Facebook Google+ Twitter

Kościół woli chronić księży, a nie ofiary pedofilii?

Kościół staje często w obronie instytucji zamiast bronić ofiar pedofilii, powiedział podczas sympozjum dotyczącego walki z nadużyciami w Kościele, Kardynał Reinhard Marx Arcybiskup Monachium.

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiNa Uniwersytecie Gregoriańskim odbywa się pierwsze w historii Kościoła sympozjum z udziałem przedstawicieli 110 episkopatów z całego świata oraz 30 przełożonych zakonnych. W trakcie jego trwania Arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx odniósł się do sytuacji w Kościele w temacie zjawiska pedofilii.

Arcybiskup przyznał, o czym pisze Interia.pl, że jest to główny błąd Kościoła w walce z nadużyciami, gdy broni się bardziej księży niż ofiary. Kardynał nadmienił, że kiedy na jaw wyszła skala tego zjawiska, pojawiły się pokusy, aby zatuszować sprawę.

"Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich dziesięcioleciach wielu hierarchów uznało za priorytet ochronę instytucji i z tego powodu próbowało ukryć straszną prawdę, zamiast uznać ją z goryczą" - powiedział niemiecki kardynał. "Co więcej - dodał - przyczynili się oni do tego, używając języka mającego na celu zaciemnienie obrazu sytuacji i pomniejszanie faktów".

Arcybiskup stwierdził, że zarzuty, które stawia się księdzu zostały odebrane jako te, które stawia się Kościołowi i dodał, że nie jest to tożsame. Kardynał mówił również o tym, że Kościół nie jest wyspą zaatakowaną przez wrogów. Stwierdził, że potrzebny jest dialog, również z mediami i że w tym dialogu Kościół powinien kierować się zasadą przejrzystości i szczerości.

Sympozjum, które jest pierwszym tego typu w historii Kościoła z udziałem przedstawicieli Watykanu i wsparciu papieża, zakończyć ma otwarcie nowego centrum na rzecz ochrony dzieci w Monachium. Znajdą się tutaj również ośrodki kształcenia online oraz będzie się tu przygotowywać potrzebne dla księży materiały edukacyjne na temat zapobiegania i interwencji w przypadkach nadużyć.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

asd asd
  • asd asd
  • 23.03.2012 10:10

PONAD 2000 LAT TEMU JEDEN Z KREATYWNYCH ŻYDÓW WPADŁ POMYSŁ ABY ZAŁOŻYĆ KÓŁKO PASTERSKIE I ZORGANIZOWAŁ NAPRĘDCE KILKUNASTU PASTERZY -MYŚLIWYCH W CELU WYPASU I ODŁOWU CORAZ TO NOWYCH OWIECZEK I B..... Z CORAZ TO NOWYCH STAD ,NA CORAZ TO NOWYCH PASTWISKACH , TROSZKĘ SIĘ TEN POMYSŁ NIE SPODOBAŁ RZYMIANOM TOTEŻ GŁÓWNY PASTERZ STRACIŁ......POWIEDZMY TO NP.WŁADZĘ .
NO ALE KREATYWNA KONCEPCJA PRZETRWAŁA ,I ROZPRZESTRZENIŁA SIĘ PO ŚWIECIE WRAZ Z PASTERZAMI I ICH KUSZĄCĄ WŚRÓD OWIEC WIZJĄ RAJU BEZ WILKÓW ,I WIECZNIE ZIELONYCH PASTWISK ITP.ITP.
JEDEN Z PASTERZY ZAŁOŻYŁ NAWET NA TERENIE RZYMU BAZĘ WYPASOWĄ GDZIE GROMADZI WSZELKIE POZYSKANE OD OWIEC DOBRA - WEŁNĘ MLEKO,SERY, ALE NIE JEST TO LEKKI KAWAŁEK WEŁNY W SWOIM ROZWOJU W TRAKCIE ODDZIELIŁO SIĘ KILKA STAD NIEKTÓRE NAWET SIĘ OPROTESTOWAŁY BO NIE PODZIELAŁY DOKTRYNY JEDYNEGO PASTERZA I UTWORZYŁY WŁASNE ,NO I TA CIĄGŁA OBRONA PRZED PROMOCJĄ WŚRÓD OWIEC KONKURENCYJNYCH METOD WYPASU ,ISLAMU I INNYCH,ORAZ WYSTĘPOWANIEM NAJGORSZEGO ZJAWISKA ,TZN ODCHODZENIEM OWIECZEK ZE STAD ,POD HASŁEM-- PRECZ Z PASTERZEM I JEGO DOJENIEM I STRZYŻENIEM

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 01.03.2012 23:30

A może świat jest chory,skoro do wszystkich dziedzin życia dostarcza taki chory element ludzki? Nawet rygorystyczna selekcja-nie jest zaporą!

Komentarz został ukrytyrozwiń
heretyk
  • heretyk
  • 01.03.2012 15:45

Pamiętam lata50 w pokrakowskiej wsi chłopcy na wsi powiadali "smaruj dupe wazeliną bo ksiądz wikary jedzie na rowerze"

Komentarz został ukrytyrozwiń
kicia
  • kicia
  • 01.03.2012 15:20

Kosciół jest chory, to choroba przewlekła i nieuleczalna. Jest zgniły z której strony strony by na niego nie spojrzeć. Przypomina mi się "Portret Doriana Graya". Z wierzchu cacy, a w środku szambo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, ale takie podejście prowadzi do zasadniczych wniosków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich dziesięcioleciach wielu hierarchów uznało za priorytet ochronę instytucji i z tego powodu próbowało ukryć straszną prawdę, zamiast uznać ją z goryczą."
"Arcybiskup stwierdził, że zarzuty, które stawia się księdzu zostały odebrane jako te, które stawia się Kościołowi i dodał, że nie jest to tożsame."
Za to przestępstwo hierarchów (bo słowo "błąd" jest zbyt słabe) straszną cenę zapłaciły przede wszystkim dzieci - wiele z nich uniknęłoby molestowania, gdyby w porę umieszczono zwyrodnialców w więzieniu:(
Zapłacił ją również Kościół, którego rzekomo bronili - w każdej organizacji może się zdarzyć kanalia, ale gdy organizacja ukrywa jej zbrodnie, staje się współwinna.
Nie można też zapomnieć o wielu katolikach, którzy nie czują już w Kościele, gdyż w ich oczach stracił on autorytet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święte słowa! Przypomina mi się jak w Ruandzie, ksiądz który spowiadał swoich wiernych, pomagał ich dobijać. Schowali go i dali azyl w Szwecji. Plemię żmijowe. Dla takiego nie ma innego miejsca jak stos. No, ale jako chrześcijanie nie będziemy przecież tak robić. Molestować i kopulować dzieci?! Po jakimś czasie się zagoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.