Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3532 miejsce

Kosmiczna hybryda. Ma ogromną masę i imponującą prędkość obrotu

UGC 12591 jest galaktyką w gwiazdozbiorze Pegaza, której morfologia nie pozwala na jednoznaczne opisanie jej typu. To pewnego rodzaju hybryda, wyróżniająca się ogromną masą i imponującą prędkością obrotu.

UGC 12591 - galaktyka w gwiazdozbiorze Pegaza. / Fot. ESA/Hubble & NASAObraz uzyskany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a prezentuje niezwykłą galaktykę UGC 12591. Klasyfikowana jako obiekt gdzieś pomiędzy galaktyką soczewkowatą a spiralną. Leży niecałe 400 milionów lat świetlnych od nas, w regionie Supergromady w Perseuszu-Rybach, będącym długim łańcuchem gromad galaktyk, rozciągającym się na setki lat świetlnych. Jest jedną z największych znanych struktur w kosmosie.

Co wyróżnia samą galaktykę, to wręcz niewiarygodna masywność. Galaktyka i jej halo stanowią obiekt przekraczający o kilkaset miliardów razy masę Słońca; czterokrotność masy Drogi Mlecznej. Równie ekstremalna jest szybkość rotacji obiektu, który wiruje z prędkością do 1,8 miliona kilometrów na godzinę.

Obserwacje z Hubblem pomagają astronomom zrozumieć masę UGC 1259, oraz ustalić czy formowanie i wzrost galaktyki są procesami zachodzącymi z wolna, czy może zyskała niezwyczajnie na masie poprzez kolizję i połączenie z inną dużą galaktyką w pewnym momencie swojej przeszłości.

źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Ha ha ha ha taki mamy klimat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niemechanistyczna ( niematerialna ?) świadomość" , "poza czasem", być może "obejrzy" "początek wszechświata" ..? ;)
Nie wiem tylko, czy to nie wkraczanie w "boskie" kompetencje.. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że matematyka tak naprawdę stała się bliższa fizyce, dopiero z chwilą rozpętania problematyki teoriomnogościowej, a więc stosunkowo niedawno. I niby w ten właśnie sposób poczęto odkrywać prawdy absolutne, przynajmniej tak chcieli uczeni w rodzaju Hilberta, czyli orędownicy formalizmu i logicyzmu. Niestety pojawił się okrutny człowiek nazwiskiem Gödel i wstrząsnął posadami. Okazało się, że logicznie poukładany świat jest dziurawy (co było prawdziwie logiczne). Od tego czasu nic już nie było jak dawniej.

Pobieżnie (z odrobiną nonszalancji) zarysowana powyżej historyjka z ubiegłego stulecia, jest według mnie pewnym prognostykiem. Gödel niejako burzył sztywne kanony i opowiadał się za większą swobodą, wyobraźnią w matematyce. Był w tym wszystkim niepoprawnym platonikiem.

Kilkadziesiąt lat później Penrose doszedł do wniosku, że tak fundamentalny stan człowieczy jak świadomość, jest najzwyczajniej efektem kwantowym. Wskazał przy tym na twierdzenie Gödla, mówiąc, że już to pozwala mówić o niemechanicznym charakterze ludzkiej świadomości. To wszystko pokłada się w sferze platonizmu matematycznego, jako właściwej drodze (sieci dróg?), która prowadzi do innej rzeczywistości, bez zwodzenia na manowce. A i tak, nauka zdążająca w tym kierunku, jak każda inna zależy od rozwoju technologicznego.

Zaś "rozwoju aparatu matematycznego" należy przede wszystkim upatrywać w jego zastosowaniu w informatyce. Wszak następny krok na drodze do babrania się w ludzkiej jaźni to komputery kwantowe. Na horyzontach światów zaczną majaczyć pierwsze przeciwobrazy nowych doświadczeń.

To by było na tyle, w możliwie najudatniej skompresowanym skrócie dziejów i wróżenia z fusów. Muszę jeszcze rzucić okiem na nowy numer "Australian and New Zealand Journal of Psychiatry" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytałem o co innego. Pytałem o rozwój "aparatu matematycznego", np tworzenie nowych geometrii. Czy to jest droga..? Czy matematyka może czy nie może - prowadzić na manowce..? Doświadczenie jest i będzie przecież dalej, "w części nieosiągalne", a zatem nie może byc mowy o pełnej zgodności opisu z doświadczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albert Einstein nie chciał uwierzyć w fizykę poziomu subatomowego. W tym przekonaniu utwierdzał go aparat matematyczny, którym podówczas operował. Był wystarczający dla niego na tyle, by zrozumieć kilka błędów własnych, wytkniętych przez innych uczonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To co działo się u samego zarania dziejów Wszechświata jaki znamy, jest w dużej mierze spekulacją...
------------------

Spekulacją i matematyką. Powstaje zatem pytanie: czy jeśli hipotezę da się "opisać" matematycznie, to czy staje się ona przez to bardziej prawdopodobna..?
Czy matematyka to "słowo", które było "na początku"..? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego rodzaju pytania są proste tylko na gruncie erotetyki. Z punktu widzenia fizyka, nie może on mieć zbyt wiele do powiedzenia.

To co działo się u samego zarania dziejów Wszechświata jaki znamy, jest w dużej mierze spekulacją (przynajmniej do czasu aż zaistnieje możliwość sprawdzenia danej hipotezy). Podobnie rzecz wygląda przy próbach wyjścia przed "początek" tej historii. Mówi się o grawitonach, strukturze przestrzeni, o Wielkim Odbiciu itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle tylko, że mnie nie interesuje klasyka erystyki, a odpowiedź na proste pytania, które też wynikają z "umowy społecznej"... Przecież w takim ujęciu - mechanika klasyczna jest jedną z nich. Zresztą tak samo, jak mechanika kwantowa. W tym przypadku ta polemika wygląda mniej więcej tak, zaczęliśmy grać w warcaby, ale w pewnym momencie - nie ważne z jakich przyczyn (choćby nawet z wspomnianego erystycznego powodu) - zmieniamy grę na szachy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ad.1 Przyjęta konwencja konstytuuje zasadność obowiązującej teorii Wielkiego Wybuchu w tej kwestii. Oczywiście można z tym się nie zgadzać. Umowy społeczne mają to do siebie, że powiększają przepaść pomiędzy państwem, a stróżem nocnym.

ad.2 Jeżeli pozostawać w ograniczeniu praw mechaniki klasycznej, to tego rodzaju manowce myślowe są nieuniknione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaraz, zaraz! Po pierwsze, niby na jakiej podstawie mamy przyjąć, że początek jest rzeczą umowną? Po drugie, zgodnie z jaką zasadą mamy przyjąć, że nieskończenie gęsta początkowa materia miałaby rozprysnąć się jak granat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.