Facebook Google+ Twitter

Korzystasz z Androida? Uważaj na Scavir - fałszywy antywirus

W sieci pojawił się fałszywy program antywirusowy, który atakuje użytkowników Androida - poinformował Kaspersky Lab. Scavir, bo tak nazywa się aplikacja imituje działanie antywirusa, jednak zamiast usuwać szkodliwe oprogramowanie wysyła SMS-y o podwyższonej płatności - tzw. premium rate.

 / Fot. Materiały Kaspersky LabNa fałszywą aplikację można trafić podczas poszukiwania w Google popularnych programów - m.in. Opery Mini. Użytkownik przekierowany jest na stronę, która informuje, że jego smartfon jest zainfekowany, proponuje też skanowanie. Po wybraniu tej opcji otrzymuje wyniki, które wskazują zagrożenia. W tym momencie proponowane jest "aktywowanie systemu bezpieczeństwa". Jeżeli użytkownik wyrazi zgodę, rozpocznie się instalacja aplikacji VirusScanner.apk, wykrywanej, jako Trojan-SMS.AndroidOS.Scavir. Jeżeli na stronę fałszywego antywirusa trafi użytkownik innego systemu niż Android, pobrana zostanie aplikacja VirusScanner.jar

Po zainstalowaniu na pulpicie telefonu pojawi się aplikacja o rosyjskiej nazwie "ustanowczik" (instatalator) z ikonką analogiczną do produktów Kaspersky Lab.

"Po uruchomieniu aplikacji użytkownik ujrzy okno, które oferuje włączanie różnych fałszywych opcji antywirusowych oraz przycisk „Continue”, który ma uruchamiać leczenie smartfonu. Efektem kliknięcia tego przycisku jest uruchomienie wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie." - informuje biuro prasowe Kaspersky Lab.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.