Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18434 miejsce

Kościół rozmawia z biznesmenami

W chwili, gdy wszyscy zastanawiają się nad sposobami ratowania gospodarek pogrążonych w kryzysie, Kościół zwrócił swoją uwagę na ludzi biznesu, kierując do nich specjalne orędzie.

 / Fot. Wydawnictwo Księży Sercanów "Dehon"Zajmująca się sprawami społecznymi Papieska Rada Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój) postanowiła skierować specjalne orędzie do wszystkich odpowiedzialnych za kształt życia gospodarczego. „Powołanie lidera biznesu”, co warto zauważyć, jest pierwszym dokumentem Stolicy Apostolskiej adresowanym bezpośrednio do osób zajmujących się biznesem.

Oficjalna promocja miała miejsce 10 października 2012 r. w Warszawie. Wzięli w niej udział bp Józef Kupny - przewodniczący Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski, prof. Adam Glapiński - członek Rady Polityki Pieniężnej, Marek Bernaciak - przedsiębiorca oraz ks. Grzegorz Piątek - sercanin z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Gościem specjalnym był abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce. Spotkanie zostało zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Zaproszeni goście (od lewej): Marek Bernaciak, bp Józef Kupny, prof. Adam Glapiński, ks. Grzegorz Piątek SCJ / Fot. Janusz BurkatKościół kieruje swą uwagę na tematykę biznesową, ponieważ zauważa, że prawidłowo funkcjonujące przedsiębiorstwa „wnoszą nieoceniony wkład zarówno w materialny, jak i duchowy dobrobyt ludzkości” (nr 2). Nie jest to jednak dokument, który miałby za zadanie kompleksowo ocenić gospodarkę i ukazać drogi wyjścia z kryzysu. W tym sensie Kościół pozostaje powściągliwy, pozostawiając osobom kompetentnym poszukiwanie rozwiązań.

Celem autorów jest spojrzenie na rolę i postawy ludzi biznesu. Punktem wyjścia jest słowo „powołanie”, określające szczególną misję do wykonania. Wynika ona z faktu obdarowania przez Boga dobrami materialnymi, zdolnościami i predyspozycjami do działania, powierzenia pracy innych ludzi oraz zasobów środowiska. Przedsiębiorca jest więc wezwany do „czynienia wielkich rzeczy” (nr 1). Kościół przestrzega, aby przedsiębiorcy nie ulegali duchowi indywidualizmu, pogoni za zyskiem, lecz stale mieli na uwadze dwie fundamentalne wartości: poszanowanie godności drugiego człowieka i troskę o dobro wspólne.

Nie jest to łatwa misja, ponieważ nasilają się zjawiska kulturowe, które zmieniają kontekst biznesu. Choć niosą ze sobą wspaniałe szanse, mogą też być przyczyną zagrożeń. Globalizacja, rozwój technologii komunikacyjnych, finansjalizacja gospodarki (dominacja rynków finansowych) oraz zmiany kulturowe przyczyniły się do powstania nowych antagonizmów. Jak stwierdził papież Benedykt XVI: „Społeczeństwo coraz bardziej zglobalizowane zbliża nas, ale nie czyni nas braćmi” (Encyklika Caritas in veritate, 19).

Odkrycie wielkiej roli ludzi biznesu w kontekście współczesnych przemian wyznacza kierunki działania. Papieska Rada Iustitia et Pax sformułowała zatem wytyczne dla biznesu w postaci sześciu praktycznych zasad.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.