Facebook Google+ Twitter

Kościół a homeopatia

Arcybiskup Józef Życiński, w wywiadzie radiowym, 30 stycznia br., stwierdził, że podejmowanie przez Kościół tematu homeopatii nie leży w zasięgu spraw, o których może się kompetentnie wypowiadać.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jozef_Zycinski_2008.jpgAbp Józef Życiński, arcybiskup metropolita lubelski, filozof, teolog, publicysta m.in. "Tygodnika Powszechnego" i "Gazety Wyborczej", w wywiadzie radiowym w Radiu Er stwierdził, że Kościół nigdy nie zajmował określonego stanowisko wobec problemu jakim jest homeopatia, gdyż jest to zagadnienie z dziedziny medycyny, a nie spraw właściwych Kościołowi.

Informacje pochodzące od środowisk kościelnych, twierdzących, że homeopatia poprzez leki mogłaby szkodzić duchowo czy zdrowotnie są wyrazem przekroczenia przez te środowiska swoich kompetencji. Mogło by tak być, tylko wtedy, gdyby Kościół podejmował badania nad homeopatią, czego nie robi.

Stolica Apostolska nie wydała żadnego dokumentu, poprzez który ostrzegała by czy straszyła by przed homeopatią. Aczkolwiek istnieje dokument podpisany przez kard. Pouparda, z czasów, kiedy był przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury, podejmujący temat homeopatii, to jednak kwestia homeopatii pojawia się w nim w odniesieniu do tematu niewłaściwej reklamy stosowanej w kontekście ideologii New Age.

Metropolita lubelski zaznaczył, że Kościół nie propaguje homeopatii i nie ma podstaw aby łączyć go z obroną interesów kogokolwiek w tej sprawie. Co więcej, gdyby Kościół angażował się w tego typu spory, był by to wyraz braku powagi. Z drugiej strony, niepoważną postawą jest wciąganie autorytetu Kościoła do takich kwestii.

www.ekai.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

bobek
  • bobek
  • 07.03.2011 23:46

No i "nima" już TW wspierającego poddaństwo i rozłam Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zawadzka
  • Anna Zawadzka
  • 21.12.2010 00:22

Na www.wikislownik.pl wpiszcie słowo PARAFIANIN i wszystko będzie jasne !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zawadzka
  • Anna Zawadzka
  • 21.12.2010 00:22

Na www.wikislownik.pl wpiszcie słowo KATOLIK i wszystko będzie jasne !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale - każdy rodzaj medycyny ma znaczenie społeczne;w tym przypadku np. homeopatia może byc przyczyna zaniechania fachowego leczenia, a wiec posrednio - uśmiercenia człowieka.
Jdnak znaczenie tego sposobu leczenia jest dla Kościoła raczej obojętne moralnie, w przeciwieństwie do tworzonych i uaktualniaych przez wieki nakazów-zakazów; szczegolnie w sferze intymnej człowieka. O przeszczepach, o ile wiem, Kosciół zmieniła zdanie i przestał je oceniać negatywnie.
Wychodzaca Koscioła babcia mówi to, co ksiądz, a ksiądz - mówi rzeczy zgodne z nauka Koscioła.
To nie jest sprawa nienawisci Panie Rafale - to sprawa rozziewu miedzy nauką Koscioła, a praktyka codzienną wiernych-praktykujacych. To oni mając dylematy, których miec nie powinni, przysparzaja bólu głowy swoim przewodnikom duchowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemniej jednak słowa arcybiskupa są znaczące. Mówią jasno, że Kościół nie we wszystkich sprawach jest kompetentny, by się wypowiadać. Robi to i wprowadza zamęt wynikający z niewiedzy (mówiąc Kościół mam na myśli poszczególnych duchownych, którzy mówią coś, bo myślą, że zawsze coś trzeba powiedzieć, zapominając, jaka nad nimi ciąży odpowiedzialność).

Przez to, dziś, tak wiele osób czuje nienawiść do Kościoła, myląc przyczynę. Przyczyną ich nienawiści nie jest Kościół sensu stricto, a Kościół sensu largo. Jeżeli wychodząca z Kościoła babcia powie, że za in vitro Bóg karze kobietę ślepotą, to słuchający jakiś niewierny ludek, mówi - to zdanie całego Kościoła, więc Kościół jest do... Takie myślenie jest błędne, W Watykanie przynajmniej, zanim powstanie jakaś encyklika, list apostolski, dużo czasu upływa nad badaniami. Dlatego lepiej czytać dokumenty Kościoła niż zawsze słuchać wikarego z parafii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Homeopatia od strony medycznej, jej zasadność stosowania, metoda należy do dziedziny medycyny. Gdyby np. zagadnienie seksu opierało si tylko na długości członka mężczyzny, to też byłaby to kwestia medyczna. Jednakże, dopóki seksualność ma znaczenie m in. społeczne, tj. bierze się pod uwagę kontekst seksualność (dojrzałość psychiczną osób, ich zgodę na współżycie), to jest to sprawa moralna i Kościół naprawdę może się wypowiadać.

Gdyby kwestia homeopatii była jednoznacznie określona, tj. nauki przyrodnicze stwierdziłyby, że wpływa ona negatywnie na zdrowie, to również sprawa miałby także wymiar moralny, właściwy dla nauki moralnej Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

..."Kościół nigdy nie zajmował określonego stanowisko wobec problemu jakim jest homeopatia, gdyż jest to zagadnienie z dziedziny medycyny, a nie spraw właściwych Kościołowi."

Fantastyczne! Każde inne zagadnienie z dziedziny medycyny, a szczegolnie seks i ginekologia jest jednakże obiektem żywego zainteresowania Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.