Facebook Google+ Twitter

Kościół w Chełmsku - zapomniana perła baroku

Chełmsko, dwutysięczna miejscowość na Dolnym Śląsku kryje prawdziwe skarby. Niestety, wspaniałe zabytki miasta skryte są nie tylko przed turystami, ale także przed wszelakimi instytucjami, które mogłyby ratować barokowe obiekty.

ołtarz główny (wybaczcie jakość)Chełmsko. Mała miejscowość na Dolnym Śląsku. Co można o niej napisać? Co można tam zwiedzić? Może agroturystyka...? Nic z tych rzeczy - w małym, niepozornym Chełmsku mieści się jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w regionie. Inne atrakcje to barokowy ryneczek miasteczka oraz chałupy 11 tkaczy.

Chełmsko swoją świetność przeżywało w XVII - XVIII wieku. Wtedy to żywo rozwijający się handel wytwarzanym na miejscu płótnem sprawił, iż Chełmsko otrzymało prawa miejskie. W XVII zbudowano tu kościół. Miasto w szczytowym okresie liczyło około 2000 mieszkańców i tyle też osób jest w stanie pomieścić kościół. Obiekt, który nie zachwyca bogatą fasadą, we wnętrzu kryje prawdziwy skarb. Barokowy, przesycony złotem i ozdobami ołtarz należy do najstarszych w środkowej Europie - również do najpiękniejszych.

Europejczyk, mimo iż przyzwyczajony do bogactwa kościelnych wnętrz, jest w szoku. Tu? Gdzieś na zapomnianej wsi? Takie oświecenie, takie bogactwo? Wiele miast, pieczołowicie dbających o swoje zabytkowe kościoły z chęcią przeniosłoby kościół do siebie.

kazania z tego miejsca musiały mieć dużą siłę rażeniaJak to się stało, iż w malutkiej osadzie powstało takie cudo? Kościół można nazwać "bratem" bazyliki mniejszej z Krzeszowa. Cystersi zwykli budować w pobliżu siebie po dwa kościoły. Krzeszów zachwyca swoimi zabytkami, jest jednak jednym z najbardziej znanych sakralnych miejsc w kraju i różnego rodzaju instytucje, łącznie z UE nie skąpią pieniędzy na renowację tego obiektu. Częstym gościem Krzeszowa jest sam kardynał Dziwisz.

Niestety, sytuacja położonego na głębokiej prowincji kościoła w Chełmsku jest o wiele trudniejsza. Ksiądz Wojciech Dąbrowski z kościoła Podniesienia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze mówi: – Odnowienie bocznego ołtarza to koszt od 80 do 200 tysięcy złotych. Pozyskanie takich pieniędzy od państwa lub UE graniczy z cudem, zważając jak małe jest Chełmsko i jak niewielu ludzi tu przyjeżdża. Dlatego prace renowacyjne posuwają się bardzo powoli.


O ile wnętrze kościoła - dla niewprawnego oka - sprawia dobre wrażenie, o tyle malutki ryneczek jest bardzo zaniedbany. Zabytkowe kamienice są w tragicznym stanie, remont z własnych środków nie wchodzi w rachubę. O zamożności wsi najlepiej świadczy jakość usług, z których można skorzystać w samym centrum - dwa sklepy spożywcze z wyeksponowanym napisem "Monopol", również w kwiaciarni kupimy alkohol. Oprócz tego jest jeszcze sklep z używaną odzieżą.

kościół robi wrażenieJednak ksiądz Dąbrowski nie traci nadziei: „Chełmsko to prawdziwa perła baroku i z czasem zostanie ponownie odkryte. Wtedy zaczną tu płynąć pieniądze z turystyki, a wtedy na pewno dostanie dofinansowanie na remonty.”

Dosłownie kilkaset metrów od kościoła stoi jedenaście "Domów Apostołów". Pierwotnie domów było 12 - jeden z nich stał w pewnej odległości od pozostałych. Dwunasty dom spłonął, a legenda głosi, iż ten dom symbolizował Judasza. W tej chwili domy zamieszkane są przez ludzi, w jednym mieści się kawiarnia, a w innym można zobaczyć jak wygląda praca z krosnem.

Życie w „Domach Apostołów” jest ciężkie – małe okna, niskie pomieszczenia, zły układ (odpowiedni dla tkaczy, ale nie do normalnego życia) i niezbyt atrakcyjny wygląd nie czyni tych domów luksusowymi. Miasto jest za małe i niezbyt licznie odwiedzane, by wszystkie lub większość domów zagospodarować np. na muzeum. Dlatego te budynki, świadczące o naszej historii i kulturze, zamiast uczyć o minionych dziejach służą po prostu za niezbyt luksusowe budynki mieszkalne.

organy nad wejściemRównież piękno kościoła skryte jest przed przygodnymi turystami. Kościół nie jest dostępny dla zwiedzających, otwierany jest jedynie podczas mszy świętych. Spełnia funkcję sakralną, ale marnuje się jego potencjał dydaktyczny („żywe” lekcje historii) czy możliwość zarabiania na turystyce.

Pierwsze uczucie po obejrzeniu Chełmska to żal, iż takie miejsca marnują się w ciszy, schowane przed oczami świata. Jednak chwila namysłu upewniła mnie, iż Chełmsko dostanie jeszcze swoją szansę, a jakże nudny byłby świat, gdybyśmy wszystko od razu dostawali bez starań i poszukiwań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Chełmsko Śląskie. W artykule ani razu nie pada pełna nazwa.
Cóż, tytuł brzmi pięknie i bardzo poetycko. Jednak informacji o samym kościele jest bardzo mało. Chełmsko jest tu przedstawione w niezbyt dobrym świetle - zaniedbany rynek, rozpadające się kamienice, sklepy monopolowe i alkohol w kwiaciarni. Domyślam się, o który sklep chodzi. Jednak w drugiej kwiaciarni nie znajdziemy alkoholu. Jeśli patrzeć na centrum, to może rzeczywiście nie wyglądało zbyt okazale, ale to małe miasteczko i ma swoje piękne miejsca.
Artykuł był pisany, gdy Chełmsko może nie było najpiękniejsze. Teraz jest znacznie lepiej :] Część kamienic została odrestaurowana, Kościół także się rozwinął.
Poza tym organizujemy co roku Jarmark Tkaczy, co jest świetną rozrywką :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za jakość zdjęć przepraszam, ale to komórka:d I również żałuję, że nie miałam zdjęć z ryneczku, ale to nic - na pewno jeszcze tam wrócę;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super, ten kościół to naprawdę wręcz podręcznikowy przykład sztuki baroku. Ta legenda o dwunastym domie - Judasza też ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super. Oby więcej tego typu artykułów! Na Dolnym Śląsku jest mnóstwo takich "perełek". Sama o tym wiesz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ado, czy to jest kościół p.w. Świętej Rodziny? Wspaniały obiekt:) Rozumiem, że niniejszym artykułem rozpoczęłaś właśnie bój o wspomnianą szansę dla Chełmska:)? Trochę mi brakuje zdjęcia małego ryneczku i kościoła z zewnątrz, ale poza tym, to super :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jak to się stało, iż w malutkiej osadzie powstało takie cudo?"- no wlasnie Ardriano , jak to sie stalo? Oczekiwalam informacji na ten temat ... Mysle ze poruszylas ciekawy temat,bo kosciol wyglada bardzo bogato (choc zdjecia sa troszke malo wyrazne),napewno warto wybrac sie z wizyta do tej miejscowosci,ale juz napewno warto odwiedzic portal internetowy Chelmska by przekonac sie ,ze dzieje sie tam sporo- miedzy innymi targi tkaczy-oto adres: http://chelmsko.pl/
Dziekuje Ci Adriano za przyblizenie tej miejscowosci,napewno kiedys sie tam wybiore ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.