Facebook Google+ Twitter

Kościół katolicki ma od dziś nowego prymasa

Nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk został dziś ogłoszony metropolitą gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. Kowalczyk będzie następcą Henryka Muszyńskiego, który urząd prymasa sprawował zaledwie przez pięć miesięcy.

 / Fot. PAPDziś w południe w Krakowie rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch ogłosił decyzję papieża Benedykta XVI o powołaniu arcybiskupa Józefa Kowalczyka nowym metropolitą gnieźnieńskim. Zgodnie z prawem kościelnym będzie on też 56. w historii prymasem Polski. Kowalczyk zastąpi na tym stanowisku arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, który swój urząd sprawował zaledwie przez pięć miesięcy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (75 lat).

Urząd prymasa pojawił się w Polsce na początku XV wieku. Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba powrócił z tym tytułem z soboru w Konstancji w roku 1417. Od tego czasu godność prymasa związana była z Gnieznem i oznaczała władzę nad całym polskim Kościołem. W czasach elekcji polskiego króla prymas był także interrexem, czyli głową państwa w okresie bezkrólewia.

W latach 1821-1946 prymasi rezydowali w Poznaniu, a później w Warszawie, co spowodowane było pełnieniem funkcji dwóch biskupów jednocześnie. W roku 2009 tytuł prymasa ponownie trafił do metropolity gnieźnieńskiego. Rola prymasa jest obecnie znacznie ograniczona i sprowadza się w zasadzie do funkcji reprezentacyjnych. Faktyczną głową Kościoła jest przewodniczący konferencji Episkopatu Polski, czyli abp Józef Michalik z Przemyśla.

Arcybiskup Józef Kowalczyk ma 71 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1962, a biskupie w roku 1989. Jest absolwenetem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie oraz rzymskich uczelni katolickich: Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Studium Rotalnego.

Lata 1965-1989 spędził w Watykanie najpierw jako student, a następnie jako pracownik instytucji kościelnych. 26 sierpnia 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce. Funkcję tę sprawuje do chwili obecnej, ale powołanie go na urząd ordynariusza gnieźnieńskiego spowoduje odwołanie i wyznaczenie przez papieża nowego nuncjusza apostolskiego w Warszawie.

Dotychczasowy prymas, abp Henryk Muszyński, podobnie jak jego poprzednik kard. Józef Glemp, posługiwać się będzie od tej chwili tytułem prymasa - seniora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze prawisz Mieczysławie, - "decyzja pochodzi przecież od głowy obcego i w całej historii wrogiego nam państwa." Wypada dodać, że naszego obecnego okupanta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk został dziś ogłoszony metropolitą gnieźnieńskim oraz prymasem Polski.
Błędna informacja. Kowalczyk nie został prymasem Polski lecz prymasem w polskim kościele katolickim. Nic mi nie wiadomo, aby stanowił on jakieś oficjalne i legalne, a zwłaszcza nadrzędne struktury naszego państwa skoro decyzja pochodzi przecież od głowy obcego i w całej historii wrogiego nam państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.