Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7035 miejsce

Korzystasz z netbooka? Wypróbuj bezpłatny system operacyjny Jolicolud

Użytkownicy netbooków czyli mini laptopów z ekranem wielkości od 7 do 12 cali, mają atrakcyjną alternatywę dla systemu Windows 7 Starter. Całkowicie bezpłatnie można zastąpić produkt z Redmond, rozwijającym się ciągle systemem Jolicloud zbudowanym na bazie Ubuntu.

Pulpit systemu Jolicloud / Fot. Rafał GdakKupując netbook nie mamy dużego wyboru systemu. Starsze jednostki mają zainstalowany Windows XP, nowsze dysponują Windowsem 7 Starter. O ile ten pierwszy, choć wiekowy radzi sobie z ograniczonymi możliwościami mini laptopa, o tyle korzystanie z Siódemki jest dla użytkownika drogą przez mękę.

Strategów Microsoft zwiódł prawdopodobnie zbyt duży entuzjazm i wizja zysków, bo nie przewidzieli, że konfiguracja komputera z procesorem Intel Atom i najczęściej 1GB pamięci RAM, nie jest w stanie udźwignąć najnowszego ich systemu. Po zakupie produktu okazuje się, że netbook przeraźliwie "muli", jak kolokwialnie nazywa się problemy z wydajnością. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wówczas do głowy to zmiana systemu, bądź zwiększenie pamięci do 2GB. Cóż z tego, gdy po tym drugim zabiegu wydajność choć się podnosi, nie poprawia komfortu użytkowania. Kolejny zabieg w postaci wyłączenia usług i zbędnych procesów w Siódemce, odrobinę zbliża komputer do normalności, ale nadal komfort pracy przypomina ten pamiętany z Fiata 126p. Doświadczony użytkownik zaczyna szukać alternatywy. Na rynku jest już sporo rozwiązań zaprojektowanych pod możliwości mini laptopów, jednak na szczególną uwagę zasługuje system Jolicloud, który w przeciwieństwie do innych produktów nie powoduje np. problemów z połączeniem bezprzewodowym.

Jolicloud jest zbudowany na bazie linuksowej dystrybucji Ubuntu. Wyróżnia go łatwość instalacji, także dla całkowitego laika i intuicyjność. Instalacja systemu odbywa się w dwojaki sposób. Niedoświadczony użytkownik może pobrać (co kluczowe: bezpłatnie) wersję Jolicloud Express. Wystarczy, że włączy swój aktualny system operacyjny (czyli najczęściej Windows) i dwuklikiem uruchomi instalację. Dzieje się to analogicznie, jak przy dodawaniu nowego programu i nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy dla wtajemniczonych. Gdy zrobimy restart komputera, będziemy mieli opcję wyboru 2 systemów: Windows XP/7 i Jolicloud. Przed instalacją zaleca się wykonanie kopii zapasowej systemu, która uchroni nas przed przykrymi niespodziankami w przypadku niepowodzenia. W trakcie konfiguracji decydujemy samodzielnie, jaką część dysku twardego chcemy przeznaczyć na Jolicloud.
Drugi sposób "stawiania" systemu polega na stworzeniu na pendrivie specjalnego klucza USB. Służy do tego program Jolicloud USB Creator, który działa zarówno pod Windows, Mac OS i Linuksem. W tym przypadku instalacja przebiega w odmienny sposób. Mamy wybór czy chcemy pozostawić obecny system czy też zastąpić go całkowicie nowym. Ten sposób jest odrobinę bardziej skomplikowany, jednak daje nam większe możliwości wyboru i (przy usunięciu poprzedniego systemu) zwalnia sporo miejsca na dysku (bez kopii zapasowej będzie to około 7-8GB, z kopią blisko 20 GB).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

krzys
  • krzys
  • 01.10.2012 17:47

niedlugo moze faktycznie bedzie to rozwiazanie, nowy windows ma byc tak rozbudowany, ze bedzie problem na uruchomienie tego systemu na slabszych kompach, nie mowiac juz o laptopach

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadek
  • Tadek
  • 30.09.2012 22:39

Niestety te maleństwa są cienkie jeśli chodzi o procek i pamięć co innego ultrabooki równie małe ale za to na mocnych podzespołach takie maluchy z V8. Mam mam U310 od lenovo widna śmiga że aż miło i spokojnie można kilka programów odpalić i nic się nie wiesza. No i ta bateria 7 godzin to już coś kiedyś miałem lapka i myślałem że 2 godziny to szczyt marzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tutaj lista kompatybilnego sprzętu: http://www.jolicloud.com/product/compatibility . Oczywiście można spróbować, jak wspomniałem jeżeli nie ma go na liście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypróbuję go na moim wysłużonym dell'u. Może choć troszkę poprawi to komfort użytkowania. Ciekawe jak ze sterami do grafiki, płyty itp... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.