MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół może odzyskiwać utracony majątek

Marcin Stanowiec
Marcin Stanowiec
Kościół św Jana Vianney, Poznań. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Kościół św Jana Vianney, Poznań. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Radomil
Spór poznańskiego magistratu z archidiecezją o działkę w centrum miasta otworzył przed Kościołem nowe możliwości odzyskiwania swojego mienia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał za rażącą niesprawiedliwość ograniczanie przed dawnym właścicielem dróg odwoławczych.

Z początkiem zeszłego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu nakazał ratuszowi zwrot działek niezabudowanych, kiedyś należących do parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego. Magistrat złożył natychmiast apelację.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości archidiecezji poznańskiej podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i poszerzył prawne możliwości rewindykacji dóbr kościelnych.

Instytucje kościelne mogą domagać się zwrotu wywłaszczonych nieruchomości nie tylko na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ale również na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Przedstawiciele miasta próbowali przekonać sędziów, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie ma zastosowania w sprawach o zwrot nieruchomości kościelnych.

- Zgodnie z art. 3 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w sprawach odnoszących się do Kościoła, a nieuregulowanych w tej ustawie, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa - uzasadniał wyrok sędzia Anna Lech. - Zgodnie też ze wspomnianą ustawą - tłumaczyła - jeżeli odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość nie zostało wypłacone lub nie zostało podjęte, pierwszeństwo ma ten akt prawny.

Gdy je wypłacono, można dochodzić roszczeń na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Po uznaniu roszczenia orzeka się o zwrocie zwaloryzowanego odszkodowania.

Po wojnie na podstawie ustaw z 28 października 1948 i 20 marca 1950 r. komuniści zabrali Kościołowi katolickiemu 155 tys. hektarów ziemi oraz ponad 4 tys. budynków, nie biorąc pod uwagę licznych zabudowań gospodarczych. Były to min. szpitale, szkoły i przedszkola, bursy i internaty, domy dziecka, domy starców, domy rekolekcyjne i parafialne.

Do tej pory w ramach prac Komisji Majątkowej Kościół odzyskał zaledwie 1/3 utraconej ziemi i niewielką liczbę budynków. Według przygotowanego przez MSWiA sprawozdania - kościelnym osobom prawnym zwrócono 65,5 tys. hektarów ziemi oraz 490 budynków.

Zwrot majątków kościelnych. Raport KAI

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto