Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1881 miejsce

Kościół parafialny w Zielonkach koło Krakowa

Gmina Zielonki leży w powiecie krakowskim i graniczy z Wielkim Krakowem. W niedzielę, 22 lipca był to pierwszy przystanek studyjny uczestników spotkania ze sztuką pod nazwą „Szlak Renesansu w Małopolsce 2012” zorganizowanego przez Willę Deciusa.

Fragment zewnętrzny kościoła w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk CzechowskiDo Zielonek można dojechać komunikacją miejską, autobusami MPK linii nr 207, 227, 237, 267, 297. Z Krakowa jeżdżą też liczne busy. W ostatnim okresie zmodernizowano drogi i jest bardzo dobry dojazd oraz piękne okolice, można dojechać rowerem lub własnym autem; bezpośrednio z Krakowa. Pomnik Papieża Jana Pawła II przed kościołem w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Gmina Zielonki znajduje w dorzeczu Prądnika i Białuchy. Szczególne znaczenie ma położenie na terenie obszaru chronionego Ojcowskiego Parku Narodowego pomiędzy malowniczymi pagórkami a Krakowem.

Sąsiaduje bezpośrednio od południa z Krakowem. Z Zielonek do centrum Krakowa jest zaledwie 6 km w linii prostej. Gmina zajmuje powierzchnię 48,4 km2, a liczba jej mieszkańcó w 2010 roku przekroczyła 16,2 tys. Na terenie miasteczka i gminy jest dużo zabytków z różnego okresu historycznego.

Fragment zewnętrzny kościoła w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski Jednym z zabytków jest gotycko-renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach.

Kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi. Dzieło powstało przez muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona.Tablica upamiętniającą wykonanie posagów św. Joachima i Aurory. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Zwiedzając zasługuje na obejrzenie: renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie, o kształcie gotycyzującym.Tabernakulum z gotyckim portalem. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza, nawiązującego w swych dziełach do sztuki Baltazara Fontany oraz obraz na ołtarzu głównym, przedstawiający scenę narodzenia Najświętszej Marii Panny.Sklepienie z krzyżem w kościele w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Od wielu lat Villa Deciusa w Krakowie organizuje co rocznie w miarę posiadanych środków finansowych wyjazdy studyjne zgodnie z autorskim programem Szlak Renesansu w Małopolsce.

Kierownikiem projektu jest pani Katarzyna Trojanowska pod patronatem naukowym dr hab. Pawła Pencakowskiego pracownika naukowego ASP Kraków.
Polecam kontakt: www.szlakrenesansu.pl; kasia@villa.org.pl . Udział w spotkaniach studyjnych jest bezpłatny.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.