Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25827 miejsce

Kościół katolicki we Włoszech zapłaci podatek od nieruchomości

Czerpanie zysków rodzi obowiązek płacenia podatków i to niezależnie od tego czy chodzi o prywatną firmę czy instytucję religijną tak można zinterpretować ostatnie posunięcie włoskiego rządu wobec Kościoła katolickiego.

 / Fot. Stefan Bauer, http://www.ferras.at/CC 2.5Podczas gdy w Polsce toczy się dyskusja o zlikwidowaniu funduszu kościelnego, w konsekwencji czego, duchowni płaciliby składki na ubezpieczenie, we Włoszech likwidacja ulg kościelnych stała się faktem. Jak oświadczył premier Włoch, Mario Monti, Watykan, a dokładniej Kościół katolicki w tym kraju, będzie odprowadzał podatki od posiadanych nieruchomości. Włoski rząd podjął te decyzję jednostronnie, bez konsultacji z Watykanem, a Stolica Apostolska dowiedziała się o tym z mediów.

Opodatkowanie Watykanu jest odpowiedzią na żądania ponad 130 tysięcy Włochów, którzy podpisali się pod petycją, wzywającą rząd do zniesienia ulg kościelnych. Kościół katolicki we Włoszech posiada 110 tys. nieruchomości o wartości około 9 mld euro. Według BBC News opodatkowanie tych nieruchomości będzie kosztować Watykan 700 mln euro rocznie. Z kolei The New York Times wymienia kwotę od 650 mln dolarów do 2,6 mld dolarów. Dziennik zasugerował, że również inne kraje europejskie mogą pójść w ślady Rzymu w stosunkach z kościołem, a zwłaszcza Grecja i Hiszpania, w których niechęć do tej instytucji rośnie.

Według nowych zasad, Watykan będzie odprowadzać podatki od nieruchomości użytkowych i komercyjnych. Chodzi o te nieruchomości, które generują zysk, czyli hotele, restauracje, centra handlowe i mieszkania. Natomiast kościoły i miejsca kultu nadal będą zwolnione z podatku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

Gość Wiadomości
 • Gość Wiadomości
 • 19.02.2012 08:34

Kośćół rządzi w Polsce??? Odzielić Kośćół od państwa??? Czytając takie brednie , myślę sobie ; jakich głupich synów ma Ten naród!

Komentarz został ukrytyrozwiń
SPOKOJNY
 • SPOKOJNY
 • 19.02.2012 08:28

TRZEBA STANĄC NAD PRZEPAŚCIĄ ŻEBY OTRZEZWIEĆ I PRZEJRZYĆ NA OCZY,TAK JAK WŁOSKA GOSPODARKA.PODATKI PŁACIMY WSZYSCY DLACZEGO NIE MA ICH PŁACIĆ KOŚCIÓŁ KAT. JAK I INNE WYZNANIA.JUŻ WIDZĘ JAK ZAPIENI SIĘ TEN UBOGI REDEMPTORYSTA CO TO ŻYJE Z JAŁMUŻNY WYDZIERANEJ UBOGIM ALE RÓWNIE GŁUPIM BAŁWOCHWALCOM.W POLSCE TAKI PODATEK NIGDY NIE ZOSTANIE WPROWADZONY,CHOCIAŻ ZDYCHALIBYŚMY Z GŁODU BO KAŻDY KOLEJNY RZĄD ROBI W PORTKI PRZED CZARNYMI CWANIAKAMI.KTÓRY GŁÓDZ - KSYWA FLASZKA ZREZYGNUJE Z LUKSUSÓW????????

Komentarz został ukrytyrozwiń
-ono-
 • -ono-
 • 19.02.2012 06:51

a, może należy się skrzyknąć i pomyśleć o manifestacji anty klerykalnej i postulować rozdział kościoła od państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
el_Coyote
 • el_Coyote
 • 19.02.2012 05:31

A dlaczego tylko katolicki? A co z muslimami? Co z zydami? Co z zielonoswiatkowcami, kalwinami, protestantami? Oni tez maja nieruchomosci- tez nie placa podatkow?

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
 • gosc
 • 18.02.2012 22:47

NAJWYZSZY CZAS BBY TO W CAŁEJ ROZCIAGŁOSCI WPROWADZIC W POLCE OD ZARAZ NOW NOW

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan polak
 • jan polak
 • 18.02.2012 22:19

A ekskomunika , IPN ,inkwizycja i spalenie na stosie , a może zesłanie na Sybir.

Komentarz został ukrytyrozwiń
izydor nieklerykał
 • izydor nieklerykał
 • 18.02.2012 22:01

brawo panie premierze włoch. nasz niby premier nigdy ze swoim niby rządem nawet boi sie o tym pomyśleć.bo by dostał sraczki. episkopat zwolnił by go z funkcji .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to skok na kasę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładują głupki jak w studnię bez dna a obciążenia państwowe na garbie robotnika. Co za czasy?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzegorz gąsior
 • grzegorz gąsior
 • 18.02.2012 20:48

może opodatkujmy banki a potem kościół

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.