Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13194 miejsce

Kościół a homoseksualność, czyli msza za Darię

Musiało minąć kilka dni zanim ochłonęłam z emocji, zarówno tych po śmierci, jak i tych z mszy, żebym czuła się gotowa do napisania tego tekstu.

Wiele osób po przeczytaniu listu do księdza Andrzeja nie wiedziało, o co chodzi, i dlaczego został napisany. Pora to wyjaśnić.

Daria „Jedyna” Chmielewska była znaną działaczką lesbijską. Prowadziła portal Lesbijka.net, organizowała lesbijskie imprezy w Warszawie, pokazała swoją twarz w akcji Kampanii Przeciw Homofobii: "Nienawiść boli; lesba, słyszę to codziennie".

Zmarła 5 marca po długiej chorobie i walce z rakiem. Dla wielu z nas, jej znajomych i osób, z którymi aktywnie działała, to był szok.

Chciałyśmy ją pożegnać. Piszę chciałyśmy, bo chociaż oczywiście jest wśród nas trochę mężczyzn dotyczy to głównie kobiet i dziewczyn - w końcu dla nas Daria to wszystko robiła. Pożegnanie, w kraju takim jak Polska - bardzo katolickim, tożsame jest z pogrzebem i mszą odprawianą w kościele. Dodatkowym argumentem było to, że Daria była wierząca i z tego, co wiem, praktykująca. Jak godziła swoją orientację i wiarę? Nie wiem. Ale czy to ma teraz znaczenie?

Niestety nie mogłyśmy iść na pogrzeb, ponieważ rodzina nie chciała udostępnić terminu ceremonii. Wiele osób uznało, że to przejaw homofobii, a rodzina wstydzi się orientacji Darii i jej znajomych. Nie chcę oceniać, ponieważ na początku tego tygodnia w gazecie pojawiło się podziękowanie dla znajomych od rodziców Darii.

Niezależnie od tego dlaczego - nie miałyśmy możliwości uczestniczyć w czymś, co w socjologii nazywa się rytuałem przejścia. Krótko mówiąc chciałyśmy się jakoś pożegnać z Darią, żeby móc spokojnie żyć dalej. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, ale została zamówiona msza na Gocławiu w Kościele ojca Pio, na piątek na 19.15. Na miejscu pojawiło się około 60 osób, głównie dziewczyn. Niesamowity widok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (52):

Sortuj komentarze:

KaFor
 • KaFor
 • 25.03.2011 08:59

Dr Michelle Dillon z uniwersytetu w New Hampshire podkreśliła, że badanie pokazuje, iż homomałżeństwa stały się kolejną - obok rozwodów i antykoncepcji - kwestią sporną dla katolików: "Większość amerykańskich katolików uważa, że można być dobrym katolikiem i nie zgadzać się z Watykanem oraz biskupami co do kwestii dotyczących własnego sumienia".


http://www.innastrona.pl/newsy/4822/katolicy-w-ameryce-homoseksualizm-to-nie-grzech/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wanda
 • Wanda
 • 21.03.2011 14:53

KLC, zagłębianie się w "myśl" katolicką mnie nudzi, więc wybacz, że Ci nie pomogę w encyklikach itd. Tytułem podsumowania całej sprawy: bycie LGBT i uczestniczenie w ceremoniach KK przypomina mi wyjście na ulicę w koszulce z napisem "Plujcie na mnie". Im wcześniej to zrozumiemy, tym lepiej - przeżyć duchowych można doznawać poza KK.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KLC
 • KLC
 • 21.03.2011 13:02

@Wanda
Okej, dziękuję za cytaty, ale mi bardziej chodziło o jakieś encykliki, dekrety czy inne ukazy. Bo wiesz, jak to jest z fragmentami Starego czy Nowego Testamentu: zawsze znajdą się apologeci, którzy będą twierdzić, że to przecież tylko symbol, że tego nie należy odczytywać dosłownie, że to przecież żadna dyskryminacja.

Próbuję drążyć temat z naiwnością Marcelego Szpaka dziwiącego się światu głównie dlatego, że sama autorka artykułu uważa: "Kościół nie ma nic przeciwko osobom homoseksualnym. trzeba skończyć z tym stereotypem" (komentarz z 16.03.2011 14:34) i bardzo mnie ta teoria ciekawi, szczególnie w kontekście smakowitych cytatów o bezecnych namiętnościach. No i oczywiście w kontekście wiadomego nabożeństwa sprzed ponad tygodnia, kiedy "stereotyp" zabrzmiał z całą mocą, na jaką było go stać.

No i oczywiście nieodmiennie fascynuje mnie to, jak bardzo osoby przepełnione wiarą i uduchowieniem domagają się niezbywalnego prawa do swojej nienawiści. I sam fakt, że obok nich żyją jacyś INNI, wystarczy im za powód, by samo istnienie INNYCH uznać za bezczelną prowokację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wanda
 • Wanda
 • 21.03.2011 02:17

KLC, służę uprzejmie. Cytaty z tzw. pisma świętego:
Kpł 18; 22:"Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!"

Kpł 20; 13:"Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli."

Rz 1; 26-28;"Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi."

1 Kor 6;9:"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą"

Czyżbyś chciała stawać po stronie dyskryminacji i opresyjności, odbierając tym biednym szaleńcom zwącym się katolikami prawo do głoszenia moralnych osądów? Przypominam to, o czym wcześniej pisałam: chrześcijanie wielkim głosem wołali o tolerancję, póki jej nie dostali. A wtedy szybciutko skończyli z tolerancją względem innych :).

Komentarz został ukrytyrozwiń
KLC
 • KLC
 • 20.03.2011 23:39

@Bartłomiej Sawicki
"Ale nieważne co, po prostu to się nie zgadza z katolicyzmem."

Jesteś tego absolutnie pewien? To znaczy: czy rzeczywiście istnieje gdzieś spisany czarno na białym przepis definiujący stanowisko Kościoła wobec homoseksualistów, czy też to tylko popularne przekonanie bazujące na ogólnej zasadzie "wszyscy wiedzą, że"?
A jeżeli nawet - just for the sake of the argument - przyjmiemy założenie, że faktycznie Kościół programowo jako instytucja jest nieprzychylny osobom homoseksualnym, to prowadzi nas to w prościutkiej linii do wniosku, że po jednej stronie mamy głoszone urzędowo dyskryminację i opresyjność, a po drugiej - nierówną walkę z uprzedzeniami i przesądami. Moja sympatia leży zdecydowanie po tej drugiej stronie.

"Ale czy oni w walce przeciwko kościołowi zobaczą w końcu też swoje zachowanie, swoją winę?"

I teraz mi wytłumacz, na czym polega "wina" tych, którzy walczą z głoszonymi na szczeblu instytucjonalnym uprzedzeniami i przesądami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartłomiej Sawicki
 • Bartłomiej Sawicki
 • 19.03.2011 23:06

Wiesz, też masz rację. :D Ale nieważne co, po prostu to się nie zgadza z katolicyzmem. Po co to zrobili? Można by nawet powiedzieć, że to bezczelność. Nonsens. Egoizm? Cholera wie co. To tak jakby katolik zamówił czarną mszę u satanistów.

Ale czy oni w walce przeciwko kościołowi zobaczą w końcu też swoje zachowanie, swoją winę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
KLC
 • KLC
 • 19.03.2011 23:01

@ Bartłomiej Sawicki
"ZMARŁA CAŁE ŻYCIE WALCZYŁA O COŚ, CO JEST SPRZECZNE Z NAUKAMI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO"

O akceptację? O tolerancję? O szacunek?
Hm, faktycznie, to by się zgadzało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartłomiej Sawicki
 • Bartłomiej Sawicki
 • 19.03.2011 21:49

ZMARŁA CAŁE ŻYCIE WALCZYŁA O COŚ, CO JEST SPRZECZNE Z NAUKAMI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, WIĘC ZAMÓWIENIE MSZY U KK BYŁO PROWOKACJĄ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marudny
 • marudny
 • 19.03.2011 20:38

"Homoseksualność"??????????

"Homoseksualizm" - oto forma prawidłowa... :) Ale ja tylko marudzę...

Tego typu lapsus w tytule artykułu, opublikowanego w poczytnym, bądź co bądź, serwisie, świadczy o fachowości redagujących... Autorzy - zwłaszcza "obywatelscy amatorzy" - maja prawo do błędów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika
 • Monika
 • 19.03.2011 12:52

>>I wbrew zasadom chrześcijańskiej rodziny - chciała i MIAŁA tę Odwagę: KOCHAć życie! Nawet wbrew tej strasznej chorobie: - wbrew chorobie na raka, która coraz bardziej Ją obezwładniała! Tak, to bolało Jej Matkę i ojca; - ale Daria wciąż nie zapominała o Miłości do Jej Przyjaciółek, przede wszystkim!<<


dlaczego nadal zabiera pan głos w sprawie o której pan nie ma pojęcia?
jakim prawem szarga pan tych ludzi?
ile godzin spędził pan w domu Darii, by mieć czelność takie rzeczy tu wypisywać?
jakim prawem stawia pan miłość dziewczyny, która do ostatniej chwili tuliła Darię przeciw miłości matki, która codziennie ramię w ramię opiekowała się Darią?
o co panu w tej chwili chodzi? o dolewanie oliwy do ognia?
mało dziewczynom było emocji?
mało bólu było?

>> napisać nekrolog w gazecie, zachować pozory wobec przyjaciółek QUEER Darii jest w ten sposób bardzo łastwo;))) Znacznie trudniej, ale i prościej byłoby po prostu zaprosić je do siebie do domu!<<

po raz kolejny pisze pan coś wyjątkowo obrzydliwego
proszę uszanować prawo KAŻDEGO do decydowania o sobie i o swoim życiu
bo niedługo ktoś panu będzie mówił, kogo ma pan zapraszać a kogo nie

i jeszcze raz proszę o nie obrażanie ludzi, którym pan nie zna,
najpierw pan "przeprasza", a potem obrzuca błotem - brawo...

życzę panu szczerze, by w czasie żałoby mógł pan ją przeżywać bez osób, które nigdy pana nie widząc na oczy, nie znając pańskiej rodziny i sposobu życia, wycierają sobie twarz nimi

bardzo współczuję wszystkim (i dziewczynom i pozostałym osobom zaangażowanym) tych emocji, bólu i tego, że wciąż nie jesteśmy jednym społeczeństwem, a grupkami

zamiast szukać wrogów, lepiej pomyśleć, co zrobić, by w takich sytuacjach nie pojawiały się takie postawy, jak wspomniany absurdalny artykuł, posługujący się określeniami podpadającymi pod paragraf

mam wrażenie, że osoba, która z takim poświęceniem "przestrzegła" księdza, nastawiając go tak, że rzeczywiście na wszelki wypadek zaczął się bronić, choć nikt go nie atakował, czyta wątki poświęcone Darii.
chciałabym poprosić tę osobę, by zapytała siebie, czy rzeczywiście tak wygląda człowiek z czystym sumieniem, czy tak wygląda ktoś, kto nosi Chrystusa w sercu i kieruje się miłością bliźniego (bo zdaje się, że musi być to osoba wierząca)
jeśli drogi donosicielu o to właśnie ci chodziło, to z pewnością wszystko złe, co zrobiłeś/aś jednym telefonem wróci do Ciebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.