Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4956 miejsce

Kościół Saint-Pierre de la Tour w Aulnay, perła sztuki romańskiej

W średniowieczu był jednym z etapów wędrówki pielgrzymów udających się z Tours do Composteli. W 1998 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego dekoracja rzeźbiarska wywarła wpływ na liczne budowle w regionie.

Romański kościół Saint-Pierre w Aulnay z pierwszej połowy XII wieku / Fot. Wikimedia Commons Sztuka romańska była pierwszym uniwersalnym stylem dojrzałego Średniowiecza. Ukształtowała się w XI wieku na bazie doświadczeń sztuki karolińskiej i bizantyjskiej. Francja odegrała ważną rolę w procesie formowania się tego nowego stylu, który wypowiedział się najpełniej w architekturze sakralnej.

Budowle romańskie mają masywne, ale doskonale wyważone proporcje i proste geometryczne formy. Cechuje je użycie łuku pełnego w konstrukcji i w dekoracji. Wnętrze kościoła stanowi rytmiczny ciąg przęseł, których granice wyznaczają filary i służki podtrzymujące gurty sklepienne. Pionowym podziałom wnętrza są podporządkowane podziały poziome: kondygnacje arkad, empor, tryforiów i okien. Z formami architektonicznymi splata się dekoracja rzeźbiarska.

Z zewnątrz bryła kościoła romańskiego wygląda jak spiętrzenie brył wzajemnie od siebie zależnych i podporządkowanych ogólnej koncepcji budowli. Jasny i wyraźny podział na elementy i konsekwentnie stosowana zasada organizowania tych elementów w porządku hierarchicznym, zapewniały budowli harmonię i równowagę form, nadając jej jednocześnie znaczenie symboliczne – obrazowania idei Jeruzalem Niebieskiego.

Budowla jest otoczona murem. Wokół kościoła znajduje się dawny cmentarz. Zachowało się wiele kamieni nagrobnych przypominających sarkofagi. Napisy pochodzą z XIX wieku, ale prawdopodobnie jest o wiele starsza nekropolia. / Fot. Wikimedia Commons – autor Jochen Jahnke licencja 1.2Poszczególne regiony Francji tworzyły własne typy rozwiązań przestrzennych, systemów konstrukcyjnych oraz schematów dekoracyjnych. Na uwagę zasługują te, które powstały w Normandii i Burgundii. Były też szkoły prowansalska, akwitańska i owerniacka. Nieco inne rozwiązania obserwujemy w regionie Poitou, w Szampanii, w Alzacji, Langwedocji i w dolinie Loary.

Usytuowany w departamencie Charente-Maritime na granicy dwóch diecezji Saintes i Poitiers, parafialny kościół Saint-Pierre w Aulnay nosi ślady sztuki romańskiej obydwu regionów, to znaczy Saintonge i Poitou. Swoją renomę zawdzięcza bogactwu dekoracji rzeźbiarskiej oraz doskonałym proporcjom budowli.

W części zachodniej cmentarza wznosi się krzyż „hosannowy” z XV wieku. Podobne krzyże znajduje się w okolicach kościołów w regionach Poitou i Saintonge, tam, gdzie były niegdyś kościoły parafialne. Ten jest kolumną zakończoną krzyżem z figurami 4 a / Fot. Wikimedia Commons – autor Jochen Jahnke licencja 1.2Budowla znajduje się na uboczu dużej wsi, właściwie w polu. W 1119, tereny te należały do klasztoru św. Cypriana z Poitiers, a w 1122 roku przeszły w ręce kapituły katedry. Kanonicy z Poitiers zamówili budowę nowego kościoła. Wzniesiono go na miejscu wcześniejszego chrześcijańskiego sanktuarium, przekształconego z pogańskiej świątyni usytuowanej przy dawnej drodze galo-romańskiej, w pobliżu obozu wojskowego w Aunedonnacum z czasów Rzymian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawe miejsca i piękne zabytki przybliżają nam ducha nieznanych czasów.
Jedynie przebywając tam miożna doznać szczególnych wewnętrznych uniesień.
Myślę, że to udana i pouczająca wycieczka dla nas, Pani Krysiu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za piękną i kształcącą wycieczkę do Aulnay. Wspaniale napisane !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię takie podróże:) Ciekawie opowiedziane i zilustrowane zdjęciami. Aż się chce odwiedzić te miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetny kościół, piękne zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.