Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2102 miejsce

Kościół Borgund w Norwegii [Zdjęcia]

Podróżując z Gwidonem po Norwegi, miałem okazję zobaczyć jeden z najstarszych, najlepiej zachowanych kościołów drewnianych Norwegii. Położony jest w centralnej części kraju, w niewielkiej miejscowości Borgund.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: fot R.Grzeszczyk.  Kościół jest położony ponad 250 km na północny zachód od Vang, w którym król pruski Fryderyk Wilhelm IV kupił świątynię stojącą dziś w Karpaczu.
fot R.Grzeszczyk. Kościół jest położony ponad 250 km na północny zachód od Vang, w którym król pruski Fryderyk Wilhelm IV kupił świątynię stojącą dziś w Karpaczu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Może kiedyś
spakuję walizkę i tam polecę.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Domy z zielonymi dachami wciąż są budowane. Dawniej darń kładziono na poszyciu z kory brzozy. Dziś stosuje się współczesne, nowoczesne technologie. Nad Sogebfiordem spotkałem współczesny kamping z domkami zwieńczonymi darnią.
Duża część z tych ponad tysiąca stavkirke rozpadło się, gdyż nie były stawiane na fundamencie. Dużo zostało zniszczonych w okresie reformacji i zmiany wyznania. W większości nie zachowały się ołtarze i inne charakterystyczne dla katolicyzmu elementy wyposażenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drewniane kościoły typu stavkirke (słupowe) są przykładem najwyższego kunsztu łączenia sztuki z obróbką drewna. W galerii zaprezentowano najczęściej odwiedzany i fotografowany stawkirke, ale warto wiedzieć, że w średniowieczu wybudowano tam ponad 1000 takich kościołów. Jeden z nich (góruje nad Sognefiordem) wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pragnę jednak zwrócić uwagę na fot.9, która pokazuje też bardzo typowy dla tego kraju szałas z dachem porosłym trawą i mchem, a ściślej: roślinnością mszysto-porostową. Wiele takich szałasów pełni funkcję schroniska z możliwością przetrwania nocy.
Nikt ich nie zamyka, są wyposażone w łóżka, krzesła, stół i podstawowe naczynia umożliwiające przygotowanie strawy. Śpiwory trzeba mieć swoje, a zapłatę za gościnę zostawia się w garnuszku.

A w ogóle, Norwegia jest baśniowo piękna i naprawdę wato ją zwiedzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościółek piękny i fantastyczne ujęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepiękna budowla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.