Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5502 miejsce

Kościół parafialny w Giebułtowie k/Krakowa

Kolejnym przystankiem uczestników spotkania ze sztuką "Szlak Renesansu w Małopolsce" był Giebułtów k/Krakowa. Spotkanie zorganizowane przez Willę Deciusa mialo na celu zwiedzenie późnorenesansowego kościoła parafialnego.

Kościół parafialny w Giebułtowie. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiGiebułtów to wieś, leżąca w gminie Okolicznościowa tablica na kościele parafialnym w Giebułtowie. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiWielka Wieś, powiat krakowski. Położona jest zaledwie 2 km na północ od wielkiego Krakowa i liczy zaledwie ok. 1.100 mieszkańców, zajmujących się głównie rolnictwem.

Obecny proboszcz ks. Stanisław Gutt. / Fot. Fot.Henryk Czechowski Z historii i badań archeologicznych tej miejscowość wynika, że Ołtarz główny w kościele parafialnym w Giebułtowie. / Fot. Fot.Henryk Czechowski stwierdzono o pochodzenia pierwszych śladów osadnictwa na terenie Giebułtowa pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Liczne wykopaliska na terenie dzisiejszego Giebułtowa pochodzą z przełomu I i II w. n. e, a także z IV i XI w.

Jedna z pierwszych wzmianek o Piotrze z Giebułtowa pochodzi z roku 1337. Z historii tej miejscowości na przestrzeni wieków wynika, że właścicielami Giebułtowa byli cystersi z Mogiły, klaryski z Krakowa, a w XVI i XVII wieku - ród Giebułtowskich.Ambona w kościele parafialnym w Giebułtowie. / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Wejście do kościoła w Giebułtowie. / Fot. Fot.Henryk Czechowski Kościół murowany p.w. św. Idziego w Giebułtowie pochodzi późnorenesansowy, nawiązujący do gotyku późnorenesansowego.Ufundowany został przez Kaspra Giebułtowskiego w latach 1600-1604 z zespołem malowideł ściennych. Tuż przy Kościele - dzwonnica z drewnianym dachem.

Obecny kościół w Giebułtowie należy do Dekanatu Bolechowickiego w Archidiecezji krakowskiej.

Dojechać można tu autobusem komunikacji miejskiej MPK linii aglomeracyjnej nr 220 z pętli tramwajowej Krowodrza Górka lub własnym samochodem przez nowe rondo Katynia w Krakowie, kierunek Skała lub drogą na Olkusz, Dąbrowę Górniczą.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.