Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22661 miejsce

„Korzenie Nieba” - rysunki i malarstwo Elżbiety Wierzbickiej

W Instytucie Francuskim w Krakowie od 2 do 30 marca wystawa pt. „Korzenie Nieba”. Rysunek i malarstwa Elżbiety Wierzbickiej , Weli, międzynarodowej artystki głęboko zaangażowanej w ochronę środowiska naturalnego.

„Korzenie nieba” / Fot. WelaInstytut Francuski w Krakowie zaprasza w środę 2 marca o godz. 18.00 ul. Stolarska 15 na otwarcie wystawy Elżbiety Wierzbickiej Weli, międzynarodowej artystki głęboko zaangażowanej w ochronę środowiska naturalnego.
Wystawa „Korzenie Nieba” to przegląd rysunku i malarstwa Weli – według krytyka sztuki Claude Guibert jest to “Oda do natury, z odcieniem duchowości, zwiastująca nadchodzące obawy o zagrożenia jakie będzie doświadczać świat. Seria obrazów ” Hybrydowe Myśli ” Weli bierze udział w procesie twórczym artysty, stymulowanym dążeniem do odpowiedzialnego podejścia do świata, który pozwala nam jednocześnie żyć i jak przezywać je “.
„W pracach Weli (Elżbiety Wierzbickiej) uderzającym jest przede wszystkim rysunek, gdzie siła gestu nie umniejsza jakości szczegółów, dokładności kreski. Głęboka czerń jej przedstawień, zawsze organicznych, składa się z drobiazgowych mikrokosmosów falistych linii, jak się wydaje, wyrastających z nieskazitelnej powierzchni płótna. Daleka od ograniczenia się do dwóch wymiarów arkusza papieru ta praktyka rysunku pojawia się również w dużych instalacjach : świat gry kontrastu pomiędzy kontinuum i fragmentacją, następnie dźwięku, światła, zapraszający widza do doświadczania pięknej synestezji.” (Marion Delage de Luget, profesor historii i socjologii sztuki, krytyk, doktorantka filozofii estetycznej)
WELA (Elżbieta Wierzbicka) – mieszkająca we Francji polska artystka wizualna, rzeźbiarz, malarz, rysownik, autorka licznych instalacji przestrzennych.
Urodzona 1964 r. w Krakowie. W roku 1984 do 1989 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale Grafiki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem ukończyła w pracowni metalu prof. Stanisława Wejmana w roku 1989. W tym samym roku studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu i zaczęła karierę zawodową jako artysta międzynarodowy w różnych krajach świata. W podparyskiej pracowni tworzy obrazy, rysunki, oraz monumentalne instalacje, zapożyczające powierzchnie, formy i materie zarówno z malarstwa, jak i z rzeźby współczesnej. Pracuje nad pamięcią, tożsamością, zapomnieniem, czasem podzielonym, naturą i koegzystencją.
Jej prace prezentowane były w ponad 200 wystawach zbiorowych i prezentacjach indywidualnych w wielu krajach, jak : Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Chiny, Litwa, Norwegia, Japonia, USA, Hiszpania, etc.
Zrealizowała kilkanaście monumentalnych instalacji publicznych m. in. dla: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków (2013), Muzeum Sztuki Shangyuan, Pekin (2012), Centrum Nauki Kopernik, Warszawa (2011), Futuroscope, Poitiers (2009 i 2011), Zamek w Auvers-sur-Oise (2008), Ogrody Luksemburskie, Paryz (2007), Festival Sztuk Ulicznych « Viva Cité », Sottevile-lès-Rouen (2006), Europejskie Spotkania Rzeźby, Montauban (2005), Spotkania Teatralne « Aux Actes Citoyens », Tomblaine (2005), Muzeum Rzeźby Współczesnej w Plenerze « Europos Parkas », Wilno (2000).

Wystawa czynna od 2go do 30 marca
od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00
w soboty od 9.30 do 16.00

Zrodło:materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Lubimy, cenimy - to warto przekazac bezposrednio artyscie o ile geograficznie nie ma zbytniego oddalenia;

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i takich artystów lubimy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.