Facebook Google+ Twitter

Korzystanie z komórek w samolotach będzie dozwolone?

Być może już niedługo będzie można korzystać z telefonów komórkowych na pokładzie samolotów latających nad Unią Europejską. Unia planuje wprowadzenie technologii, dzięki której sygnały z komórek nie będą zakłócać działania systemów samolotu – poinformowała BBC.

Telefony na pokładzie samolotów? To będzie możliwe. / Fot. Dziennik Zachodni Mikołaj SuchanJeżeli system zostanie wprowadzony w życie, dozwolone zostanie korzystanie z telefonów komórkowych w samolotach latających na wysokości powyżej 3 tys. metrów. Jednak korzystanie z tej możliwości będzie droższe, niż dzwonienie z powierzchni ziemi.

Unia Europejska, nim system zostanie wprowadzony, planuje przeprowadzenie konsultacji z krajami członkowskimi i przewoźnikami, ale już teraz zachęca je do przyjęcia technologii. Państwa członkowskie, aby umożliwić jej uruchomienie, będą musiały zarezerwować częstotliwości dla systemu. Linie lotnicze same będą decydować, czy chcą uruchomić możliwość korzystania z telefonów komórkowych w samolotach.

System korzysta z montowanego na pokładzie systemu, który łączy się z telefonami pasażerów i obejmuje kabinę pilotów. Ponieważ wykorzystuje słabe impulsy, nie zakłóca działań systemów pokładowych. Następnie system wysyła sygnały do satelity, przez którą komunikuje się z ziemią. Jednocześnie, dla zwiększenia bezpieczeństwa, blokowane są bezpośrednie połączenia z powierzchnią.

Nad technologią wciąż pracuje między innymi Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Zanim zostanie dopuszczona do użycia, konieczne jest uzyskanie pewności, że system jest w pełni bezpieczny.

Obecnie korzystanie z telefonów komórkowych na pokładach samolotów jest zabronione, ponieważ sygnały zakłócają pokładowe systemy komunikacji i nawigacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.