Facebook Google+ Twitter

Kościół zakazuje in vitro nie tylko ze względów religijnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-24 18:10

Kościół nie akceptuje metody zapłodnienia in vitro. Uzasadnia to stanowisko nie tylko argumentami religijnymi, ale również rozumowymi i medycznymi - czytamy w oświadczeniu Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych. W składzie komisji są zarówno duchowni, jak i i osoby świeckie oraz lekarze świeccy i duchowni.

W dokumencie eksperci episkopatu wskazują alternatywne w stosunku do in vitro rozwiązania, które leczą niepłodność.

Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że w Sejmie złożone zostały projekty ustaw regulujących kwestie bioetyczne, w tym in vitro. Kościół przypomina, że zgodny z jego stanowiskiem jest całkowity zakaz tej metody.

Jeśli takie rozwiązanie prawne zostanie odrzucone, to posłowie zatroskani o prawa człowieka, o ochronę jego godności, o prawa dziecka, a przede wszystkim ci, którzy kierują się nauczaniem Kościoła katolickiego, nie powinni być bezczynni, lecz powinni podjąć starania na rzecz przyjęcia regulacji maksymalnie ograniczających szkodliwe aspekty proponowanych ustaw - uważają eksperci episkopatu.

Oświadczenie Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych jest rozwinięciem i poszerzeniem krótszego, ale też bardziej skomplikowanego oświadczenia z grudnia 2008 roku. Zostało wydane, gdyż - jak twierdzą jego autorzy - w prowadzonych dyskusjach głos Kościoła bywa przedstawiany w sposób uproszczony i jako stanowisko natury czysto religijnej. Sam Kościół jest zaś oskarżany o to, że stoi na drodze do szczęścia bezdzietnych małżonków. Zespół ekspertów chciał te nieporozumienia wyjaśnić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.