Facebook Google+ Twitter

Korzystasz z bankowości elektronicznej? Uważaj na smsy z kodami

Oszuści bankowi znaleźli nowy sposób, by dostać się do pieniędzy przechowywanych na kontach w bankach internetowych. Ich metoda działania jest prosta i opiera się na ludzkiej naiwności. Chwila nieuwagi ze strony klienta może go słono kosztować.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Przemysław Jahr, Public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MBank_Bydgoszcz.jpg Cały proceder zaczyna się od wysłania na komputer klienta banku specjalnego, złośliwego oprogramowania. Kiedy klient próbuje zalogować się na stronie swojego banku zostaje automatycznie bez jego wiedzy przekierowany na łudząco podobną stronę. W ten sposób oszuści zdobywają poufne dane potrzebne do dokonania transakcji.

Następnie na sfałszowanej stronie naszego banku pojawia się informacja, która zachęca klienta do zabezpieczenia telefonu komórkowego na który wysyłane są jednorazowe kody do potwierdzenia operacji. Ci którzy zgodzą się, dostają link z programem, który należy pobrać. W rezultacie daje on oszustom dostęp do kodów autoryzujących nasze transakcje. Jak podaje TVN24 w ubiegłym tygodniu swoich klientów przed takim procederem ostrzegały ING Bank Śląski oraz mBank i Multibank.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę korzystając z bankowości elektronicznej? - Nie odwiedzajmy tzw. podejrzanych stron internetowych, np. z pornografią czy nielegalnym oprogramowaniem, bo prawdopodobnie właśnie przez nie dochodzi do zainfekowania naszego komputera. Używajmy tylko autoryzowanego, oryginalnego i aktualizowanego na bieżąco oprogramowania oraz sprawdzajmy czy połączenie z bankiem odbywa się przy wykorzystaniu tzw. protokołu bezpieczeństwa SSL, co oznacza, że początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https:// - apeluje Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Powinniśmy pamiętać, że żaden bank nie poprosi nas o podanie hasła do swojego konta bankowego. Bank nie poprosi nas także o aktualizację oprogramowania. Jeśli ktoś przypuszcza, że padł ofiarą oszustów powinien jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i policją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

daria
  • daria
  • 21.02.2011 20:39

nie korzystam z smsow kodami, w getin banku mam konto internetowe i bezplatne i do tego bezpieczne

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 21.02.2011 20:28

W SKOKach ściągają kasę z klienta i bez takich zabiegów. Czysto i legalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 21.02.2011 14:27

Nigdy dosyć ostrzeżeń.Ludzie chociaż wiedzą o niebezpieczeństwach ,to z czasem tracą czujność.Domowe komputery należy traktować jako"osobiste"i ograniczać do nich dostęp osobom postronnym-niestety również swoim dzieciom.Tak jak Pan napisał:jedno kliknęcie i "jesteśmy załatwieni".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała informacja, dodam od siebie że bank nigdy nie poprosi o podanie całego PESEL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.