Facebook Google+ Twitter

Kościół katolicki w mediach

Jak pisać o wierze, religii i kościele, aby być czytanym? Jak poszerzać i ulepszać przekaz treści religijnych w mediach elektronicznych? Na te i wiele innych pytań odpowiadali znani publicyści podczas kongresu o mediach.

od lewej Szymon Hołownia, Zbigniew Nosowski, ks. Henryk ZielińskiW miniony weekend odbył się w Warszawie III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich o mediach. W spotkaniu udział wzięli Maciej Łetowski – dyrektor IARu, Szymon Hołownia – "Newsweek", Ewa Czeczkowska "Rzeczpospolita", Bogdan Sadowski – redakcja katolicka TVP oraz księża: Kazimierz Sowa, Henryk Zieliński oraz wielu innych przedstawicieli mediów i duchowieństwa.

Zdaniem Szymona Hołowni trzeba pisać o rzeczach trudnych, na przykład o pedofilii wśród księży. Należy jednak w tych delikatnych sprawach opisywać tło zdarzeń, zbadać skalę problemu. Nie można stosować podwójnej moralności wobec dziennikarzy, tzn. jest ogólne przyzwolenie na opisywanie przestępstw gospodarczych, wydobywanie na światło dzienne przypadków nadużyć władzy przez polityków. Natomiast, gdy zainteresowaniem mediów stają się osoby kościoła, dziennikarze są obiektem ostrej krytyki ze strony duchownych.

ks. Kazimierz Sowa, Maciej Łętowski " alt="od lewej: Ewa Czeczkowska,
ks. Kazimierz Sowa, Maciej Łętowski " src="http://d.wiadomosci24.pl/g2/92/4b/b9/23485_1175631173_c491_d.jpeg?id=26097-2" class="ilustracjaLewa" />
Maciej Łętowski zwrócił uwagę na pułapkę w dziennikarstwie informacyjnym, polegającą na zjawisku zrównania rzeczy, które nie są ważne z ważnymi. W mediach pokazuje się takie informacje jak, lustracja Danielewicza, medal dla Otylii Jędrzejczak z informacją na temat ingresu biskupa Nycza. Stwierdził, że ten mechanizm prostoty powoduje, że hierarchia wydarzeń zaczyna być redukowana do płaskiego poziomu. – Jeśli wszystko jest tak samo ważne, to wszystko jest mało ważne – powiedział. Według dyrektora IAR-u odbiór rzeczywistości z ambony, z której płynie zupełnie inny przekaz niż z mediów jest destrukcyjny.

W mediach komercyjnych nie ma czegoś, co jest prawdą lub nią nie jest. Każdy ma swój punkt widzenia, swoją prawdę. Jedna jest tyle samo warta, co druga. Jaka jest konkurencja między amboną a wielkimi stacjami telewizyjnymi?

Słowo rzecznika konferencji episkopatu Polski – ks. Józefa Klocha „Wyzwaniem dla katolickich publicystów jest stworzenie informacji w internecie". Ks. Józef Kloch przyznał, że technologie multimedialne są przez kościół "najmniej obłaskawione". Najmniej treści katolickich jest przekazywane przez internet. Działalność w tym zakresie nie może być jednostkowa. Katolicy powinni się konsolidować. W rankingu 100 najciekawszych portali opublikowanym na łamach „Press” numer 3 /07 na 75 miejscu znalazł się serwis internetowy Opoki. Potrzebę zwiększenia wkładu w pracę na rzecz portali internetowych i zwiększaniu ilości przekazywania informacji o treści religijnej popiera również Joanna Kociszewska z portalu ”Wiara”. Warto tworzyć czaty i fora, pisać nawet dla małych grup, gdyż każdy potrzebuje innej informacji, a w ten sposób ma możliwość uczestnictwa i tworzenia gazety internetowej.

Jeżeli chodzi o media drukowane i tematy, które mogą być w nich opublikowane, to w ocenie Ewy Czeczkowskiej jest coraz mniej miejsca na duchowość niż na informację. Świeckie gazety bardziej zawsze będą zwracać uwagę na działalność, obecność kościoła w sferze publicznej niż w sferze duchowości. Generalnym problemem katolików w mediach jest ich rozumienie.

Redaktor Bogdan Sadowski z redakcji katolickiej TVP wspomina, że najgorszą rzeczą, z jaką zdarzało mu się spotykać jest postawa młodych dziennikarzy, którzy poprzez swoją pracę w mediach próbują nawracać widzów. Media w żaden sposób nie mogą służyć do ewangelizacji innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmmm... Troszkę brakuje mi tu jakiegoś zakończenia, podsumowania, pointy, wychodzącej od ciebie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.