Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół i Cerkiew podpiszą apel o pojednanie Polski i Rosji

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Poplątane i zmącone wspólne karty historii Polski i Rosji, powinny być stopniowo porządkowane i wyjaśniane. W tym celu polski Kościół i rosyjska Cerkiew przygotowują apel, który podpiszą w sierpniu 2012 roku.

Nad wyjaśnieniem i uporządkowaniem trudnych spraw polsko-rosyjskich pracuje od 10 lat zespół polskich i rosyjskich ekspertów i naukowców, w ramach tzw. Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Zespół powołany w charakterze doradczym wobec rządów Polski i Rosji, po oficjalnej wizycie prezydenta Władimira Putina w Polsce, w 2002 roku, wkrótce zaprzestał działalności z powodu pogorszenia relacji polsko-rosyjskich. W 2008 roku doszło do reaktywacji zespołu.

Obecnie drogę do pojednania narodów: polskiego i rosyjskiego przygotowują wspólnie Kościół katolicki i Cerkiew prawosławna. Oba kościoły wzywają do pojednania obu narodów. Oficjalną pieczątkę pod takim duchowym gestem mają postawić 17 sierpnia patriarchowie obydwu kościołów, gdy podpiszą wspólne orędzie w tej sprawie. Biskup Tadeusz Pieronek wyraża nadzieję, że to będzie "początek długiej, być może trudnej drogi w stronę pojednania, którą warto przebyć".

Zdaniem biskupa "każda próba podjęcia poważnej rozmowy o naszych wzajemnych relacjach jest potrzebna" - podaje serwis polskatimes.pl. Biskup szczerze przyznaje, że trudno obecnie prognozować, jakie ostatecznie skutki przyniesie wypracowanie dokumentu obu kościołów.

Niektóre szczegóły wspólnego orędzia ujawnia rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Ma ono, według jego opinii, mieć treści refleksji historycznej nad historią wspólnych stosunków polsko-rosyjskich oraz apel o wzajemne przebaczenie win. Orędzie zawiera również "wezwanie do budowania wspólnej przyszłości", szanowania i traktowania siebie nawzajem "jako dobrych sąsiadów, ludzi, którzy są związani więzami przyjaźni" - powiedział rzecznik, ks. Józef Kloch. Jednocześnie ks. Kloch podkreślił, że wątki historyczne "poruszono jedynie na poziomie ogólnym".

Orędzie wspólne Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej czerpie najpewniej wzór sprzed lat, z podobnego wstąpienia do pojednania, między narodami polskim i niemieckim. W tym celu skierowano w 1965 roku list biskupów polskich do biskupów niemieckich. Stosowny dokument podpisano wtedy podczas Soboru Watykańskiego II. Zawiera on słynny cytat: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Ściślej cytat ten brzmiał: "Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Orędzie ze strony polskiej podpisało 34 biskupów, w tym m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Natomiast autorem treści i inicjatorem listu był abp wrocławski Bolesław Kominek. List konsultowano zarówno z polskimi, jak i niemieckimi biskupami, a także z niemieckimi intelektualistami.

W związku z sierpniowym orędziem polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi przybędzie do Polski z trzydniową wizytą Cyryl I - patriarcha Moskwy i całej Rusi, który spotka się nie tylko z naszymi biskupami, ale też z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i przedstawicielami władz państwa.

Rzecznik prasowy Kościoła prawosławnego w Polsce ks. Henryk Paprocki podkreśla, że będzie to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy w historii przyjedzie do Polski patriarcha Moskwy i całej Rusi i po raz pierwszy będzie ogłoszone wspólne orędzie kościołów prawosławnego i katolickiego. Wizyta Cyryla I potrwa od 16 do 19 sierpnia.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto