Facebook Google+ Twitter

Kościół katolicki chce 1 proc. podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Strona kościelna proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go możliwością dobrowolnego przekazania 1 proc. z PIT na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1371,title,Niespodziewany-pomysl-Kosciola-chca-1-zamiast,wid,13895715,wiadomosc.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

obywatelka
  • obywatelka
  • 17.10.2011 19:41

Bardzo dobry pomysł. Księża wreszcie zaczynają poprawnie myśleć. Myślę, że będą mieli jeszcze więcej kasy. Nurtuje mnie pytanie do czego kościołowi potrzeba takiej kasy? Przecież Chrystus żył bardzo skromnie a krzewiciele Jego ideologii opływają w dobrobycie i żyją jak panowie feudalni z danin a nie z własnej pracy zarobkowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 17.10.2011 09:38

P. Katarzyno...

> Państwo właściwie w żaden sposób nie powinno się mieszać do finansów związków wyznaniowych. One w swoich statutach mają zagwarantowane prawo do samodzielnego zarządzania swoimi sprawami

A czy mogą te związki stać ponad prawem? Państwo nie zamierza ingerować w "samodzielne zarządzanie" środkami związków, co nie zmienia że finansowanie ich powinno być w pełni jawne i opodatkowane jak każdego innego podmiotu prawnego.

> Z drugiej strony, czy to nie oburzające, że państwo wsadza swój nochal w "wewnętrzne sprawy kościołów"?

Kościoły funkcjonują w ramach tegoż państwa, a nie w oderwaniu od nich lub po za ich obrębem.

> Sami mamy się utrzymywać! Wierzymy w naszych wiernych tak jak oni w nas!

Jak to przebiega w praktyce widać po finansowaniu warszawskiej tzw. Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu państwa, że np. o pensjach katechetów nie wspomnę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2011 00:29

Postępująca laicyzacja wymusza działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozostaje wierzyć, że osoby, które formułowały kanony i spisywały odpowiednie Rozporządzenia i Ustawy wiedziały, co czynią i najwyraźniej uważały, że kościoły stać na samodzielność :)

Z drugiej strony, czy to nie oburzające, że państwo wsadza swój nochal w "wewnętrzne sprawy kościołów"?
Spodziewam się, że w każdej chwili kościoły zakrzykną zgodnym chórem: Nie! Znamy swoje prawa! Sami mamy się utrzymywać! Wierzymy w naszych wiernych tak jak oni w nas!
;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli inaczej mówiąc należy zlikwidować wszelkie dopłaty do kościoła, w tym ów fundusz, przestać dofinansowywać remonty posiadanych przez nich zabytków, a wszelką działalność kapelanów, katechetów i podobnych przyjmować na zasadzie wolontariatu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy wierni Kościoła Katolickiego mają obowiązek, a właściwie przykazanie (piąte przykazanie kościelne przyjęte przez KEP) „Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”.
Nie ma potrzeby ustanawiania jakiegokolwiek odpisu od podatku, ponieważ KK zgodnie ze swoimi własnymi kanonami ma być instytucją samowystarczalną, opłacaną przez wiernych.
I nie tylko KK, każdy związek wyznaniowy sam "zarządza swoimi sprawami." Mają prawo do "swobodnego nabywania, posiadania i zbywania mienia ruchomego i nieruchomego oraz zarządzania swoim majątkiem."

Państwo właściwie w żaden sposób nie powinno się mieszać do finansów związków wyznaniowych. One w swoich statutach mają zagwarantowane prawo do samodzielnego zarządzania swoimi sprawami - nie chcemy przecież łamać praw związków wyznaniowych, prawda? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 15.10.2011 10:35

Czy to jedynie "dobra wola"rozpasionych pastuszków duszyczek?Czy zwyczajna pragmatyczna kalkulacja podyktowana narastającymi antyklerykalnymi nastrojami społecznymi?(pytam retorycznie)jeszcze sie w historii nie zdarzyło,aby pazerny kler dobrowolnie i bez przymusu zrezygnował nawet z jednego "wdowiego grosika"

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.10.2011 09:57

To sensowne rozwiązanie, kościoły wyznaniowe dostana tyle, ile zechcą darczyńcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji: http://palikot.blog.onet.pl/Kosciol-popiera-postulat-Ruchu,2,ID437584481,RS1,n

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale ja tu czegoś nie bardzo rozumiem - jak to zamiast funduszu, skoro fundusz i tak miał być zlikwidowany? Jestem zdecydowanie za rozdzieleniem Kościoła od państwa i wprowadzenia tzw. podatku kościelnego - być może w formie takiego procenta, ale przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek dalszego finansowania instytucji Kościelnych z budżetu państwa. Nie zaś na zasadzie zjeść ciastko i mieć ciastko - gdzie najpierw wydoili fundusz a teraz chcą pozyskać dodatkowe źródło dochodów przy okazji 1 % przy braku jawności finansowania i dalszym wsparciu z budżetu państwa...

> Dodał, że propozycja strony kościelnej nie ma nic wspólnego z podatkiem kościelnym, który obowiązuje np. w Niemczech.

JW - czyli co - chcą z tego %a uczynić tylko kolejne, dodatkowe źródło dochodu? Jawność rozliczeń to winna być podstawa...

Generalnie jestem za takim procentem ale żeby nie wyszło jak zwykle, że skorzysta na tym tylko ten, który i tak ma najwiecej... Należałoby wpierw dokładnie poznać na jakich zasadach będzie się to odbywać i na jakich zasadach dotyczyć to bedzie mniejszościowe związki wyznaniowe i Kościoły zarejestrowane w MSWiA (co by się po tym nie okazało, że jest to powód do ich delegalizacji, bo np. wiąże się to z zatrudnieniem księgowej, na pensje której niestarczają w takim mniejszościowym zwiazku nawet srodki pochodzace z tego 1 %a).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.