Facebook Google+ Twitter

Kościół chce uderzyć w ks. Isakowicza-Zaleskiego?

W najbliższych dniach kościelna Komisja Pamięć i Troska ma skrytykować książkę ks Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na temat działań bezpieki wobec duchowieństwa krakowskiego. Niektórzy duchowni chcą surowo ukarać za nią autora.

Ks. Isakowicz-Zaleski odprawia mszę we wrocławskim kościele ojców dominikanów w rocznicę dokonanego przez Turków ludobójstwa Ormian. / Fot. Mikołaj Nowacki/SPGWCiemne chmury zbierają się nad księdzem Isakowiczem-Zaleskim, który napisał "Księża wobec bezpieki". W tym tygodniu ma ukazać się zapowiadany od Wielkanocy komunikat powołanej przez Episkopat Komisji Kościelnej Pamięć i Troska na temat książki. Członkowie Komisji nie szczędzą w niej słów ostrej krytyki wobec ks. Zaleskiego i wbrew wcześniejszym zapowiedziom wymieniają go po nazwisku. Episkopat za pośrednictwem Komisji postawi mu przede wszystkim zarzut złamania zakazu milczenia. Według źródeł zbliżonych do Komisji zdaniem hierarchów ksiądz miał też dopuścić się grzechu obmowy i oszczerstwa. Zradykalizowana frakcja duchownych, skupionych przede wszystkim wokół kurii krakowskiej, chciałaby niezwykle surowo ukarać księdza i zabronić mu publicznego odprawiania nabożeństw.

- Taka decyzja pokazuje, że kościół w Polsce jest gotów zaakceptować zdradę narodową - ostro krytykuje członek Kolegium IPN i współzałożyciel "Solidarności" Andrzej Gwiazda.
Senator Jarosław Gowin podkreślił znaczenie pracy ks. Zaleskiego. - To książka niezwykle wartościowa i bardzo potrzebna - podkreślił. Tymczasem Komisja Pamięć i Troska musi uporać się z kolejnym skandalem w Kościele. Dotyczy on Zakonu Jezuitów, którego kolejny prowincjał okazał się być tajnym współpracownikiem. Tym razem jednak został zdemaskowany przez Polonię w Australii. To ks Eugeniusz Ożóg, który miał współpracować z bezpieką jako TW "Stefan".

Miał zostać zwerbowany w 1966 r jeszcze w czasie studiów. Cztery lata później przejął go Wydział IV MSW (do walki z Kościołem) w Krakowie. SB miało się z nim posługiwać w lokalach "Jawor" i "Feniks". W znanej restauracji "Feniks" w Krakowie Ożóg spotykał się z SB w sposób potajemny. Nie w charakterze prowincjała zakonu,. Podobnie w lokalu konspiracyjnym "Jawor" - mieszkaniu na terenie Krakowa. Jego meldunki miały dotyczyć przede wszystkim sytuacji w zakonie, którego był prowincjałem. Miał też donosić na ówczesnego prymasa ks. kard. Józefa Glempa i metropolitę krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego. O TW "Stefan" napisał ksiądz Zaleski w swojej książce nie ujawniając jednak nazwiska zakonnika. Taka przeszłość jezuity jest kolejną plamą na honorze krakowskiego Zakonu Jezuitów, którzy już w ubiegłym roku dowiedzieli się o swoich współbraciach TW "Kazek " i TW "Anteusz", z których jeden był również prowincjałem. Fakty te ujawnił ksiądz Isakowicz w rozmowie z jezuitą Andrzejem Miszkiem z Tezeusza.

Jezuici zamiast gruntownie zbadać te informacje wylali swoją złość na autorze wywiadu i odmawiając mu święceń wysłali do Wrocławia. Teraz pilnują w "Komisji PiT" poprzez swojego przedstawiciela, by podobnie dotkliwie ukarać ks. Zaleskiego, który odważył się fakty te ujawnić.

Ksiądz Zaleski jest jedynym duchownym w Polsce, który podał konkretne przykłady metod jakie bezpieka stosowała w walce z Kościołem. Opisał m.in. w jaki sposób niektórzy duchowni przyczynili się do prześladowania założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Poinformował też o stanie dokumentacji bezpieki na temat urzędujących dziś biskupów Wiktora Skworca z Tarnowa (w okresie Stanu Wojennego, pracownika kurii katowickiej), Kazimierza Górnego i Juliusza Paetza z Poznania (wieloletniego pracownika Watykanu).

Jak zauważył redaktor "Gościa Niedzielnego" ks Artur Stopka większość duchownych opisanych w książce ks. Zaleskiego to bohaterowie. I dodał, że książka "jest jednym z wielu ważnych głosów na ten temat. Jednym z koniecznych spojrzeń". Podobnie tuż po jej wydaniu wypowiadał sie naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks Adam Boniecki. Podkreślił, że "książka powstała z miłości do Kościoła".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

(+) Prawda nas wyzwoli ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół już dawno powinien uregulować tę kwestię. Czego się boją? Odejścia wiernych? I bez tego jest ich coraz mniej… (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rydzyk jest pierwszym rozgrywającym. Nuncjusz papieski pogroził wprawdzie biskupom paluszkiem za nadmiar polityki w procesjach i celebracjach, ale Rydzyka jak dotąd omija szerokim łukiem. Pożyjemy, zobaczymy.
Na razie jak widać z doniesień frakcja krakowska strzela sobie w stopę tępiąc "chwasta" czyli ks.T.Zalewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z Rydzykiem? On jest święty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacytowaną in fine opinię ks.Bonieckiego, można by poszerzyć w tym sensie, że książka księdza Tadeusza nie tylko powstała z miłości do Kościoła, ale i (o czym wiedzą jej czytelnicy) przepojona jest miłością do ludzi. Także tych, którzy upadli. Do lektury "Księży wobec bezpieki" parę razy już zachęcałem, toteż nie będę się powtarzał.

Oby Kościół katolicki w Polsce częściej kojarzył się nam z twarzą ks.Isakowicza-Zaleskiego, niż z obliczami innych kapłanów często obecnych w mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak się składa, że wiele zawdzięczam i księdzu Zaleskiemu, którego poznałem jako student w Krakowie, gdy był jeszcze klerykiem , i księdzu Blachnickiemu, którego spotkałem w Carlsbergu w RFN ---uważam, iż obydwaj księża to fanatstyczni ludzie (niestety ks. Blachnicki już nie zyje)

Jeśli faktycznie hierarchowie zaatakują księdza Zaleskiego (w tym samym czasie bp Paetz funkcjonuje, jakby się nic nie stało!!!!!!!!!!!!!!!), to sądzę, iż zapoczątkuje to prawdziwy (a nie jak dotychczas pozorny) konflikt w polskim Kościele (mam tu na myśli bunt części wiernych przeciw skandalicznej postawie niektórych hierarchów wobec lustracji)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.