Facebook Google+ Twitter

Kościelna komisja przypomina o swym istnieniu

Podczas briefingu ks. dr Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu oraz Kościelnej Komisji Historycznej, poinformował media o bieżących pracach Komisji.

Ks. dr Józef Kloch, Rzecznik Kościelnej Komisji Historycznej. Fot. Jacek Zawadzki Komisja jest podległa Episkopatowi i nie upublicznia z własnej inicjatywy żadnych wyników badań. W ostatnich dniach nie ukazał się żaden komunikat z jej prac.

Ksiądz Kloch przedstawił również stanowisko Komisji w sprawie Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych ks. Wiesława Niewęgłowskiego, upublicznione na prośbę zainteresowanego. Ksiądz Niewęgłowski był przedmiotem inwigilacji, prowadzonej przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa - głosi oświadczenie. Inwigilacja miała na celu pozyskanie księdza jako faktycznego tajnego współpracownika. Działa służb bezpieczeństwa nie przyniosły rezultatu.
Aktualnie przeglądane przez Komisję materiały SB dotyczą przede wszystkim biskupów diecezjalnych. Są wśród nich osoby wymienione w prezentowanej dzisiaj książce ks. Isakowicza-Zaleskiego - dwaj biskupi diecezjalni oraz jeden arcybiskup senior.

Dotychczas Komisja nie zajęła stanowiska w sprawie arcybiskupa Paetza, który wg ks. Zaleskiego został zarejestrowany w 1978 roku jako TW o pseudonimie "Fermo". Kościelna Komisja Historyczna została powoła przez 337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski do zbadania historii prześladowania Kościoła w powojennej Polsce. Od 2 stycznia 2007 roku Komisja zajmowała się sprawą współpracy abp Wielgusa z SB. Efektem tych prac było oświadczenie z 5 stycznia 2007, potwierdzające istnienie dokumentów, świadczących o gotowości hierarchy do współpracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.