Facebook Google+ Twitter

Kosiniak-Kamysz: "Praca dla ludzi młodych to problem całej UE"

Stworzenie miejsc pracy dla młodych Polaków oraz określenie ram polityki senioralnej- to najważniejsze zadania jakie stawia przed sobą minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz.

 / Fot. Boston9O głównych założeniach swojego resortu opowiadał podczas środowego spotkania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Polacy żyją coraz dłużej – to sukces ale i wyzwanie


- Fakt, że żyjemy dłużej to ogromne osiągnięcie cywilizacyjne- przyznał Władysław Kosiniak-Kamysz. I jednocześnie zaznaczył, że to także zadanie aktywizacji emerytów. Szczególną rolę odgrywają tu Uniwersytety III Wieku, które zapewniają seniorom możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

Wzrost długości życia daje szansę również aktywnym zawodowo. Taka sytuacja przyczynia się do pojawienia się większej ilości miejsc pracy w sektorze usług skierowanych do seniorów. Minister kładzie nacisk na wzmocnienie opieki nad osobami chorymi i starszymi w ich środowisku naturalnym, stąd coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów socjalnych czy pielęgniarki środowiskowe.

Potrzeba kształcenia ustawicznego


Od stycznia ministerstwo wprowadza gwarancje zawodowe dla osób młodych, które po ukończeniu studiów nie podjęły żadnej pracy. W ciągu czterech miesięcy absolwenci powinni otrzymać propozycję stażu, pracy lub innej aktywności zawodowej. Kosiniak – Kamysz przypomniał, że zakończenie studiów nie jest równoznaczne z końcem nauki. Zwrócił tym samym uwagę na konieczność kształcenia ustawicznego. - Obecnie na świecie nie ma uniwersytetu, który daje umiejętności na całe życie – powiedział. Polskie uczelnie nie uczą też pracy w zespole, a to jedna z wielu cech wymaganych przez pracodawców. Dlatego warto angażować się w działalność samorządu studenckiego, wolontariat, harcerstwo. Minister zachęcał też studentów to zaciągania pożyczek na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Modernizacja urzędów pracy


- Praca dla młodych ludzi to problem do rozwiązania dla całej Unii Europejskiej – podkreślił Kosiniak - Kamysz. Uda się tego dokonać jedynie poprzez podniesienie poziomu gospodarczego. Nowych możliwości zatrudnienia nie stworzą, ale pomogą je znaleźć urzędy pracy. W minionym roku aż 130 tys. osób do 26 roku życia skorzystało z ich pomocy. Minister zdaje sobie sprawę, że ta instytucja nie cieszy się wśród społeczeństwa pozytywną opinią. Dlatego za cel stawia sobie konieczność jej modernizacji. W jego opinii powinna stać się ona ośrodkiem aktywizacji zawodowej młodych Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.