Facebook Google+ Twitter

Kościół to szara strefa? Nikt nie zna jego finansów

Nikt w Polsce nie wie, ile osób deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. Nikt też nie wie, jak wyglądają finanse tej instytucji. W takim układzie, KK jawi się jako organizacja działająca w szarej strefie.

 / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski"Szara strefa (ang. grey market) - finansowy obszar zdrowej gospodarki państwa, którego dochody osiągane z produkcji niezakazanej przez prawo, są ukrywane w całości lub w części przed organami administracji państwowej, podatkowej, celnej itp. Jest nielegalnym obrotem legalnymi towarami i usługami", co można przeczytać w ogólnodostępnej Wikipedii.

Szara strefa uszczupla budżet państwa i naraża obywateli na dezorientację, generując domysły i spekulacje. Czas najwyższy, aby wszyscy podatnicy, bez względu na wyznanie lub jego brak, wiedzieli co dzieje się z ich pieniędzmi.

 / Fot. W24"W czwartek podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił stronie kościelnej założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Boni poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych”- podaje tvn24.pl.

Dalej, na wspomnianym portalu czytamy, że „możliwość tego odliczenia nie zmieniałaby obowiązującego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego. MAC opublikowało też wyliczenia, według których 0,3-procentowy odpis od podatku od osób fizycznych - przy założeniu wpływów budżetowych zaplanowanych na 2012 r. - oznaczałby dla Kościołów i związków wyznaniowych wpływy między 80,6 mln a 117,8 mln zł.” Jednocześnie poseł Błaszczak z PiS, powiedział w radiowej Trójce, że takie propozycje to antykościelna krucjata premiera Tuska. Można więc wysnuć wniosek, że po tych zmianach, kościół otrzymałby znacznie mniej, bo gdyby miał otrzymać więcej, poseł Błaszczak zapewne byłby "za".

Liczba aktywnych katolików jest w naszym kraju owiana tajemnicą. Nikt nie wie, ilu ich jest. Kościół twierdzi, że 90-95 proc. O tym, że ta wielkość jest zawyżona, świadczy niechęć do zamiany finansowania KK przez państwo na finansowanie go przez wiernych. Płacąc podatki, których część przekazywana jest kościołowi, jestem zmuszana do dotowania księży, których działalności nie popieram. To nie jest fair, bo przecież mamy wolność wyznania.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
  • ptaszynski
  • 19.03.2012 16:20

ja też uważam ze tam gdzie ludzie opłakiwali bliskich ..gdzie mury patrzały na modlitwe wiernych i gdzie ludzie wspominali swoje życie , robienie tam szopki jest nie na miejscu i ta francuska czy inna ekstrawagancja jest godna pożałowania..a co do podatków to czy bedziemy traktować kościoły jako przedsiębiorstwa.. trudno powiedzieć zreszta tyle firm ma ulg podatkowych z takich czy innych względów

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.03.2012 16:12

jednak robienie z kościoła restauracji sali zabaw itp to niesmaczne to moda trącąca troche degeneracją jak na zachodzie choćby małżenśtwa tej samej płci czy z lalką...brak poszanowania przeszłości i nie ma to nic wspólnego z postępem etycznym...

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 19.03.2012 16:05

przecież od dawna różne grupy maja przywileje ,, mundurowi , rolnicy{bo nie płaca ubezpieczenia zdrowotnego i ZUS bo ten KRUS to paranoja},górnicy,kolejarze itd więc dlaczego kościół tez ma nie miec przywileju np tajemnicy dochodu...tamte grupy co więcej za nich państwo płaci podatek...w zasadzie każdy przywilej mozna podciągnąc pod szarą strefe bo to wyłudzanie kasy z budżetu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 19.03.2012 10:26

Jeżeli przyjąć,że finanse Watykanu i włoskiej mafii były(są) ze sobą ściśle powiązane,to mozna założyć,iż Kościół działał(działa) w "szarej strefie".Jeżeli przyjąć,że seria morderstw i zaginięć finansistów związanych z watykańskimi pieniędzmi nie była dziełem przypadku,to również można założyć,że kościół działał(działa) juz nie tylko w samej szarej strefie,ale posunął sie o wiele dalej-co nie nie może być argumentem przeciwko Kościołowi,ponieważ metody te są źródłem jego globalnego "sukcesu",a co służy Kościołowi,służy ludzkości.Z tego wynika prosta i jakże skuteczna w swym populizmie doktryna,którą kierują się pseudo prawicowi, polscy politycy-służba państwu watykańskiemu(czyt.jego finansom),służbą Polsce i światu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tak będzie
  • tak będzie
  • 19.03.2012 09:55

Przekręty Platformy kosztują nas miliardy - ile będą nas kosztować agenturalne rządy PO, to trudno oszacować i o tym trzeba pisać i mówić ,bo to jest obecnie tragedią dla Polski.

To co otrzymuje kościół to margines tego, co przekręciła Platforma! Ta antykościelna nagonka będzie miała odwrotny skutek - im większe parcie na kościół tym większy opór ,a tym samym bliższy koniec PO i sił post komunistycznych i liberalnych .Zbliża się koniec III RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 19.03.2012 04:16

czarna stonka powinna płacić podatek od swoich posiadłości tak jak każdy obywatel "demokratycznej" polski.Dlaczego rząd zwraca im posiadłości a nam nie mogą oddać wkładu z książeczek mieszkaniowych?,czy inflacja ich nie dotknęła,biorąc na chłopski rozum za działkę wartą 1000000zł powinni dostać tylko 100zł tak jak my.To jest sprawa do Strasburga i ja to kudźwa zrobię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato.
Przecież sama pytasz: "Kościół to szara strefa?" :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, nie chciało mi się logowac, ale sie jednak zalogowałam, żeby nie było, że ja to nie ja.
Nie rozumiem Waszych (Twoich Arku też) wątpliwości, co do zaklasyfikowania KK jako organizacji działającej w szarej strefie. Pierwszy z brzegu przykład: TACA. Zbieranie na tacę jest legalne i jest to przychód, od ktorego KK nie płaci podatku dochodowego. Nie jest ważne, czy taki " tacowy" ( nie wiem , jaka jest fachowa nazwa) nazbiera 5 zł, czy 500. Stanowi to dochód ukryty przed organami podatkowymi.

Jeśli ja zatailabym przed US jedna złotowkę, byłabym traktowana jak oszust podatkowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 18.03.2012 22:00

od kiedy mafia składa zeznania podatkowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Rudnicka
  • Beata Rudnicka
  • 18.03.2012 21:53

Niektórzy wspominają o Caritasie. A przecież Caritas Polska wyludza 5 i pol miliona zlotych rocznie !!!
By zatuszowac swoja pazernosc wydaje okolo 500 milionow zlotych rocznie na pomoc dla ubogich, kalekich, odrzuconych, zniszczonych, umierajacych...

http://niezalezna.pl/25170-policzmy-pazernosc-kosciola-w-polsce