Facebook Google+ Twitter

Kościół i Cerkiew podpiszą apel o pojednanie Polski i Rosji

Poplątane i zmącone wspólne karty historii Polski i Rosji, powinny być stopniowo porządkowane i wyjaśniane. W tym celu polski Kościół i rosyjska Cerkiew przygotowują apel, który podpiszą w sierpniu 2012 roku.

Nad wyjaśnieniem i uporządkowaniem trudnych spraw polsko-rosyjskich pracuje od 10 lat zespół polskich i rosyjskich ekspertów i naukowców, w ramach tzw. Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Zespół powołany w charakterze doradczym wobec rządów Polski i Rosji, po oficjalnej wizycie prezydenta Władimira Putina w Polsce, w 2002 roku, wkrótce zaprzestał działalności z powodu pogorszenia relacji polsko-rosyjskich. W 2008 roku doszło do reaktywacji zespołu.

Obecnie drogę do pojednania narodów: polskiego i rosyjskiego przygotowują wspólnie Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna. Oba kościoły wzywają do pojednania obu narodów. Oficjalną pieczątkę pod takim duchowym gestem mają postawić 17 sierpnia patriarchowie obydwu kościołów, gdy podpiszą wspólne orędzie w tej sprawie. Biskup Tadeusz Pieronek wyraża nadzieję, że to będzie "początek długiej, być może trudnej drogi w stronę pojednania, którą warto przebyć".

Zdaniem biskupa "każda próba podjęcia poważnej rozmowy o naszych wzajemnych relacjach jest potrzebna" - podaje serwis polskatimes.pl. Biskup szczerze przyznaje, że trudno obecnie prognozować, jakie ostatecznie skutki przyniesie wypracowanie dokumentu obu kościołów.

Niektóre szczegóły wspólnego orędzia ujawnia rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Ma ono, według jego opinii, mieć treści refleksji historycznej nad historią wspólnych stosunków polsko-rosyjskich oraz apel o wzajemne przebaczenie win. Orędzie zawiera również "wezwanie do budowania wspólnej przyszłości", szanowania i traktowania siebie nawzajem "jako dobrych sąsiadów, ludzi, którzy są związani więzami przyjaźni" - powiedział rzecznik, ks. Józef Kloch. Jednocześnie ks. Kloch podkreślił, że wątki historyczne "poruszono jedynie na poziomie ogólnym".

Orędzie wspólne Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej czerpie najpewniej wzór sprzed lat, z podobnego wstąpienia do pojednania, między narodami polskim i niemieckim. W tym celu skierowano w 1965 roku list biskupów polskich do biskupów niemieckich. Stosowny dokument podpisano wtedy podczas Soboru Watykańskiego II. Zawiera on słynny cytat: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Matoł z PO
  • Matoł z PO
  • 18.07.2012 10:43

To jest dopiero apel o pojednanie - a samo pojednanie moooże za 1000 lat. Najpierw trzeba wyjaśnić zbrodnie na narodzie polskim i zamach smoleński,a póżniej hmm.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za czasy! O tempora! O mores! KGB rządzi w pałacu arcybiskupim! Watykan został zrusyfikowany! Już nie odprawia się mszy po łacinie, ale po rosyjsku. Sadama i Putinomora! ;)

Zaś poważnie. Sytuacja jest analogiczna do roku 1965. Wtedy list epsikopatu Polski został przygotowany pod wpływem działalności Bamberger Kreis (grupy katolickich niemieckich naukowców i twórców kultury) oraz wielu sondaży zachodnioniemieckiej opinii publicznej. Obecnie w Rosji istnieje wpływowa grupa polska i propolska w życiu kulturalnym i naukowym, a kolejne sondaże wykazują, że większość społeczeństwa rosyjskiego rozpatruje nasz kraj w kategorii bratni naród słowiański. Tak jak wtedy biskupi zostaną obrzuceni błotem. Tak jak wtedy historia przyzna im słuszność. Tylko, żeby Ksiądz Dyrektor nie poszedł śladami Księdza Doktora (tzn. nie zabawił się w Lutra względnie we Franciszkę Kozłowską).

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 17.07.2012 21:40

Poważni Polacy mają w d.... takie na siłę pojednanie .... Musi być z dwóch stron zgoda! Najpierw zbrodnie katyńską trzeba wyjaśnić i zamach smoleński..... a pózniej się zobaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
  • wincenty
  • 17.07.2012 21:18

pojednanie z Rosjanami bedzie dla niektorych gwozdziem do trumny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek M
  • Marek M
  • 17.07.2012 21:00

To śmierdzące pojednanie - ruskie służby się w włączyły .... To śmierdzi ....

To niby pojednanie na siłę jest na rękę tylko Rosjanom nie nam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
  • Jolka
  • 17.07.2012 18:52

No to mam nadzieję że PiS przestanie być tak rusofobiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.