Facebook Google+ Twitter

Korzenie Angeli Merkel szły przez Poznań, Gdańsk i Elbląg

Od dłuższego czasu Angela Merkel powtarzała, że ma korzenie polskie. Nigdy jednak nie zdradziła szczegółów. Pewnie z tego powodu, że w ambitnym kraju Niemców wszystko co polskie nie jest dobrze widziane, a Polaków nie traktuje się poważnie.

 / Fot. Wikipedia, Author:Armin LinnartzGłośno zrobiło się w ostatnich dniach o kanclerz Niemiec, Angeli Merkel przez korzenie rodzinne. Bo jej przodkowie pochodzą z Polski. Mają związek z Poznaniem, Gdańskiem i Elblągiem. Dziadek był Polakiem z Poznania o nazwisku Kazmierczak, a ojciec, choć urodzony w Berlinie - również miał nazwisko Kazmierczak. Matka zaś urodziła się w 1928 roku w Gdańsku.

W bliskich przodkach przewijają się nazwiska: Kazimierczak, Wojciechowski, Rychlicki. Z czasem Kazimierczak zmienia nazwisko na Kasner. I tu jeszcze jeden a nawet dwa ważne szczegóły. Na cmentarzu ewangelickim w Elblągu, przy ulicy Sadowej, spoczywają: Emma i Emil Drange, pradziadkowie pani kanclerz. Jedna z córek pradziadków Angeli Merkel, Herlind - wyszła za mąż, za pastora Horsta Kasnera. Kto to był Horst Kasner, którego nazwisko ma dzisiejsza kanclerz?

Sentymentalna podróż Angeli Merkel

Półtora roku temu Angela Merkel, wraz ze swoim mężem, profesorem chemii kwantowej Joachimem Sauerem, wyruszyła w podróż sentymentalną po śladach "starych kątów" swoich przodków. Odwiedziła Gdańsk, spacerowała ulicą Długi Targ, a wieczorem dotarła do rezydencji prezydenckiej na Helu, gdzie w towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska, zjadła kolację.

Na Długim Targu, obie pary małżeńskie – pani kanclerz Niemiec i prezydenta RP - zatrzymały się w kawiarni "Goldwasser", w której "wypili kawę, wodę mineralną, a także po kieliszku słynnej gdańskiej wódki Goldwasser (jej nazwa pochodzi od pływających w niej płatków złota)" - podaje http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,9920063,Kanclerz_Merkel_w_Gdansku___tu_urodzila_sie_jej_matka.html. Z nabrzeża rzeki Motławy (dopływ Martwej Wisły), kanclerz i prezydent popłynęli statkiem na Hel.

Kanclerz i jej małżonka zaprosił do Polski prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent, razem ze swoją małżonką Anną, pełnił też rolę przewodnika kanclerskiej pary po Starym Mieście w Gdańsku.

Merkel często ujawniała swoje korzenie

Od dłuższego czasu kanclerz Angela Merkel powtarzała, że ma korzenie polskie. Nigdy jednak nie zdradziła szczegółów. Pewnie z prostego powodu – w ambitnym kraju Niemców wszystko to, co polskie nie jest zbyt dobrze widziane, a mieszkańców kraju nad Wisłą, nie traktuje się poważnie, lecz raczej szorstko, nierzadko z nieukrywaną nienawiścią a nawet wrogością. Tymczasem dziadek kanclerz Angeli Merkel pochodził z Poznania i co najważniejsze - nazywał się Ludwig Kazmierczak. I dopiero w 1930 roku rodzina Kazmierczaka postanowiła zmienić nazwisko na Kasner, toteż – jak pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung" – tak brzmi panieńskie nazwisko pani kanclerz.

Według gazety niemieckiej, Angela Merkel jedynie wspominała dotąd, że jej rodzina "jest w jednej czwartej polska". Bo, jak podaje jej biografia, mówiąc o swoich polskich korzeniach, Angela Merkel "ma na myśli rodzinę swego dziadka ze strony ojca".

Szczegóły tej informacji są zawarte w biografii pt. "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (pol. "Angela Merkel - kanclerz i jej świat"), która ukazała się w minionym tygodniu, nakładem wydawnictwa Hofmann und Campe.

Ojciec Angeli to Horst Kazmierczak

Według danych zawartych w biografii, ojciec Angeli Merkel nazywał się Horst Kazmierczak, a dziadek - Ludwig Kazmierczak, urodził się w 1896 roku jako bękart, czyli nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Jak podaje "Sueddeutsche Zeitung", był wychowywany przez matkę i jej późniejszego męża, Ludwiga Rychlickiego. W tym czasie Poznań – decyzją rozbiorców - należał do Rzeszy Niemieckiej, a powrócił do Polski po I wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego.

Po tym jak Poznań znów stał się polskim miastem, Ludwig Kazmierczak wyjechał na stałe do Berlina, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Margarethe, i gdzie ojciec kanclerz Angeli Merkel urodził się w 1926 roku, jako Horst Kazmierczak. W cztery lata później rodzina Kazmierczaków podjęła decyzję o zmianie nazwiska i Angela Merkel urodziła się już, jako Angela Kasner, nie jako Kazmierczak.

Prochy pradziadków w Elblągu

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, elbląskie służby Zieleni Miejskiej oczyściły i uporządkowały przed dwoma laty i podobnie rok temu, dawny cmentarz ewangelicki w Elblągu, na którym spoczywają prochy Emmy i Emila Drange - pradziadków kanclerz Niemiec, Angeli Merkel. Cmentarz pochodzący z początku XX wieku, jest uprzątany i zasadzono na nim chryzantemy. "Zadbano również o świeże kwiaty i znicze przy nielicznych zachowanych nagrobkach przedwojennych mieszkańców Elbląga".

Przedstawiciel biura prasowego elbląskiego ratusza, powiedział, że cmentarz ten jest miejscem – jak to ujął - "w pewien sposób symbolicznym dla historii naszego miasta, więc zależy nam, żeby wyglądało naprawdę godnie". I - jak dodał - każdego roku 1 listopada na poniemiecki stary cmentarz ewangelicki, przychodzi wielu elblążan, żeby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Władze miasta, zdewastowaną po wojnie nekropolię, odrestaurowały, tworząc w 2000 roku - z zachowanych płyt nagrobnych - lapidarium. Wśród części wyeksponowanych pomników jest również nagrobek małżeństwa Emmy i Emila "Drange, pradziadków po kądzieli Angeli Merkel" - czytamy w Grób pradziadków Angeli w Elblągu. Emil Drange, zmarły w 1913 roku (żona Emma z domu Wachs, zmarła w 1935 roku), był ważną figurą władz magistratu – pełnił rolę sekretarza miasta; był też właścicielem zachowanej do dziś, neoklasycystycznej kamienicy stojącej naprzeciw dworca kolejowego, nazywanej Domem Kataryniarza.

Herlind wyszła za mąż za Horsta Kasnera

Elbląg był miejscem urodzin ich córki Gertrudy, która po zamążpójściu przyjęła nazwisko Jentzsch. Małżeństwo Jentzsch, miało córkę Herling, urodzoną w Gdańsku. W 1936 roku rodzina Jentzschów, przeniosła się do Hamburga. Herlind Jentzsch wyszła za mąż za pastora Horsta Kasnera. Najstarsza z trojga ich dzieci, urodzona w 1954 roku, znana "Angela Dorota Kasner - po mężu Merkel - została w 2005 r. kanclerzem Niemiec."

Szczegóły elbląskich korzeni Angeli Merkel, badał i nagłośnił kilka lat temu, przy współpracy z niemieckim naukowcem, dr. Klausem Hinzem, miejscowy historyk Lech Słodownik. Historyk Słodownik współpracował także z przedwojennymi mieszkańcami Elbląga, którzy skupieni są w Zrzeszeniu Truso w Niemczech. Wykorzystał również wszystkie dostępne dziś fakty i dokumenty dotyczące rodziny pani kanclerz Angeli Merkel, w archiwach urzędów stanu cywilnego, w Elblągu i Gdańsku.

To już wydaje się być jasne: Donald Tusk nie musiał mieć dziadka z Wehrmachtu, żeby być dobrze traktowanym w Niemczech. A Angela Merkel nie musi być Polką, żeby polskiego premiera i Polskę, traktować przyjaźnie. Jej polskie korzenie tłumaczą bardzo "ciepły stosunek do kraju swoich przodków". Początkowo jednak, gdy kanclerz Merkel podkreślała, że "jest fanką Polski", zaskoczeni politycy i dziennikarze tłumaczyli to jej bogatymi doświadczeniami i miłymi wspomnieniami ze swoich wizyt w PRL, kiedy przyjeżdżała do nas, w ramach wymiany młodzieży, m.in. do pielęgnowania zieleńców i kwietników. Teraz jej słowa nabierają innego – wyrazistego i prawdziwego znaczenia.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

odczepcie sie od Markelowej ,,,,te korzenie to poszukajcie w Polskim rzadzie to wam wlosy stana deba

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.