Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4525 miejsce

Kościoły krzyżackie w Chełmży

Chełmża to mała miejscowość położona nad Jeziorem Chełmżyńskim. Z czasów panowania Krzyżaków pozostały w niej dwa kościoły, które znajdują się bardzo blisko siebie.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W 1222 roku ziemie, na których leży obecnie Chełmża, były przekazane biskupowi Chrystianowi. Fot. Marek Wiśniewski
W 1222 roku ziemie, na których leży obecnie Chełmża, były przekazane biskupowi Chrystianowi. Fot. Marek Wiśniewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Pamiętam, że swego czasu zezwolono turystom na fotografowanie ekspozycji wawelskich - bez używania lampy błyskowej ze względu na zagrożenie dla eksponatów. Niestety, większość zwiedzających lekceważyła ten warunek i w tej chwili zakaz znów obowiązuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, dziękuję za bardzo trafne spostrzeżenie. Wiele to tłumaczy, zwłaszcza że kościoły często muszą same pozyskiwać środki na renowacje. Nie wiem, czy taką zgodę jest trudno uzyskać, być może nawet warto by było, żeby mieć dostęp np. do wieży. Pamiętam, że w Toruniu za 5 złotych można było wejść na wieżę, z której był świetny widok na miasto. Z zakazem używania lampy spotkałem się też w Malborku i w sumie można to zrozumieć, zwłaszcza jeśli przez zabytek "przewija się" rocznie kilka lub kilkaset tysięcy ludzi. Wydaje mi się jednak (i może się mylę), że trochę co innego jak DO robi zdjęcia i wtedy może je obejrzeć wielu ludzi, zwłaszcza że za naszą działalność nie dostajemy pieniędzy. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianna Adamek-Świechowska Dzisiaj 08:58
Pan Marek Wiśniewski Dzisiaj 14
- w większości zabytkowych kościołów jest zakaz fotografowania, ponieważ światło lampy błyskowej żle wpływa na stare malowidła. Poza tym - one są fotografowane i wydawane w formie pocztówek, przewodników, folderów - dochód idzie na rzecz kościoła i zarabia przy tym zakontraktowany fotograf. Spotkałam się z tym w Rzymie; najlepiej robić wtedy zdjecia ze stojaka, na czas - póki dużurny prafianin - wolontariusz nie przyłapie. Można też - płacąc do skarbonki odpowiednią monetą - włączyć oświetlenie obiektu na kilkanaście sekund. Tak się fotografuje np. Mojżesza w Bazylice św.Piotra w Okowach.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Piotra_w_Okowach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdarza się bardzo często, że są ograniczenia w fotografowaniu wnętrz, także kościołów - jest zakaz używania lamp błyskowych. Niemniej, zdumiewający jest fakt zakazu publikacji zdjęć po tym, jak już zostały zrobione. Zwłaszcza, że dotyczy to kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze raz dziękuję wszystkim:) Tak się zacząłem zastanawiać, Pani Adrianno, czy to tylko w Chełmży, czy może zawsze trzeba mieć specjalne zezwolenie. Z jednej strony rozumiem takie zjawisko, ponieważ budynki można z zewnątrz fotografować, ale z wejściem do środka i robieniem zdjęć właściciele mogą już mieć coś przeciwko:) W trakcie przygotowywania serii o Krzyżakach postanowiłem skupić się w pierwszym etapie na fotografowaniu wszystkiego z zewnątrz, a dopiero w drugim etapie zamierzam skupić się na tym, co znajduje się w środku. Wtedy też, zapewne, przyjdzie mi starać się o specjalne zezwolenie. Nie była to w sumie pierwsza sytuacja, kiedy mówiono mi, że nie mam robić zdjęć, więc powoli zaczynam przywykać. Dobrze, że mamy legitymacje prasowe, ponieważ dzięki nim w niektórych przypadkach mamy większe szanse na przygotowanie artykułu. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę miłego weekendu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komu służą kościoły?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna galeria, aż przyjemnie oglądać...duże zdjęcia i ładnie opisane...pozdrawiam (5*+1)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna kolejna galeria. Istotnie to głęboko zastanawiające, dlaczego pojawia się zakaz publikacji zdjęć wnętrza kościoła. Bardzo to przykre i zdaje się, że chyba odosobnione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie tu pojawia się problem, ponieważ nie piszę artykułów i dodaję do nich zdjęcia, ale robię zdjęcia i dodaję do nich opisy:) I właśnie to wydaje mi się takie interesujące, ponieważ jeśli nie mam zdjęć, to nie mogę nic napisać. W pewnym stopniu mnie to ogranicza, ale z drugiej strony zmusza również do jeżdżenia, chodzenia na wydarzenia itp. Czasami zdarzało się iść na jakiś event, po którym nie miałem dobrych zdjęć i nie mogłem wstawić galerii. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Wiśniewski, nic prostszego jak napisać artykuł i podeprzeć go galerią.
Albo odwrotnie.
+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.