Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7874 miejsce

Kościół w Polsce przed wielką zmianą. Pokierują nim młodsi

Obecnie w Polsce jest 136 hierarchów, w tym czynnych zawodowo - 92 biskupów, z tego 44 biskupów diecezjalnych i 48 tzw. biskupów pomocniczych. Pozostali hierarchowie to seniorzy. Średnia wieku polskich biskupów wynosi blisko 68 lat.

 / Fot. WikipediaŚwiat się zmienia i człowiek, także Kościół będzie się zmieniał. Zapowiada to wielokrotnie papież Franciszek. Zaczął już głębokie miany w swoim otoczeniu - w Watykanie. Starsi wiekiem hierarchowie w Polsce, zwykle silnie konserwatywni, wkrótce pójdą na emeryturę. Kościołem polskim zaczną kierować młodsi. W najbliższym czasie aż 13 biskupów przejdzie na zasłużony wypoczynek emerytalny.

To – według "Rzeczpospolitej" - blisko 10 procent całego składu Episkopatu Polski. Obecnie polski Kościół ma 136 hierarchów, spośród których czynnych zawodowo - tylko 92 biskupów, z tego 44 biskupów diecezjalnych i 48 tzw. pomocniczych. Pozostali hierarchowie to seniorzy. Średnia wieku polskich biskupów wynosi blisko 68 lat. Na zdjęciu w artykule: arcybiskup Józef Kowalczyk prymas Polski (w środku), kardynał Stanisław Dziwisz metropolita krakowski (z lewej) i arcybiskup Bolesław Pylak senior archidiecezji lubelskiej (lat 92).

Zobacz zdjęcie - Kardynał Stanisław Dziwisz (Fot. Michał Łepecki/AG) - gazeta.pl.

W szeregach 136 hierarchów, najmłodszy biskup to 44-letni, ks. Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania, a najstarszy - 92-letni arcybiskup Bolesław Pylak (rocznik 1921), od 1997 roku arcybiskup senior archidiecezji lubelskiej – podaje serwis Rp.pl.

Spośród 44 biskupów diecezjalnych, w okresie do sierpnia 2014 roku, na emeryturę powinno przejść siedmiu hierarchów. W tym czasie wiek emerytalny 75 lat, osiągnie również sześciu biskupów pomocniczych. Oznacza to w praktyce, że w Episkopacie nastąpi wielka i znacząca zmiana pokoleniowa. Miejsce emerytów zajmą młodsi, bardziej otwarci na świat i zmiany zachodzące w dzisiejszej rzeczywistości, codziennego życia. W kolejnych latach już nie będzie tak licznej grupy hierarchów osiągających w jednym czasie wiek emerytalny.

Zbliżający się obecnie do emerytury hierarchowie, w zdecydowanej większości, stanowią kościelny konserwatywny beton. Nie są skłonni i nie dopuszczają do jakichkolwiek zmian postępowych w Kościele. Bo – jak argumentują – Kościół od dwóch tysięcy lat jest taki sam. Dzięki temu istnieje i będzie istniał. Zmiana pokoleniowa – zdaniem "Rzeczpospolitej" – może także oznaczać większą otwartość polskiej hierarchii, na kontakty ze światem pozakościelnym i na bardziej bezpośredni styl pełnienia posługi biskupiej.

Zobacz i posłuchaj - polski Kościół czekają zmiany (WIDEO) - TV.Rp.pl.

W bieżącym roku, zajdą zapewne zmiany w trzech metropoliach biskupich: w Gnieźnie, Drohiczynie i Bielsku-Białej. W środę, 28 sierpnia, 75 lat kończy arcybiskup Józef Kowalczyk, prymas Polski a jednocześnie metropolita gnieźnieński. Natomiast w sobotę, 24 sierpnia, osiągnął wiek emerytalny ordynariusz drohiczyński, biskup Antoni Dydycz, zaś bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, skończył 75 lat w marcu 2013 r.

Dwa miesiące temu (w czerwcu) wszedł w wiek emerytalny, bp pomocniczy w Warszawie, Marian Duś, a sufragan łowicki, bp Józef Zawitkowski, skończy 75 lat w listopadzie br. W kwietniu 2014 roku 75 lat będzie miał, kardynał Stanisław Dziwisz (z Raby Wyżnej), od 2005 r. metropolita krakowski, a w lutym 2014 roku, wiek emerytalny osiągnie biskup diecezjalny kielecki od 1993 r., bp Kazimierz Ryczan (rodem z Żurawicy pod Przemyślem). W marcu wejdzie w wiek emerytalny biskup diecezjalny legnicki, Stefan Cichy (z Przyszowic).

Na kościelne emerytury pójdą prawdopodobnie też biskupi pomocniczy, którzy w 2014 osiągną 75 lat. Będą to: Zdzisław Fortuniak (ur. w lutym 1939) z Poznania, Adam Lepa (ur. w marcu) z Łodzi, Jan Zając (ur. w czerwcu) z Krakowa i Gerard Kusz (ur. w październiku) z Gliwic. Według prawa kanonicznego, biskup, po ukończeniu 75. roku życia, musi złożyć papieżowi pisemną rezygnację z zajmowanego urzędu.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

;))) pożyjemy , zobaczymy....w każdym razie nudno nie będzie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marian Grzyb - pan Terlikowski zastąpi papieża; na razie służy za tłumacza
"z papieskiego na frondziarskie" , bo Franciszek robi wodę z mózgu zwyczajnym wiernym i trzeba każde Jego słowo objasniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy to prawda ale gdzieś wyczytałem,że arcb.Kowalczyka zastąpi p.Terlikowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.08.2013 16:38

Na emeryturę odchodzi 10 procent składu Episkopatu. Ale pozostałe 90 procent to nadal starcy. Czy można więc pisać, że Episkopatem "pokierują młodsi"?

Zabawne ocieplanie wizerunku polskiego Kościoła katolickiego ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.