Facebook Google+ Twitter

Kościelne potrzeby i żądania w cieniu Ewangelii

Potrzeby kościelne są wprost niewymierne, zwłaszcza w sprawach finansowych. A pragnienia i cele ludzi Kościoła kat. w Polsce nie mają końca w tym zakresie. To jednak budzi mniejszy sprzeciw wierzących niż jawne wejście w politykę.

Hierarchia Kościoła kat. w Polsce, co jakiś czas podkreśla swoje potrzeby i żądania wobec państwa. Ostatnio głównie w sprawach finansowych. Zresztą nie tylko teraz. Na ogół księżom wszystkich szczebli drabiny kościelnej brakuje od zawsze pieniędzy. W zamian za miliony odwdzięczają się rządzącym swoimi projektami w dziedzinie oświaty, wychowania, zapłodnienia in vitro, przerywania ciąży, polityki społecznej i gospodarczej a nawet zagranicznej. Wywierają na polityków takie naciski, aby wyjść na swoje.

Symbioza państwa i Kościoła kat. ma swoją długą tradycję. Podcięta była tylko chwilowo w okresie PRL. W nowej, wolnej, demokratycznej Polsce zaczęła się odradzać ze szczególnym akcentem i z niezwykłą siłą. Szczególny akcent padł na wyrwanie państwu majątku Kościoła, który bezprawnie zabrano w PRL. Naprędce i bez zbędnych ram prawnych powołano Komisję Majątkową. Dostała kompetencje i uprawnienia tak szerokie i głębokie, że nikt nigdy i nigdzie, nie będzie w stanie ich podważyć. Nawet w Niebie. Zabrała z majątku narodowego to co swoje i wiele nie swego. A władza rządząca krajem – od prawa do lewa – patrzyła na wszystko przez palce.

Hierarchia i księża na prowincji weszli szeroką falą w politykę i w działalność służb państwowych i samorządowych. Pełno ich, gdy otwiera się nowe inwestycje czy odremontowane obiekty i gdy parlament czy samorząd lokalny otwiera swoją kadencję. Zawitali masowo ludzie w koloratkach do służb mundurowych, gdzie z dnia na dzień przyjęli awanse służbowe na możliwie najwyższe rangą stopnie oficerskie. Poszły za tym wysokie gaże wynagrodzeń ze skarbu państwa. Weszli ludzie w koloratkach do szpitali i masowo do szkół nauczać religii, za co sowicie opłacają ich kasy samorządowe. Odwdzięczają się za to wszystko ludzie w koloratkach stanowczym akcentem w sprawach politycznych państwa. Widzieliśmy to dobitnie choćby na przykładach politycznej walki "obrońców krzyża" pod Pałacem Prezydenckim lub stanowiska hierarchów wobec wyborów 9 października 2011 roku.

Państwo i samorządy obdzielają duchownych i instytucje kościelne różnymi daninami w wymiarach finansowych. Na pensje dla duchownych w wojsku idzie rocznie około 20 mln zł. Nauczanie religii pochłania, według różnych rachunków, minimum 100 mln zł rocznie. Dochodzą do tego dotacje na budowę obiektów sakralnych, na remonty kościołów i innych budynków kościelnych, na działalność szkół i uczelni katolickich. Szacuje się, że łączne roczne wydatki na Kościół kat. (wraz z parasolem ochronnym w przywilejach podatkowych) wynoszą około 6 mld zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

retro
  • retro
  • 12.03.2012 20:48

"Kościół zajmie się tym do czego został powołany"...a właściwie do czego kościół został powołany że tak naiwnie zapytam?Bo na chłopski rozum-a o to tu w gruncie rzeczy chodzi-to historia sama nam w powyższej kwestii nasuwa taką oto opowieść :Żeby zaspokoić swoje nieokiełznane żądze, bliżej nieokreślony dewiant zwany zwyczajowo królem,musiał przekonać ciemnotę nad którą panował do kradzieży,gwałtów i pogromów .Skumał się zatem z podobnym sobie żądnym indywiduum,a ten ostatni "mocą" nadaną mu z niebios uświęcał ten bandycki proceder nadając mu rangę"woli najwyższego"
Jak się chłopki wystarczająco kadzidłem oczadziły,to i z wielką i nieskrywaną ochotą brały w łapy oręż i cięły wszystko co im na drodze ku obiecanemu zbawieniu stanęło.Kiedy już się zachłysnęli rzezią,niczym łykiem dobrej okowity i wypakowali tabory łupami,to w try miga odstawili je swemu królowi,a tenże pomazaniec-z woli klechów-,dawaj że brał się do dzielenia zdobyczy pomiedzy siebie i i tych,dzięki którym mógł dawać upust swemu zwyrodniałemu,zboczonemu,charakterowi,czyli sobie podobnym indywiduom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomóż mi bo nie pamiętam jaki to stopień i stanowisko miał Chrystus. Był Ojcem Dyrektorem, Ojcem Generałem,

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce jest to utopia. Nadchodzi zagrożenie ze strony Talibów a w Europie mają dość wojen. Polaków pod sztandarem krzyża będzie można skierować na Talibów w obronie prześladowanych Chrześcijan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.