Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19067 miejsce

Kosmiczna śmieciarka oczyści orbitę? ESA pracuje nad programem usuwania kosmicznego złomu

Po dziesięcioleciach podboju kosmosu na orbicie znajduje się 29 tys. obiektów wyprodukowanych przez człowieka i większych niż 10 centymetrów. Zaśmiecają one otoczenie Ziemi i stanowią zagrożenie dla czynnych instrumentów badawczych, satelitów czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ESA chce rozpocząć walkę z kosmicznymi śmieciami.

Obiekt wielkości 1 centymetra jest w stanie uderzyć w działającego satelitę z siłą eksplozji granatu ręcznego. Europejska Agencja Kosmiczna chce rozpocząć sprzątanie orbity i opracować technologię aktywnego usuwania kosmicznych śmieci.

Służyć ma temu program e.Deorbit. ESA będzie kierować kosmiczny złom na niską orbitę i następnie doprowadzi do kontrolowanego wejścia w atmosferę, podczas którego ulegnie on zniszczeniu.

 / Fot. Kadr z filmu/YouTubeKażda misja składać się będzie z trzech zadań. Pierwszym z nich będzie identyfikacja obiektu, znalezienie bezpiecznej ścieżki zbliżenia się ku niemu i wreszcie zsynchronizowanie ruchu orbitalnego. Kolejnym będzie przechwycenie celu w bezpieczny sposób. Rozważa się dwa scenariusze. Jednym jest użycie ramienia robotycznego. Drugim skorzystanie ze specjalnej sieci. Ostatnim elementem misji będzie sprawienie, by kosmiczny złom wszedł w kontrolowany sposób w atmosferę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.