Facebook Google+ Twitter

Kościół obawia się wyrzucenia religii ze szkół. MEN: Religia i etyka nie zostaną zlikwidowane

Lęk przed likwidacją Funduszu Kościelnego i ewentualnego wyrugowania religii ze szkół powoduje obawy większości hierarchów Kościoła kat. w Polsce. Niedawno podnieśli oni larum w pierwszej sprawie, a teraz w drugiej. Czy pieniądz to ich cel główny w głoszeniu Ewangelii?

Od kilku dni hierarchia polska drży o religię w szkołach. Wywęszyli wszak możliwość wyprowadzenia jej z sal lekcyjnych szkół i przedszkoli. Nie z nakazu ministerstwa edukacji, a z powodu braku środków na opłacanie księży. Religia bowiem, zgodnie z nowym prawem, ma być podobno opłacana przez kasy samorządów lokalnych. Ponieważ koszty operacji są liczone w milionach złotych, hierarchia chce, żeby te miliony szły jak dotąd z kasy skarbu państwa. Bo to kasa bez dna.
 / Fot. W24

A skarb państwa pusty


Duchowni i ich środowiska biją na alarm. Są zdania o działaniach zmierzających do wyrugowania religii ze szkół. Ma to być czynione ponoć podstępnie. Minister Edukacji Narodowej nie zaprzecza, ale i nie potwierdza takiego działania. Zapewnia, że ani religia, ani etyka nie znikną z programów nauczania. Jednak w podpisanym kilka tygodni temu przez minister edukacji rozporządzeniu, o ramowych planach nauczania w szkołach publicznych jest zapis, który może budzić niepokój strony kościelnej.

Biskup Marek Mendyk z Legnicy, przewodniczący Komisji Episkopatu do spraw Wychowania widzi w rozporządzeniu informację, że w ramach zajęć szkolnych prowadzone będą zajęcia z religii, ale poza tzw. ramówką, czyli jako zajęcia dodatkowe, jak np. lekcje języka ojczystego dla mniejszości narodowych – podaje "Polska The Times". To jego zdaniem oznacza, że odpowiedzialność finansową za te zajęcia przeniesione będą na samorządy. Ustawa o systemie oświaty mówi zaś, że szkoła publiczna jest zobowiązana zapewnić bezpłatne nauczanie w ramach planów nauczania.

Według bpa Mendyka, Kościół ma sygnały od wójtów i burmistrzów, że "mogą być kłopoty" [związane z funduszami na ten cel - S.C.], bo nie wszystkie gminy będzie stać na finansowanie lekcji religii. "Mamy już ubiegłoroczne doświadczenia, gdy niektóre samorządy nie znalazły pieniędzy na zajęcia z religii w przedszkolach" - zastrzega biskup. Powiedzmy otwarcie – nie chodzi tu o pieniądze na lekcje religii, lecz na pensje dla księży. Zapytajmy biskupa Mendyka: co stałoby się, gdyby księża prowadzili zajęcia z religii gratis? Chrystus też nauczał. Czy żądał za to zapłaty?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Niestety, Piotrze - ci, co kilka razy w tygodniu, a nawet kilka razy dziennie powtarzają bezmyślnie, że miłują bliźniego swego jak siebie samego, czynią w praktyce życia odwrotnie. Nienawiść i wrogość wobec innych religii, ludzi niewierzących czy o innej karnacji skóry - objawia się u nich (takich m.in. jak Cejrowski) z dziką złością i wilczym apetytem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście Stefanio. Potwierdzili to hierarchowie kolejny raz publicznie, prezentując swoje stanowisko polityczne podczas ostatnich dwudniowych obrad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naszemu Kościołowi coraz dalej od realizowania idei Chrystusa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 14.03.2012 15:34

Podobno największym osiągnięciem Szatana jest wmówienie ludziom,że nie istnieje.
Większym osiągnięciem może poszczycić się kościół katolicki,któremu udało się wmówić ludziom,że bez niego cała cywilizacja ulegnie zagładzie.
Polski kościół poszedł o jeden krok dalej i nieustannie powiela w zbiorowej świadomości Polaków przeświadczenie o swoich ,rzekomych,zasługach dla Polski.W imię tych "zasług"dopomina się o coraz to nowe przywileje,a katole podnoszą larum przy każdej nadążającej się okazji ,kiedy ktoś podniesie w jakikolwiek sposób kwestie dotyczące kleru.Jeżeli mowa o zasługach,to największe zasługi dla Polski mają...zwyczajni ludzie,a nie zinstytucjonalizowane,hierarchiczne monstrum.Człowieczeństwo nie potrzebuje ubierać sutanny,aby wiedzieć co to jest PRZYZWOITOŚĆ.Tylko przebierańcy potrzebują szaty,aby powierzchownością oszukiwać i aby pod tą szatą ukrywać swoją miernotę,kłamstwo i nikczemność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Katolik
  • Katolik
  • 14.03.2012 10:32

cytuje autora "Zapytajmy biskupa Mendyka: co stałoby się, gdyby księża prowadzili zajęcia z religii gratis? Chrystus też nauczał. Czy żądał za to zapłaty? " kon.cyt.
ZAPYTAJMY HIERARCHÓW Z KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO ;co stałoby się ,gdyby- księża , siostry zakonne, katecheci -prowadzili zajęcia z religii gratis?!

Wyszła by :hipokryzja i , zakłamanie , kult mamony , cynizm wobec wiernych i tych co są w KrK !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na jakiej podstawie mają dokładać się wyznawcy innych religii, których Cejrowski jest wrogiem?! Tak chrześcijanin miłuje bliźniego?! A fe!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.