Facebook Google+ Twitter

Kościół miliarderem. Trybunał sprawdzi czy legalnie

W ciągu 21 lat działalności Komisji majątkowej powołanej, by przekazać Kościołowi majątek odebrany przez PRL, Kościół katolicki wzbogacił się o nieruchomości warte ok. 24 mld złotych i 200 tys. hektarów gruntów. W tym roku Trybunał Konstytucyjny oceni, czy legalnie.

Trybunał ma ocenić, czy zwrócony majątek nie przekracza kwot, na które można by wycenić majątek odebrany w PRL. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Meadows_in_Poland_Popowo_Parcele_%284%29.JPG&filetimestamp=20091125152254Powołanie Komisji 21 lat temu było możliwe na mocy ustawy z 17 maja 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Uchwalona tuż przed upadkiem komunizmu, miała pozwolić Kościołowi katolickiemu dochodzić swych praw do majątku odebranego przez PRL. "To była decyzja polityczna, która wynikała ze szczególnej roli Kościoła w polskiej historii oraz poparcia duchownych dla przemian demokratycznych w Polsce" – tłumaczy prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z SGH.

W komisji zasiada 12 osób: 6 przedstawicieli Kościoła i 6 państwa. Pracuje właściwie bez bez nadzoru, a odwołać jej nie można, bo tak zostały skonstruowane przepisy ustawy. Zwraca na to uwagę Marek Chmaj, a jego opinię podzielają m. in. Andrzej Zoll były prezes Trybunału Konstytucyjnego i rzecznik praw obywatelskich oraz prof. Piotr Winczorek z Uniwersytetu Warszawskiego.

I tak, bez rozgłosu, w atmosferze kompromisu, komisja rozpatrzyła już 2,8 tys. spraw. "Kościołowi katolickiemu przekazano co najmniej 490 nieruchomości wartych blisko 24 mld zł i ok. 200 tys. hektarów gruntów" czytamy w wiadomosci.dziennik.pl. Wszystko to bez konsultacji z rzeczoznawcami i przedstawicielami samorządów.

Co jakiś czas opinia publiczna dowiaduje się o kontrowersyjnych decyzjach Komisji, np. o przekazaniu 47-hektarowej działki w warszawskiej dzielnicy Białołęka zakonowi sióstr elżbietanek, który następnie sprzedał ją za ponad 30 mln zł (bo tak wycenił ją kościelny rzeczoznawca) biznesmenowi z Pomorza. "Władze Białołęki twierdziły, że ziemia jest warta 240 mln zł. Mając zastrzeżenia do wyceny sporządzonej na zlecenie elżbietanek, w 2008 r. złożyły doniesienie do prokuratury" czytamy w dziennik.pl.

W ubiegłym roku Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zweryfikowała zasady działania Komisji. Od tamtej pory w postępowaniu musi uczestniczyć wojewoda, na którego terenie znajduje się sporna nieruchomość. Wyceny, które budzą wątpliwości weryfikowane będą przez niezależnych rzeczoznawców nieruchomości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Panie Robercie , To ciekawe, bo ja także "należę" do zainteresowanych. Zapewniam Pana , że nie uogólniam fartzesami, lecz wręcz podaje konkretny przykład. ->jak najbardziej z pokryciem namacalnym.;)))hihihi...
A temat znam od podszewki i na lewą stronę. Kancelaria mi nie potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro Pani komentarz to kuroizum. To jest dopiero przykład uogólniania frzesami bez pokrycia. zapewniam Panią ,ze wiem '' coś'' gdyz jestem osobiście zainteresowany. Pieniądze są bardzo ważne , chyba ,że skierujemy sprawę do kancelarii która bierze ok 25-30 % odzyskanej nieruchomości za bezgotówkowe poprowadzenie postępowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

->@ to było do Pana R.R

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety , nie ma Pan racji. I mało wie w temacie. Dlatego nie mam pretensji. To Pan uogólnia ze strzępków informacji. Oddano by, a właściciel sprzedałby komu chciał. Nie w kosztach utrzymania problem, Drogi Panie. A tak sprzedało Państwo. zgarnęło forsę.
Najpierw ukradło, potem się uwłaszczyło, a następnie sprzedało.
no , cóż, ktoś kupił od złodzieja, uprawomocnionego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro strasznie Pani uogólnia. Oddano bardzo wiele gruntów, domów, pałaców itp osobom prywatnym. Problem polega na tym czy każdego stac na długi proces i związane z tym koszta. Wiele osób odsprzedało swe prawa.np. w ten sposób,p.Weychert/od TVN/ kupił pałac Sobańskich. Sam próbuję odzyskać kamienice na Mokotowie i wiem ,że to cierniowa droga. Kościół odbiera to co do niego należało. Swięt prawo własności szanowni Państwo DO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2010 10:03

Odpowiadam Panu Zdzisławowi:
- powszechnie wiadomo, że w całej Polsce liczba wiernych praktykujących od lat spada, nie spada tempo stawiania nowych świątyń - jest to paradoks; tym bardziej wydaje się dziwne w sytuacji zmniejszającej się liczby nowych powołań kapłańskich: w mojej parafii po wakacjach będzie o jednego wikarego mniej
- zjawisko bogacenia się i obnoszenia się z tym bogactwem jest nie na miejscu, w wydaniu kapłanów wręcz niemoralne
- w liście otwartym skierowanym do Premiera zawarłem pytania dotyczące przyszłości i rozwiązywania wszystkich problemów - innych możliwości nie mam
- wiele zależy od samych ludzi w tak zwanym terenie - przepisy przepisami - często wystarczy być człowiekiem - dotyczy to wielu urzędników, którym się wydaje, że kiedy są na stanowisku to mają władzę, nie rozumieją, że powinnością ich jest służba społeczeństwu
- ważne jest kształcenie wrażliwości ludzkiej - proces zaczyna się w rodzinie i przedszkolu i trwa całe życie
- na temat funkcjonowania W24 piszę właśnie artykuł
Co do roli prezydenta Komorowskiego w procesie wyjaśniania przyczyn katastrofy: pośpiech nie jest najlepszym doradcą, śledztwo trwa. Rozumiem ból pani Gosiewskiej, rozumiem że emocje ograniczają rozumienie wielu spraw - nie każdy może wszystko zrozumieć. Proszę o większą dozę zaufania do wiedzy i fachowości specjalistów. Nie był to wypadek samochodowy.
Co do krzyża - napisałem na ten temat dwa lub trzy materiały i kilkanaście komentarzy, nie będę się powtarzał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla jednych przedawnienie, a dla Kościoła reprywatyzajcja i oddanie dobr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kościołowi katolickiemu przekazano co najmniej 490 nieruchomości wartych blisko 24 mld zł i ok. 200 tys. hektarów gruntów" - dla porównania: przed II wojną światową największym właścicielem ziemskim (nie licząc KRzK) był hrabia Zamoyski - 187 tys. ha. Kościół miał bodajże 340 tysięcy.

Druga sprawa: wartość gruntów. Tam, gdzie kiedyś było szczere pole, dzisiaj może znajdować się atrakcyjny teren w centrum miasta. Taki teren otrzymuje instytucja kościelna (np. zakon) i natychmiast sprzedaje go z ogromnym zyskiem. Ale oczywiście wyceny dokonuje strona kościelna, a komisja do "przyklepuje".

Sprawa trzecia: przedstawiciele grupy uprzywilejowanej wyciągają łapę - komisja powołując się na rzekomą, dawną własność gruntów, cofa się coraz dawniej, nawet do czasów carskich, niedługo zabiorą Malbork, bo obrzydliwy bezbożnik Kazimierz Jagiellończyk zabrał go Krzyżakom.

Sprawa czwarta: każda próba unormowania tej sytuacji budzi krzyki "walka z Kościołem!" Doszło do tego, że gdy prezydent Krakowa chciał skierować ustawę o komisji do Trybunału Konstytucyjnego, radni POPiSali się i mu to uniemożliwili.

Na koniec: pamiętam sprawę sprzed paru lat - był o tym reportaż w TVN - kiedy to współprzewodniczącemu komisji udowodniono, że wykorzystując jednoinstancyjność przyznał grunty swojej parafii (które do owej parafii nigdy nie należały), tzn. złożył wniosek, wycenił i pozytywnie przegłosował. Jedyne co zrobiono, to wymienili go na innego księdza, pewnie równie uczciwego, jak on i ich koledzy w sutannach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2010 09:31

Proces prywatyzacji po 89 roku był już wielokrotnie badany, miedzy innymi przez Najwyższą Izbę Kontroli, kiedy jej prezesem był Lech Kaczyński. Nie stwierdzono rażących uchybień. Co do zagarnięcia majątku przez PZPR i później SLD też nie mam watpliwości - tu złamano prawo. Przedawnienie uniemożliwia dochodzenia sprawiedliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Kazimierzu - mylimy dwie różne sprawy.
@ panie Zdzisławie. - Kościół, nie podpada po prywatyzację lecz pod reprywatyzację. w tym rzecz cała.
Nie kwestionuję legalności zwrotu - budynków - i gruntów do nich należących- majątku kościołowi, mnie tylko w głowie się nie mieści dlaczego Kościołowi a innym nie ? w tym jest cała `nielegealność`

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.