Facebook Google+ Twitter

Kościół jest jak opóźnione dziecko. Radość z zawiązanych bucików

Ustalenia Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pedofilii polskich duchownych, spotkały się z ironią i sarkazmem pisarki i publicystki, Kingi Dunin. Ale - jak podkreśliła – to, że Kościół do tego dochodzi, to ja się bardzo cieszę.

 / Fot. Wikimedia CommonsKinga Dunin, pisarka, publicystka i socjolożka kultury - w audycji "Sterniczki" Polskiego Radia – poddała ostrej krytyce, komentując stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Episkopat, po dwóch latach obrad, zapowiedział postawę "braku tolerancji dla pedofilii w Kościele" i przeprosił ofiary molestowania seksualnego przez księży pedofilów. Jednocześnie poinformował, że Kościół będzie pokrywał koszty związane z pedofilią, ale nie będzie współpracował w tym zakresie z prokuraturą.

– Wiadomością dnia staje się to, że Episkopat Polski mówi zero tolerancji dla pedofilii. No cóż to za odkrycie, że pedofilia nie powinna być tolerowana - ironizowała publicystka Kinga Dunin.

– To, że Kościół do tego dochodzi, to ja się bardzo cieszę. Ale to jak z opóźnionym dzieckiem: cieszymy się, że zawiązało buciki, ale jego rówieśnicy zawiązali te buciki dwadzieścia, trzydzieści lat temu. My już od dawna mamy zawiązane buciki – dodała w radiu, znana krytyczka literacka i publicystka, z Krytyki Politycznej.

Kinga Dunin uważa również, że Kościół - jako instytucja - jest zbyt anachroniczny i skostniały. – W tym wszystkim widać jak bardzo zapóźnioną instytucją jest Kościół. Wszystko to, co mówi nowy papież jest oczywiście bardzo słuszne. Ja się cieszę, że Kościół zaczyna nadganiać naszą cywilizację, ale to są rzeczy, do których my, jako świeckie i liberalne społeczeństwo, doszliśmy lata temu.

Jak mówi publicystka i pisarka - nie jest dla niej żadną nową nauką to, że nie powinna być antysemitką, powinna zaś szanować osoby o innej orientacji, ale nie powinna tolerować pedofilii – mówiła w audycji "Sterniczki" Kinga Dunin.

Episkopat ujednolicił zasady postępowania w sprawie pedofilii duchownych, a jednocześnie przyjął aneksy do wytycznych Watykanu, mające ścisły związek z kościelnym prawem. Uwzględniono między innymi zapis o konieczności udostępnienia pomocy psychologicznej przez Kościół osobom pokrzywdzonym. Aneksy dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii zawierają bardzo rygorystyczne normy, które zmierzają do radykalnego oczyszczenia Kościoła z pedofilii – podaje KAI.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie można być sędzią we własnej sprawie . Bez prokuratury KK nie upora się z problemem pedofilii w swoich szeregach .
Tylko nieuchronność kary w "cywilnym świecie " może zahamować to niepokojące zjawisko .
Papież Franciszek mimo szczerych chęci nie poprawi sytuacji . Episkopaty skrzętnie przed nim ukrywają pedofilów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...Kościół będzie pokrywał koszty związane z pedofilią, ale nie będzie współpracował w tym zakresie z prokuraturą."
Przecież to są jakieś jaja :)
Czyli w jaki sposób ma dojść do ustalenia czynu? Jakaś wewnętrzna komisja? Za kogo oni się uważają, czy to aby nie jest postawa mająca z samego założenia na celu utrudnianie śledztwa i ustalenia sprawcy?
Odszkodowania nie pomogą. Nie załatają dziury w psychice dziecka. Zawsze myślałem, że leczyć należy przyczynę a nie skutki. Kościelni dygnitarze jednak postrzegają widać tą sprawę inaczej i dalej wykazują aprobatę dla zboczeńców w swoich szeregach, zapewniając im jak najdalej idącą ochronę przed wymiarem sprawiedliwości.

Jeśli aż tak bardzo się boją współpracy z prokuraturą, to zaczynam się zastanawiać jak powszechną i jak ogromną skalę może mieć zjawisko pedofilii wśród księży.
"Zdrowy Kościół", jak to określił kardynał Dziwisz w jednym z wywiadów, nie jest jednak taki zdrowy, skoro instytucja przyjmuje tak oczywistą obronną postawę. Najwyraźniej broni z całych sił dostępu do swojego hermetycznego i Bóg jedyny raczy wiedzieć jak wypaczonego środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.