Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28729 miejsce

Kościół katolicki we Włoszech zapłaci podatek od nieruchomości

Czerpanie zysków rodzi obowiązek płacenia podatków i to niezależnie od tego czy chodzi o prywatną firmę czy instytucję religijną tak można zinterpretować ostatnie posunięcie włoskiego rządu wobec Kościoła katolickiego.

 / Fot. Stefan Bauer, http://www.ferras.at/CC 2.5Podczas gdy w Polsce toczy się dyskusja o zlikwidowaniu funduszu kościelnego, w konsekwencji czego, duchowni płaciliby składki na ubezpieczenie, we Włoszech likwidacja ulg kościelnych stała się faktem. Jak oświadczył premier Włoch, Mario Monti, Watykan, a dokładniej Kościół katolicki w tym kraju, będzie odprowadzał podatki od posiadanych nieruchomości. Włoski rząd podjął te decyzję jednostronnie, bez konsultacji z Watykanem, a Stolica Apostolska dowiedziała się o tym z mediów.

Opodatkowanie Watykanu jest odpowiedzią na żądania ponad 130 tysięcy Włochów, którzy podpisali się pod petycją, wzywającą rząd do zniesienia ulg kościelnych. Kościół katolicki we Włoszech posiada 110 tys. nieruchomości o wartości około 9 mld euro. Według BBC News opodatkowanie tych nieruchomości będzie kosztować Watykan 700 mln euro rocznie. Z kolei The New York Times wymienia kwotę od 650 mln dolarów do 2,6 mld dolarów. Dziennik zasugerował, że również inne kraje europejskie mogą pójść w ślady Rzymu w stosunkach z kościołem, a zwłaszcza Grecja i Hiszpania, w których niechęć do tej instytucji rośnie.

Według nowych zasad, Watykan będzie odprowadzać podatki od nieruchomości użytkowych i komercyjnych. Chodzi o te nieruchomości, które generują zysk, czyli hotele, restauracje, centra handlowe i mieszkania. Natomiast kościoły i miejsca kultu nadal będą zwolnione z podatku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

służąca z plebanii
 • służąca z plebanii
 • 24.02.2012 20:04

W Polsce instytucje kościelne to najbardziej bogaci krezusi, którzy mało, że nie płacą podatków to jeszcze dostają ogromne pieniądze z kasy państwowej, czyli zabierają nam nasze pieniądze. W Polsce mamy zaścianek i dlatego kler ma takie wpływy. Myślę, że powinno ich się potraktować tak samo jak wszystkich obywateli zwłaszcza w sprawach finansowych. Niech żyją jak każdy Polak a nie jak magnat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jak z polski
 • jak z polski
 • 20.02.2012 16:50

Jola , nie odwracaj kota ogonem , bo to jest metoda kleru rzymskokatolickiego.Bo jak kler coś
zepsuje to na Boga zawala, że Bóg tak chciał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jola Scheja
 • Jola Scheja
 • 20.02.2012 15:45

Od kiedy to kościoł w Polsce jest połączony z państwem.Nie mamy już czasów średniowiecza.Tyle komentarzy ,nagonek na kościół.Czy płacisz w Polsce podatek na kościół,czy tylko wrzucasz na tackę w trakcie niedzielnej mszy ile chcesz i czy chcesz.Może wcale nie chodzisz do kościoła ,nie wrzucasz na tacke a masz najwięcej do powiedzenia.Dlaczego. Czy nie widzicie ,że rządzący pragną odwrócić Waszą uwagę od własnej nieudolności i chęci zagarniania pięniędzy z mienia kościelnego[brakło już mienia państwowego,wszystko juz sprzedane pora sięgać co kościelne to ludziom się spodoba ,hura na kościół ,to teraz takie modne]Są ludzie i ludziska ,być może w kościolach tez może dziać sie czasami żle.Ale nie nam sądzić,wszyscy kiedyś będziemy osądzeni.Skupcie sie lepiej na tych od których powinniście wymagać w kwestii lepszej organizacji życia [praca,mieszkania ,możliwość lepszej egzystencji]Co kościół ma z tym wspólnego.Więcej wiary w Boga.Piszecie o miłosierdziu,kto z Was rozumie to słowo,kto z Was jest miłosierny dla innych[nawet dla wrogów]

Komentarz został ukrytyrozwiń
rencista 354zł
 • rencista 354zł
 • 19.02.2012 22:25

W Polsce Kościoły Kat. Plebanie ; błyszczą , bogactwem , pasterze jeżdżą wypasionymi samochodami,
A Sądy w imieniu Rządu - polityki orzekają eksmisje z mieszkań do kontenerów letnich na obrzeża
miast , koło oczyszczalni śmieci miejskich i śmietnisk. To jest katolickie miłosierdzie, prawdziwy
Polak wg. PiS. sprawiedliwe. Rząd likwiduje emerytury po 67 roku życia do trumny a dodatek
trumniany - pogrzebowy zabrano.

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolik
 • katolik
 • 19.02.2012 20:54

Na tym portalu jest artykuł z takim tytułem :Rząd zataił informację o odszkodowaniach dla Kościoła katolickiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Złoty
 • Benedykt Złoty
 • 19.02.2012 20:33

Ile to w Watykanie rozdali sobie złotych pierścieni , a biebni ludzie na świecie głodują.
Ale głoszą miłość .

Komentarz został ukrytyrozwiń
diablo
 • diablo
 • 19.02.2012 19:53

Uważam taki podatek ,za świetny pomysł. Koniecznie wprowadzić w Polsce .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zakościelny.
 • Zakościelny.
 • 19.02.2012 18:23

Problem z podatkami? Zlikwidować czarną mafię i wyrzucić z Polski raz na zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
los
 • los
 • 19.02.2012 18:14

U nas jest Panstwo w Państwie .Kośćiołnie chce się odsunąć od koryta ,wszystko robi żeby tam zostać .Skonczyly się czasy ciemnoty ludzie mniej dają to oni żądają od Rządu po mimo że strumieniem pieniądze płyną od Rządu to im mało.Kwasniewski , Miller i Suchodzka są winni tego że podpisali Konkordat na korzyść kościoła 10mlionów idzie co roku do Watykanu ,które wysyła rząd na kulturę rząd daje też olbrzymie pieniądze tylko kultura ma z tego grosze bo reszta idzie na kościół jeszcze są inne datki na kosćiół urzędy gminy ,województwa mają , zachomikowane te pieniądze które są przeznaczone na kosćoły itd,Najwyższy czas żeby ludzie się wzieli za rozliczanie rządu bo płacimy takie duże pieniądze na każdym kroku a w budżecie coraz wieksza diura,Wojsko nie płaci podatków Prokuratrzy,sędziowie ,księża i mabyć dobrze w Polsce ?tylko szarego obywatrla uciskają dosyć tego

Komentarz został ukrytyrozwiń
umiarkowanie rozsondny
 • umiarkowanie rozsondny
 • 19.02.2012 16:57

Czytając te komentarze i zaangażowanie głosujących kler jeszcze długo w naszym kraju będzie miał się dobrze dopóki pędzący po władze będą wspomagali się kościołem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.