Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19886 miejsce

Kosmiczna klucha

Prezentowane zdjęcie nie jest jednym z obrazów kosmosu, które oszałamiają pięknem i bogactwem niezwykłych szczegółów. Jednakże tak wygląda rodząca się gwiazda w wysokiej rozdzielczości instrumentach ALMA.

Obiekt HH 212 (Orion); odległość: 1300 l. św.; Id: potw1720a / Fot. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/ Lee et al.Być może ten intrygujący obraz nie przypomina niczego poza zbiorowiskiem mało wyraźnych kolorowych plam, ale w rzeczywistości jest to ujęcie w wysokiej rozdzielczości nowo rodzącej się gwiazdy, spowitej w pyle. Jak na astronomiczne standardy jest położona niedaleko, zaledwie o 1300 lat świetlnych od nas, w Mgławicy Oriona. Gwiazda o nazwie HH 212* jest wyjątkowo młoda. Średnia długość życia tego rodzaju obiektu o małej masie to około 100 miliardów lat, ale ta gwiazda ma tylko 40 tysięcy lat. Jak na gwiezdne warunki to prawdziwe niemowlę.

Rdzenie przepastnych obłoków molekularnych w regionach gwiazdotwórczych, są teatrem zmagań bitewnych. Grawitacja walczy z napierającym ciśnieniem gazu i pyłu. Jeśli grawitacja wygra, zmusi gaz i pył do zapadnięcia się w gorący gęsty rdzeń, gdzie zapoczątkowany zostanie proces formowania protogwiazdy, która w warunkach rosnącej temperatury "zapali" się. Reszta pozostałego gazu i pyłu tworzy dysk wirujący wokół nowo narodzonej gwiazdy, z którego później ukształtują się planety. Takie bardzo młode dyski są trudne do zobrazowania ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary własne, ale niezwykle wysoka rozdzielczość sieci radioteleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) umożliwia poznanie skomplikowanych szczegółów dotyczących tworzenia gwiazd i planet.

Bliższe spojrzenie na HH 212 ujawnia rzucający się w oczy, chłodny, ciemny pas pyłu biegnący poprzez dysk, umieszczony pomiędzy dwoma jaśniejszymi obszarami, podgrzewanymi przez protogwiazdę. Zdaniem badaczy nieba zaangażowanych w obserwację, efekt przypomina kosmicznego hamburgera. Moim zdaniem jest to olbrzymia klucha. Jak zwał, tak zwał, ale właśnie to zauważyli astronomowie na samym początku - pasmo pyłu na najwcześniejszych etapach formowania się gwiazdy. Można w tym upatrywać kluczowych wskazówek co do narodzin systemów planetarnych.


*Obiekt Herbiga-Haro (HH) – mały, mgławicopodobny, aktywny obszar w kosmosie, powiązany z regionem gwiazdotwórczym. Obiekty Herbiga-Haro posiadają charakterystyczne widma, które umożliwiają odróżnienie ich od innych zjonizowanych światłem rejonów. Obiekty HH są wszechobecne w obszarach gwiazdotwórczych i wokół jednej gwiazdy można ich zaobserwować nawet kilka, ustawionych wokół osi obrotu (źródło: Galactic Wiki)

źródło: ESO (European Southern Observatory)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.