Facebook Google+ Twitter

Kościół Wschodni obchodzi dziś Boże Narodzenie

W kościele prawosławnym i greckokatolickim trwa pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Szacuje się, że w Polsce obchodzi go ponad milion osób - Białorusinów, Ukraińców, Łemków oraz staroobrzędowców.

 / Fot. PAP Mirosław Trembecki Obchody Bożego Narodzenia poprzedza, podobnie jak w kościele rzymskokatolickim, tradycyjna kolacja wigilijna. Choć nie ma reguły co do ilości serwowanych potraw, każdy stara się, aby było ich jak najwięcej, podkreślając tym wyjątkowy charakter posiłku.
Wszystkie potrawy na wigilijnym stole powinny być postne. Wśród nich są pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ze śliwką, barszcz z uszkami, kapusta z grochem. Wśród najważniejszych jest jednak kutia oraz prosfora - odpowiednik łacińskiego opłatka, którą najstarszy członek rodziny dzieli się z biesiadnikami, wygłaszając życzenia świąteczne. W niektórych domach na stole pojawiają się indywidualne, dodatkowe potrawy, w zależności od tradycji rodzinnych oraz regionalnych.

W Bieszczadach wciąż istnieje tradycja jedzenia czosnku w Wigilię, co ma zapewniać zdrowie i krzepkość nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale i w Nowym Roku. Na stole, pod obrusem, nie powinno zabraknąć też sianka, a przy stole wolnego miejsca dla zbłąkanej duszy. W wielu rodzinach istnieje też tradycja pozostawiania na talerzu odrobiny potrawy dla zwierząt w gospodarstwie. Podczas kolacji wigilijnej istnieje reguła, że jedyną osobą, która może wstać od stołu jest gospodarz, pozostali powinni czekać cierpliwie na wspólne zakończenie posiłku kolędą.

Po wieczerzy wiele rodzin udaje się na wieczorne nabożeństwo, trwa rozpakowywanie prezentów, rozmowy lub wspólne kolędowanie.

Dzień Bożego Narodzenia rozpoczyna się od nabożeństwa w cerkwi, dopiero po nim zasiada się do uroczystego śniadania. Resztę dnia spędza się w rodzinnym gronie i w radosnej atmosferze. W niektórych rodzinach ciągle istnieje tradycja, która zakazuje odwiedzania znajomych w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, przesuwając tę możliwość na drugi dzień świąt. Drugiego dnia rozpoczynają się też odwiedziny kolędników z wertepem, odpowiednikiem jasełek w tradycji łacińskiej. Jest to też dzień poświęcony Matce Boskiej, która odgrywa bardzo ważną rolę w Kościele Wschodnim. Trzeci dzień świąt to wspomnienie męczennika Szczepana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ave Szatan .!!!
  • Ave Szatan .!!!
  • 27.03.2011 11:22

Jeba ć Kościół .!! Tylko Szatan .!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już jest i zdjecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jauż się obawiałam, że zapomniano o dniu dzisiejszym. Prawosławne Boże Narodzenie jest nie mniej ważnymświętem.
Pięknie napisane. Szkoda, że Redakcja nie znalazła jakiejś ilustracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne są święta prawosławnych. +za ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ A miałam o tym pisać..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.