Facebook Google+ Twitter

Korupcjo - pozwól żyć

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-29 11:12

We wszystkich ustrojach społeczno-politycznych, w najlepiej zarządzanych społeczeństwach pojawia się korupcja. Związana jest z wysokim wskaźnikiem bezrobocia. Problem w tym, żeby nie była ona ciosem w gospodarkę.

Niechby ktoś z Nas spróbował tylko naruszyć prywatną własność, nie wspominając o jej kradzieży, może śniadania nie doczekać. Z drugiej strony dlaczego nie ma kar dla Tych, co naruszają społeczną własność, która jest bardziej rozkradana niż prywatna.

Młoda, niedojrzała demokracja musi się wyszumieć, koszty transformacji muszą być wysokie, uczymy się dopiero zasad wolnorynkowej gospodarki – mamy więc prawo do błędów itd. Takich naiwnych i głupich tłumaczeń obecnej rzeczywistości dostarczają nam bez liku, niedojrzali politycy i nadęci propagandyści „Nowego Porządku”.

Jeden człowiek - to zazwyczaj samotność, dwóch ludzi i więcej to już układ, umowa, kontrakt. Te powiązania nie oznaczają jeszcze korupcji. Wszystko czeka jednej tylko chwili, wyłączenia światła, prymitywnego języka, poręczycieli „brudnej” sprawy, profesjonalnej „ochronki”, utwierdzenia ludzi w chaosie, perspektywy stania się ponad... wystąpienia syndromu: „ogarniania”, „podporządkowania” i „wyciszania” całej sprawy. Korupcja wytworzyła specyficzny typ więzi międzyludzkich (raczej antyludzkich) – jak wszystko dobrze się układa to kamienne milczenie obowiązuje uczestników „sprawy”, jak tylko noga któremuś z nich się podwinie, to istnieje zasada „Jeden sypie drugiego”.

Z umowy pełnej kruczków prawnych, z niejasnego kontraktu, ze świadomości, że ogromne sumy można sobie przywłaszczyć bez karnych konsekwencji – zrodziło się dziecię korupcji. W dalszej kolejności: zobojętnienie opinii publicznej, sterowanie chaosem społecznym i gospodarczym, powstająca sieć uzależnień, zanik prawdziwych kontaktów towarzyskich wpłynęły na dojrzały charakter korupcji. Jest ona żywym organizmem i czuje się bezwzględnie dobrze w warunkach ogłupiania i zastraszania obywateli. A niech dojdzie do tego jeszcze: rozmycie zasad moralnych, relatywizm pojęć, pomieszanie funkcji społecznych, korupcja stanie się piątą władzą w państwie. Będzie ona miała ambicję kontrolowania podstawowych organów państwa, jak i wywierania na nich nacisków. W przyszłości rządzić nami będzie układ oligarchiczno-korporacyjny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.05.2009 12:56

SŁAWO

Rozumiem Twoje słuszne uwagi. I tak właśnie ma być - dysputa na odpowiednim poziomie (fakty, argumenty, odmienne punkty widzenia). Przyznaję, że problematyka ta jest trudna. Wiem też, że nie istnieje znaczenie poza słowem. Skoro dałem taki świadomy tytuł "Korupcjo pozwól...to być może miałem propagandowy cel, może pewna prowokacja. Choć pewne fragmenty mego tekstu należą do kategorii „radosnej twórczosci”, jestem przekonany, że pisząc tylko o strasznych złodziejach to mógłbym wkroczyć w sferę dziennikarstwa śledczego, które posługuje się bardziej konkretnymi narzędziami: film, obraz, dźwięk. Ja skorzystałem tylko ze słów. Powód też byl aluzyjny „Wódko pozwól żyć” - kiedyś ważna i słynna akcja. Pewną analogię widzę w sposobach walki.
Zapewne coś mi też umknęło. Być moze istniał prostszy środek – właśnie ten, który Podałaś – złodzieju nie kradnij. To prawda, że złodzieje Nas okradają, ale też jest prawdą, że złodzieje myślą „obrazami” tak jak ludzie nie kradnący. Złodzieje potrzebują pewnego kodu dla swego działania i takim kodem może być samo pojęcie korupcja. Oni już wiedzą, że ktoś przed nimi coś nakradł. Istnieją więc zasoby wiedzy w tym względzie.
Pisałem z pozycji felietonisty a nie ekonomisty. Korupcja jest dla mnie problemem interdyscyplinarnym (nie rozwiąże sie ją), jeśli nie pomogą: ekonomiści, intelektualiści, socjologowie, psychologowie, psychiatrzy, media, dziennikarze obywatelscy, ludzie którzy się mają za bystrych obserwatorów itd.
Sławo możesz być spokojna. Nie mam na celu rozmywania odpowiedzialności ludzi, choć z treści tego felietonu (niektóre jego fragmenty) może o tym nie świadczyć. I posłucham chętnie kolejnych uwag.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.