Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14735 miejsce

Kościelne finanse, czyli opodatkowanie wiary

Kościołowi katolickiemu w Polsce nie jest na rękę wprowadzenie podatku kościelnego. Ingerencja państwa w jego dochody, ukróciłaby niczym nieskrępowane ich pozyskiwanie.

Przykład Włoch, Hiszpanii, Niemiec czy Austrii, pokazuje, że możliwe jest opodatkowanie Kościoła. System zastosowany w tych krajach, znakomicie funkcjonuje i jest sprawdzonym rozwiązaniem w walce Kościoła z biedą.

Podatek kościelny zapewnia klerowi jawny i stały dochód. Zresztą dochód niemały.
Pierwsze podatki kościelne wprowadziły państwa niemieckie już w 1827 roku, potem dołączały do nich następne, a duchowieństwo było szczerze zadowolone z takiego rozwiązania.

Kościół szybko docenił zalety płynące z finansowania poprzez podatek kościelny, docenił do tego stopnia, że przy okazji debaty parlamentarnej nad kształtem Republiki Weimarskiej, żądał wręcz aby konstytucja gwarantowała ów podatek. Żądaniom tym stała się zadość i w konstytucji Republiki Weimarskiej znalazł się odpowiedni zapis.

Państwo uruchomiło specjalne procedury, dzięki którym sprawnie pobierano pieniądze od wiernych.
Zapis o podatku kościelnym, konsekwentnie wpisano w konstytucję dawnego RFN, a funkcjonuje on do czasów obecnych w Niemczech.

Każdy obywatel Niemiec deklaruje przynależność do określonego Kościoła, bądź brak takiej przynależności i na tej podstawie, państwo pobiera proporcjonalną kwotę do płaconych przez niego podatków, przekazując ją właściwemu Kościołowi. Jakby nie patrzeć, podatek kościelny funkcjonujący w Niemczech, przynosi tamtejszemu Kościołowi około 90 proc. środków finansowych.

O ile w Niemczech taki model finansowania Kościoła świetnie się sprawdza, to polski kler wzbrania się przed takimi rozwiązaniami rękoma i nogami. Sytuacja o tyle dziwna, że Kościół w Polsce ciągle narzeka na stan swoich finansów. Sugerowanie rodzimemu klerowi wprowadzenia takich rozwiązań, kończy się w fazie pomysłu i wywołuje niezadowolenie u kościelnych hierarchów.

Skąd biorą się obawy polskiego Kościoła przed podatkiem kościelnym? Co jest powodem jego niechęci do przedstawiania jawności swoich dochodów? Przyczyn unikania jakiejkolwiek ingerencji w swoje finanse,
upubliczniania i zezwolenia państwu na ich kontrolę, dopatrywać należy się w strachu Kościoła przed możliwością zastopowania niczym nie skrępowanego gromadzeniu majątku, swobodnego obiegu pieniędzy i innych dóbr.

Kościół żadną miarą nie chce być poddany kontroli finansowej państwa i zrównać się z innymi podmiotami, które podlegają fiskalnym restrykcjom.

Powodem niechęci Kościoła do podatku kościelnego, może być też fakt, że opodatkowanie wiernych Kościoła katolickiego, może wskazać prawdziwą liczbę jego wyznawców. Może okazać się, że liczba mówiąca o 96 proc. katolików, po nałożeniu na nich podatku kościelnego, może niebezpiecznie skurczyć się do 25, 30 proc.

To stanowiłoby poważne zagrożenie dla rangi i siły polityki episkopatu, które spadłyby na łeb, na szyję, a powszechnie wiadomo, że na równi z pieniędzmi, biskupi miłują władzę.

Obecny taryfikator posług kapłańskich - "co łaska", zostałby definitywnie ukrócony, fiskus bowiem nie uznaje dowolności w interpretacji pozyskiwania dochodów. Kościół nie mógłby bezkarnie żerować na najbiedniejszych społecznie grupach: emerytach, rencistach, czy dzieciach. Taki stan rzeczy niewątpliwie zachwiałby finansami Kościoła.

Ale podatek kościelny mógłby stać się także przyczyną masowego występowania z szeregów Kościoła, a apostazja mogłaby stać się powszechna, to najgorszy scenariusz dla kleru, ale wcale nie niemożliwy, zwłaszcza teraz, kiedy kościół z własnej winy zresztą, traci społeczne zaufanie.

/Autoryzacja dla RePortalu/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (48):

Sortuj komentarze:

Bogdan
  • Bogdan
  • 03.10.2011 09:30

Czy księża odprowadzają jakikolwiek podatek? W naszej parafii ksiądz powiedział,że kobieta musi zaplacic daną kwotę za pogrzeb bo on odprowadza podatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan
  • Bogdan
  • 03.10.2011 09:26

Czy księża odprowadzają jakikolwiek podatek? W naszej parafii ksiądz powiedział,że musi zaplacic daną kwotę za pogrzeb bo on odprowadza podatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Witek
  • Witek
  • 14.03.2011 19:29

Księża płacą podatki dobre dobre :) Ale czemu za daw metry ziemi pobierają od byłego swojego parafianina 2000zł plus grabarz następne 2000 i ani jeden jak i drugi nie wystawiają faktur . Jest jedno wytłumaczenie - Dobry biznes to sztywny biznes

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podatek juz i tak kazdy z nas placi: http://wolnemedia.net/?p=19139

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2009 21:32

Zbyt mocno obwarowali się ustawami gwarantującymi im prawie nietykalność. Faktem jest, że umiejętnie wykorzystali kolejne rządy w kraju i stopniowo zapewniali sobie przyszłość. My wam lektorat wyborczy - wy nam kilka, niby mało znaczących ustaw. Kto jak nie kościół wykorzystał dotacje Unijne na maxa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te 90% społeczeństwa chrześcijańskiego by się mocno ale to mocno! skurczyło no i krzyże by poznikały z wielu domów i instytucji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół to biznes niech więc bedzie rozliczany jak każde inne przedsiębiorstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, ulga uldze nierówna. Ale skoro o ulgach mowa, to mogłoby być naprawdę pięknie, i państwo poczułoby ulgę, gdyby w końcu pękł mu wrzód w postaci Krk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwila moment, księżą podatki mimo wszystko płacą. A jeżeli razi to, że mająulgi to w takim razie trzeba by było zabrać ulgi: górnikom, prokuratorom, sędziom, służbom mundurowym i wielu innym zawodom.
Aha Stefanio, akurat osiołek z czasów biblijmych byłby dzisiaj przyzwoitym mercedesem. Większość chodziła pieszo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Taka okrutna nie jestem; widok księdza na osiołku". Rozumiem Steniu, że przykro Ci z powodu osiołka? Nie przejmuj się, nie ma takich dużych osiołków, które udźwignęłyby takie zapasione cielska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.