Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Wschodni obchodzi dziś Boże Narodzenie

Bogdan Miklusz
Bogdan Miklusz
W kościele prawosławnym i greckokatolickim trwa pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Szacuje się, że w Polsce obchodzi go ponad milion osób - Białorusinów, Ukraińców, Łemków oraz staroobrzędowców.

Obchody Bożego Narodzenia poprzedza, podobnie jak w kościele rzymskokatolickim, tradycyjna kolacja wigilijna. Choć nie ma reguły co do ilości serwowanych potraw, każdy stara się, aby było ich jak najwięcej, podkreślając tym wyjątkowy charakter posiłku.
Wszystkie potrawy na wigilijnym stole powinny być postne. Wśród nich są pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ze śliwką, barszcz z uszkami, kapusta z grochem. Wśród najważniejszych jest jednak kutia oraz prosfora - odpowiednik łacińskiego opłatka, którą najstarszy członek rodziny dzieli się z biesiadnikami, wygłaszając życzenia świąteczne. W niektórych domach na stole pojawiają się indywidualne, dodatkowe potrawy, w zależności od tradycji rodzinnych oraz regionalnych.

W Bieszczadach wciąż istnieje tradycja jedzenia czosnku w Wigilię, co ma zapewniać zdrowie i krzepkość nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale i w Nowym Roku. Na stole, pod obrusem, nie powinno zabraknąć też sianka, a przy stole wolnego miejsca dla zbłąkanej duszy. W wielu rodzinach istnieje też tradycja pozostawiania na talerzu odrobiny potrawy dla zwierząt w gospodarstwie. Podczas kolacji wigilijnej istnieje reguła, że jedyną osobą, która może wstać od stołu jest gospodarz, pozostali powinni czekać cierpliwie na wspólne zakończenie posiłku kolędą.

Po wieczerzy wiele rodzin udaje się na wieczorne nabożeństwo, trwa rozpakowywanie prezentów, rozmowy lub wspólne kolędowanie.

Dzień Bożego Narodzenia rozpoczyna się od nabożeństwa w cerkwi, dopiero po nim zasiada się do uroczystego śniadania. Resztę dnia spędza się w rodzinnym gronie i w radosnej atmosferze. W niektórych rodzinach ciągle istnieje tradycja, która zakazuje odwiedzania znajomych w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, przesuwając tę możliwość na drugi dzień świąt. Drugiego dnia rozpoczynają się też odwiedziny kolędników z wertepem, odpowiednikiem jasełek w tradycji łacińskiej. Jest to też dzień poświęcony Matce Boskiej, która odgrywa bardzo ważną rolę w Kościele Wschodnim. Trzeci dzień świąt to wspomnienie męczennika Szczepana.

Obchody Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym i greckokatolickim obchodzi się zgodnie z kalendarzem juliańskim, obowiązującym w Polsce do 1582 roku, kiedy to wprowadzono kalendarz gregoriański z nakazu papieża Grzegorza XIII.

Część osób obrządku wschodniego celebruje Boże Narodzenie razem z rzymskokatolikami, aczkolwiek wciąż istnieje duża liczba wierzących, pielęgnująca tradycje sprzed reformy kalendarza.

"Chrystos Rażdajetsja!" -
to tradycyjne powitanie, obowiązujące podczas świąt Bożego Narodzenia, słychać w rodzinach prawosławnych, greckokatolickich czy u staroobrzędowców aż do Święta Jordanu, czyli Chrztu Jezusa Chrystusa przez Jana Chrzciciela.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto