Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7936 miejsce

Kościół zapomniany przez Kościół

"Stary kościół" w Grzymałkowie, to nieodłączny element krajobrazu tej wsi. Znajduje się naprzeciw mojego domu. Piękny o każdej porze roku, jednak wraz z biegiem czasu niszczejący.

Kościół w Grzymałkowie z frontu. / Fot. Mateusz CieślickiZaczynając ten materiał mam wielki dylemat. Z jednej strony od 14 lat jestem w parafii Grzymałków ministrantem, z drugiej, od 23 lat jestem mieszkańcem wsi Grzymałków. A w tej sprawie te dwie cechy stoją w pewnej ideologicznej opozycji.

Grzymałków to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim. Liczy sobie 500 mieszkańców. Od dawna była centrum religijnym okolicy. Pierwszy kościół powstał tu już w 1631 roku. Był to obiekt drewniany. Przetrwał ponad 200 lat. W 1849 potężny wiatr naruszył jego konstrukcję i konieczne stało się wybudowanie nowej świątyni. Pieniądze na nią wyłożyła między innymi rodzina Kołłątajów, która z terenami Grzymałkowa ma wiele wspólnego. W pobliskich wsiach posiadali oni dworek oraz piec. Na cmentarzu w Grzymałkowie pochowany jest Eustachy Kołłątaj.
Kościół wybudowany dopiero w latach 60. XIX wieku długo nie był konsekrowany, odbywały się w nim jednak nabożeństwa. Co więcej, wokół kościoła prawdopodobnie kiedyś istniał cmentarz, gdyż podczas prac budowlanych w XX wieku natknięto się na ludzkie szczątki. Kościół służył parafianom do lat 70. XX wieku. Wtedy to został wybudowany nowy kościół, najwyższy i jeden z największych w diecezji. Stary kościół odszedł w zapomnienie i powoli niszczał. Stał się obiektem zabronionych wycieczek dla młodzieży, która włamywała się do niego przez deski w oknach.

Dyskusje nad dalszą jego przyszłością rozpoczęły się niedawno, dotąd parafia Grzymałków miała ważniejsze problemy jak odnowienie nowego kościoła czy plebanii. Dzięki bardzo efektywnej i efektownej pracy księdza proboszcza udało się to i teraz nowy kościół z zewnątrz i wewnątrz wygląda ładnie. W tym roku została ukończona budowa nowego ołtarza. Zostały w nim wykorzystane elementy przeniesione ze starej świątyni. Wielu stwierdziło, że jest to zapowiedź rozbiórki starego kościoła. Powiedział o tym również ksiądz proboszcz. Według niego, jeżeli kościół nie zostanie rozebrany, to sam się zawali, a odnawiać go nie ma sensu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

łukasz.p.
  • łukasz.p.
  • 09.12.2010 17:17

więcej takich księzy a wszystko co stare zniknie z powierzchni ziemi.
przecież wszystko co ma juz chocby 80 lat jest już zabytkiem, więc wyburzenie tego kościoła to jest skandal - tak w POLSCE niszczą zabytki, niech tylko uważaja żeby samych siebie nie zniszczyli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sjk
  • sjk
  • 25.09.2010 22:23

Ratujcie ten piękny Kościół. Moi Rodzice brali w nim ślub, żal że tak niszczeje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, pieniądze na budowę nowych kościołów są, a na restaurację takiego zabytku nie ma ich.
Kompletnie coś tu nie gra. to znaczy , wiem, ambicje są ważne. Jeśli ten kościół nie znajdzie ambitnego mecenasa, który się zaangażuję sercem, czasem i wszelką inicjatywa , to pewne zniknie z powierzchni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na zachodzie pewnie wystawiono by na sprzedaz i bylby juz wyremontowany, i zamieszkany przez trzy rodziny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.