Facebook Google+ Twitter

Korwety nie będzie. Koniec Marynarki Wojennej RP?

Po wydaniu 400 milionów zł, premier Donald Tusk 24 lutego ogłosił ostateczne przerwanie budowy korwety Gawron. Oznacza to, że Marynarka Wojenna RP niedługo pozostanie bez dużych okrętów bojowych. Czy możemy sobie na to pozwolić?

Polskie Gawrony


Model korwety ORP Ślązak pokazany na targach zbrojeniowych w Kielcach. / Fot. Pibwl/CC 3.0Program budowy korwety wielozadaniowej Gawron był jednym z najważniejszych programów modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Pierwotnie miało powstać 7 jednostek typu 621 opartych o niemiecki projekt EKO A-100. Miały to być nowoczesne okręty zbudowane w technologii stealth, zmniejszającej skuteczną powierzchnię odbijającą fale radarowe. Ich uzbrojenie stanowiłyby rakiety przeciwokrętowe, przeciwlotnicze, torpedy (nie podjęto ostatecznej decyzji, jakich typów) oraz artyleria pokładowa. Budowa pierwszej jednostki ORP Ślązak rozpoczęła się w 2001 rok w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Bardzo szybko okazało się, że budżet Marynarki nie udźwignie ciężaru budowy siedmiu jednostek, dlatego ich liczbę ograniczono do trzech, a ostatecznie dla jednej. Decyzja ta przyczyniła się do późniejszego upadku stoczni, która zainwestowała własne środki w linię produkcyjną nowych okrętów. Oznaczało to też wzrost kosztów budowy pojedynczego okrętu.

Zaczęto szacować, że ORP Ślązak może kosztować więcej niż najnowocześniejsza amerykańska fregata, która powstawała w ramach programu Littoral Combat Ship. Notoryczny brak środków doprowadził do tego, że na zakupione elementy napędu oraz przeniesienia mocy, jeszcze przed ich zamontowaniem, skończyła się gwarancja producenta. Techniczne wodowanie kadłuba odbyło się w 2009 roku, czyli 8 lat od rozpoczęcia budowy. Niedługo po tym wydarzeniu ówczesny minister obrony Bohdan Klich zawiesił budowę korwety, a Stocznia Marynarki Wojennej ogłosiła upadłość. W dokumencie wydanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej w styczniu bieżącego roku, dotyczącym modernizacji sił zbrojnych, pominięto kwestię korwety, a 24 lutego premier Donald Tusk ogłosił ostateczny koniec programu korwety Gawron, określając go jako bezsensowny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A kapelani to jak nam podnoszą obronność? Modlitwą zatapiają wrogie okręty? W sumie po co nam korwety skoro mamy wyższość moralną? ;) W ogóle proponuję zlikwidować armię i oddać nasz kraj jakiemuś świętemu pod opiekę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 08.03.2012 11:21

Więc ok 400mln poszło w błoto ,a rząd zaczął oszczędzać na kapelanach wojskowych! To jest przewrotne myślenie co? Kapelan wojskowy ma mniej niż pensja Tuska. 400 mln. które utopiono ich nie przeraża ,denerwują za to pensje kapelanów wojskowych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Wierzbicki
  • Piotr Wierzbicki
  • 08.03.2012 09:30

Jaką szansę obrony na współczesnym polu walki ma korweta? Żadnej, więc jaki sens jest budować tak drogie okręty? Które przy pierwszym uderzeniu idą na dno morza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.