Facebook Google+ Twitter

Kościół włącza się do dyskusji o kryzysie gospodarczym

W niedzielę 4 grudnia, w kościołach Archidiecezji poznańskiej czytany był list pasterski abp Stanisława Gądeckiego, w którym m.in. zabiera on głos w sprawie kryzysu gospodarczego i wyjaśnia jego przyczyny.

Abp Stanisław Gądecki / Fot. Lucaok/CC-BY-3.0/wikimediaAbp Gądecki stwierdza, że główną przyczyną kryzysu ekonomicznego są dwie gospodarcze zapaści. Pierwsza to "chore produkty bankowe" i niekontrolowane udzielanie kredytów, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, które spowodowało finansową zapaść wielu państw. Jako drugą, zasadniczą przyczynę wymienia kryzys strefy euro, na skutek zadłużania się niektórych państw Unii ponad możliwości spłaty tych długów.

Wyjaśniając bezpośrednie przyczyny takiego stanu, apb Gądecki stwierdza, że jest to wina ludzi zachłannych na władzę, pieniądze i posiadanie oraz rządów, które nie liczyły się z prawami ekonomii i prawami obywateli. A to z kolei wynika z negowania wartości chrześcijańskich, relatywizacji praw człowieka oraz lekceważenia celów demokracji.

Ciągłe negowanie wartości chrześcijańskich spowodowało odrzucenie wszystkich zasad moralnych w życiu społecznym i gospodarczym. Drugim istotnym czynnikiem, jest dowolna interpretacja i relatywizacja praw człowieka, które wynikają z przyrodzonej godności ludzkiej, a nie z ludzkiego prawodawstwa. Powoduje to naruszenie moralnych zasad funkcjonowania cywilizacji.

Abp Gądecki zwraca też uwagę na opaczne rozumienie celów demokracji. Podstawowym jej celem jest dobro wspólne oraz dobro osobowe człowieka. Wartości te osiągane są poprzez wyrażenie woli większości. Istnieją jednak wyjątki. W przypadku prawdy np. moralnej, historycznej, biologicznej czy ekonomicznej, zdanie większości nie może być rozstrzygające. Odwoływanie się w takich przypadkach do racji większości jest szkodliwe i godzi w cele demokracji.

Podsumowując, abp Gądecki stwierdził, iż dopóki nie nastąpią zmiany w wymienionych obszarach, na gruncie chrześcijańskich wartości, dopóty społeczeństwa nie wygrają walki z kryzysem.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 12.12.2011 13:55

to tak samo jak by diabeł sądził piekło,do roboty darmozjady w czarnych kieckach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 05.12.2011 08:31

kosciol wie jak na kryzys mial objawienie w kosciele kryzysu niema.jest to spowodowane tym ze liczba wiernych maleje a a majatki kosciola rosna.kosciolowi to nie przeszkadza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nad polskim KK zawisła groźba braku funduszy na kolejną bazylikę, jeszcze wiekszą od największej????

Komentarz został ukrytyrozwiń
A-X
 • A-X
 • 04.12.2011 21:34

Popieram wcześniejsze wpisy :D
Biskupi karcą ( często zresztą słusznie ) ale sami o swoim podwórku nie pozwalają wypowiadać się krytycznie.
Niestety ten Kościół tak daleko odsunął się od Nowego Testamentu, że należałoby stworzyć Nową Wiarę, jej kanony i od nowa napisać przykazania ;)
Ale najbardziej ubawiła mnie definicja Demokracji ;)
Pozdrowionka

Komentarz został ukrytyrozwiń
Endriu z pis
 • Endriu z pis
 • 04.12.2011 21:15

Skoro biskupów nie interesują pieniądze i nazywają innych zachłannymi to dlaczego wyciągają ręce po kasę z funduszu kościelnego. Fundusz ten już dawno powinien być zlikwidowany bo przecież kościół odzyskał z nawiązką swoje dobra. Nawet małe dzieci wiedzą ile przekrętów narobiła KOMISJA MAJĄTKOWA. Skoro kościół jako wzór do naśladowania pokazuje nam życie JEZUSA CHRYSTUSA to sam powinien oddać swoje majątki najbiedniejszym a nie chodzić po sądach o jego odzyskanie. Wszak CHrystus majątków nigdy nie gromadził i żył bardzo ubogo, tak mówi pismo święte a może biskupi czytają inną biblię? Mówienie o zachłanności przez biskupa to nie tylko hipokryzja ale i zapewne grzech i to ciężki. Najnowszy pomysł episkopatu na pozyskanie gotówki- 1% od podatku zostawię bez komentarza!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 04.12.2011 21:15

te 12 ml. i tak jest dla Poznania stracone bo jesli kosciol nawet je daruje (w co watpie) to rada miejska przeznaczy je na nagrody dla siebie i urzedasow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PiSmart
 • PiSmart
 • 04.12.2011 20:04

Mam nadzieję ,że w dobie kryzysu kościół daruje Poznaniowi 12 milionów zasądzonych za użytkowanie budynków należących swego czasu do kościoła a mieści się tam szkoła [ komisja majątkowa ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.