Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26336 miejsce

Kościół katolicki we Włoszech zapłaci podatek od nieruchomości

Czerpanie zysków rodzi obowiązek płacenia podatków i to niezależnie od tego czy chodzi o prywatną firmę czy instytucję religijną tak można zinterpretować ostatnie posunięcie włoskiego rządu wobec Kościoła katolickiego.

 / Fot. Stefan Bauer, http://www.ferras.at/CC 2.5Podczas gdy w Polsce toczy się dyskusja o zlikwidowaniu funduszu kościelnego, w konsekwencji czego, duchowni płaciliby składki na ubezpieczenie, we Włoszech likwidacja ulg kościelnych stała się faktem. Jak oświadczył premier Włoch, Mario Monti, Watykan, a dokładniej Kościół katolicki w tym kraju, będzie odprowadzał podatki od posiadanych nieruchomości. Włoski rząd podjął te decyzję jednostronnie, bez konsultacji z Watykanem, a Stolica Apostolska dowiedziała się o tym z mediów.

Opodatkowanie Watykanu jest odpowiedzią na żądania ponad 130 tysięcy Włochów, którzy podpisali się pod petycją, wzywającą rząd do zniesienia ulg kościelnych. Kościół katolicki we Włoszech posiada 110 tys. nieruchomości o wartości około 9 mld euro. Według BBC News opodatkowanie tych nieruchomości będzie kosztować Watykan 700 mln euro rocznie. Z kolei The New York Times wymienia kwotę od 650 mln dolarów do 2,6 mld dolarów. Dziennik zasugerował, że również inne kraje europejskie mogą pójść w ślady Rzymu w stosunkach z kościołem, a zwłaszcza Grecja i Hiszpania, w których niechęć do tej instytucji rośnie.

Według nowych zasad, Watykan będzie odprowadzać podatki od nieruchomości użytkowych i komercyjnych. Chodzi o te nieruchomości, które generują zysk, czyli hotele, restauracje, centra handlowe i mieszkania. Natomiast kościoły i miejsca kultu nadal będą zwolnione z podatku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

katolik
  • katolik
  • 18.02.2012 18:51

W Polsce 2012r Kościół Kat. powinien płacić podatki , Kościoły , plebanie, nieruchomości, dochody, itp.
Rozważyć zniesienia osobowości prawnej Kościołów, Zakonów, Sądów diecezjalnych, Uczelni KUL,
itp, oraz coroczne dofinansowanie 17 mld. zł z budżetu państwa ?
Balcerowicz wprowadził zasadę podatku i prywatyzacje . Najlepszy gospodarz majątkiem Kościelnym
jest prywatna osoba , np. z Opus Dei.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jerzyk324
  • jerzyk324
  • 18.02.2012 18:31

Opodatkowaniu nie podlegają miejsca kultu lecz hotele, restauracje itp. Wystarczy pojechać di Częstochowy, czy też Lichenia i trzeba stwierdzić że są to ogromne przedsiębiorstwa turystyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 18.02.2012 16:26

Słusznie.Pamiętajmy że wiele z tych nieruchomości to światowej klasy zabytki,pochłaniają ogromne kwoty na remonty ,ale też przyciągają rzesze turystów na których zarabia też państwo włoskie.Wprowadzenie podatku może spowodować komercjalizację tych obiektów , bo kościół chcąc zrzucić z siebie obowiązek podatkowy wydzierżawi te nieruchomości podmiotom prywatnym.Czy wyjdzie to na dobre,zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kiedy w Polsce ?
W świetle tak polskiego jak też Unijnego Prawa oraz wolno rynkowego , tak kościół katolicki jak inne związki wyznaniowe powinny działać na zasadzie OPP czyli organizacji pożytku publicznego.
Niestety szczególnie kościół rzymski katolicki uzurpował się , że jest najważniejszy w Polsce co jest między innymi powodem obecnego kryzysu finansowego w wielu pozycjach naszej gospodarki.
Podpisanie konkordatu było nie tylko błędem politycznym ale też gospodarczym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Azja
  • Azja
  • 18.02.2012 12:55

MONTI! JESTEŚ WIELKI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.