Facebook Google+ Twitter

Kościół w Tarsie potrzebny na stałe

Kard. Joachim Meisner po raz kolejny apeluje do rządu Turcji o oddanie chrześcijanom kościoła w Tarsie do stałej dyspozycji.

Kardynał joachim Meisner / Fot. Licencja - GNU, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/Kard._Meisner.jpg- Jak dotąd korzystanie z kościoła św. Pawła w Tarsie zapewniono chrześcijanom tylko w Roku św. Pawła. To o wiele za mało z punktu widzenia deklarowanej wolności wyznania - zwrócił uwagę metropolita Kolonii w rozmowie z ,,Kölner Kirchenzeitung". Niemiecki hierarcha uważa, że w miejscu narodzin Apostoła Narodów musi istnieć ,,na stale, również po Roku św. Pawła, chrześcijańska świątynię i centrum pielgrzymkowe".

,,Ta sprawa musi pójść naprzód" - domaga sie metropolita Kolonii. Przypomniał, że władze tureckie nie posunęły się nawet o krok również, gdy chodzi o przekazanie chrześcijanom dawnej fabryki bawełny z przeznaczeniem na centrum pielgrzymkowe. Władze co prawda taką propozycję złożyły, jednak do dziś nie podjęły żadnej decyzji w tej sprawie.

Jednocześnie kard. Meisner zastrzegł, że nie ma to nic wspólnego ze sprawą budowy meczetu w Kolonii. Nie ma bowiem sensu wzajemne ,,wystawianie rachunków". Zauważył jednocześnie, że chrześcijanie w Turcji potrzebują o wiele mniej kościołów w porównaniu z o wiele większą liczbą meczetów, których domagają się muzułmanie w Niemczech. ,,Bardzo bym sobie życzył i oczekuje, że muzułmanie w Niemczech okażą zrozumienie dla naszego życzenia odnośnie do Turcji i je poprą" - powiedział kard. Meisner.

W sprawie uregulowania sprawy kościoła, bądź budowy centrum pielgrzymkowego niemiecki hierarcha apelował już przed rokiem do premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Dwa listy w tej sprawie pozostały bez odpowiedzi. Podczas wizyty w Kolonii w lutym br. premier Erdogan obiecał, że poprze propozycję budowy centrum pielgrzymkowego w Tarsie, o ile zwróci się o to strona kościelna. Na razie jednak sprawa kończy się na obietnicy i zapowiedzi dalszych rozmów.

Pochodzący z XII w. kościół św. Pawła w Tarsie, Pavlos Kilisesi, służy obecnie jako muzeum. Świątynia, która po odebraniu chrześcijanom przez wiele lat służyła jako magazyn wojskowy, po przeprowadzonej przed 10 laty renowacji czeka na wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Gdy rozpoczęły się dyskusje na temat zwrotu świątyni Kościołowi katolickiemu, doradca burmistrza Tarsu ds. religii, Mehmet A. Gürbüz powiedział, że taki środek nie jest konieczny, ponieważ i tak ,,w każdej chwili świątynia jest dostępna dla odprawiania nabożeństw oraz na modlitwę", mimo iż w Tarsie ,,nie rezyduje żaden ksiądz katolicki".

W dziejach Kościoła Tars odegrał ważną rolę, m.in. jako miejsce obrad różnych synodów. Jednym z najważniejszych ormiańsko-apostolskich arcybiskupów Tarsu był Nerses z Lambronu (1153-1198). Prowadził on rozmowy na temat unii swego Kościoła zarówno z Patriarchatem Ekumenicznym w Konstantynopolu, jak i z papieżem w Rzymie. W znacznym stopniu przyczynił się też do tego, że na mocy decyzji papieża Celestyna III i cesarza rzymskiego Henryka VI w katedrze w Tarsie 6 stycznia 1198 r. przyjął koronę Leon I jako król ,,małej Armenii" (Cylicji).

Spośród licznych starych kościołów w Tarsie do dziś zachował się także Eski Cami, świątynia pochodząca z IX w., która w XV w. została przekształcona na meczet.

Kard. Meisner przebywać będzie w Stambule i Tarsie w dniach od 29 września do 3 października na czele delegacji Konferencji Biskupów Niemieckich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.