Facebook Google+ Twitter

Kościoła strzał w piętę, czyli religia bez etyki

Religia tak, etyka nie, a już na pewno nie jednoczesne jej na jednej lekcji nauczanie. Takie stanowisko zajęła wrocławska kuria, grożąc palcem jednej z katechetek, która i tego przedmiotu i tego, uczyła na lekcji jednocześnie właśnie

Katechetce zabroniono uczyć jednocześnie religii i etyki. Kto zabronił? - Kościół, a ściślej wrocławska kuria.
Zdanie przedstawicieli Kościoła w tej kwestii jest jednoznaczne, twierdzą oni, że pomiędzy etyką a religią, zachodzi nieusuwalna sprzeczność! Ze strony kurii pada też niecodzienne i zaskakujące porównanie, mianowicie - "to tak, jakby ktoś z przemysłu spirytusowego brał udział w kampanii antyalkoholowej".

Przyznam szczerze, że chociaż w tym przypadku muszę zgodzić się z brzmieniem tego porównania. Mało tego, w pełni z kurią zgadzam się w tym temacie. Konia z rzędem temu, kto dopatrzyć by się chciał etyki w religii.
Ciekawi mnie, czym kierowała się kuria, posługując się takim przykładem, sprawiając radość także innym racjonalnie myślącym?

Takich przykładów na nie kompatybilność etyki z religią, mógłbym znaleźć tysiąc, ale akurat ten w którym kuria strzelając sobie w piętę, przyrównuję instytucję Kościoła do zakładu produkującego środki odurzające, w tym gorzałę, jest w jakiś sposób najtrafniejszy i zabawny. Niekoniecznie od wydźwięku hasła, że religia to opium dla mas.


Źródło:Tygodnik "Fakty i Mity


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Pragnę zauważyć pewną nieścisłość w komentowanym artykule. Pan autor zapomniał wspomnieć o jaką etykę chodzi. Jeśli katechetka usiłowała łączyć etykę wyznawaną przez Fakty i Mity z nauką religii katolickiej, to całkowicie dla mnie jest zrozumiałe oburzenie Kurii Wrocławskiej. I wcale się nie dziwię, że popełniła gafę w swoim uzasadnieniu. Zastanawia mnie natomiast postawa autora M. W. i jego "klakierów", dlaczego nie zauważają, bądź, co bądź rażących niuansów w materiałach zamieszczanych w Faktach i Mitach? Wszyscy, zdaję się powinni wiedzieć, że istnieją różne etyki. Używając określenia ETYKA, bez dopowiedzenia jaka? To tak jakby powiedział - ZBOŻE, nie mówiąc o jakie chodzi, albo POGODA. Czy ktoś domyśliłby się o jaką chodzi, bez bliższego jej określenia?
Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich, bez wyjątku. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

milan1899 - nie znoszę "pieriestrojki" w wydaniu Putina i Miedwiediewa... i co, mam im dać za to minusa, choć nie chcę? Nie chcę być złośliwa, ale "manie" dowodu osobistego do czegoś obliguje, a "manie" mózgu jeszcze w większym stopniu! Młodość nie tłumaczy głupoty. Przepraszam, ale zawsze wyrażam to co myślę i czuję, Jeżeli kogoś dorosłość nie obliguje do szacunku dla ludzi, to w stosunku do takich osób i mnie też nie. A chciałabym, żebyś mi umożliwił szacunek do siebie,tak, jak być może na to zasługujesz... i Stać Cię na to! Inteligencji nie trzeba się wstydzić ani jej kamuflować. Wierz mi - naprawdę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krytyka musi być rozumna - na ideologiczną obrażam się! Stalinizm nigdy mi się nie podobał! Mariusz - tak trzymaj i nie przejmuj się niby mądrym gadaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, nie chciałem dać minusa.
Po prostu nie znoszę Faktów i Mitów.

Mariuszu, to jakiś kompleks, że jak ktoś Cię skrytykuje to oburzasz się?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, zapomniałeś o minusie(-). Podobno cały czas się uczysz? Więc ucz się dalej. Ja głupi nie jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma to jak Fakty i Mity...to tak jakby pisać na podstawie naszego dziennika, albo TV Trwam.
Gratulacje;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ no poprostu "rzewne jaja" - jak mawiał dawniej pewnien znajomy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Religia ma nieść w zasadzie wartości uniwersalne, ale jak pokazuje opisany dowcipnie przypadek - do etyki jej bardzo daleko! :):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła też wykładał na uczelni etykę i nikt mnie nie przekona, że nie uczył religii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, z różnych źródeł pijać należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.