Facebook Google+ Twitter

Kosmiczne pieniądze czekają na Polaków

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-05 08:40

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją do premiera w sprawie wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli rząd nie zakończy negocjacji, Polska może stracić nawet 2 miliardy złotych.

Polska po raz kolejny może zmarnować szansę wykorzystania środków na rozwój nowych technologii w sektorze kosmicznym, programy badawcze oraz tworzenie miejsc pracy. Jeśli do końca czerwca rząd nie zatwierdzi przystąpienia naszego kraju do ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), w najbliższych latach stracimy ponad 2 miliardy złotych. Na stronie www.polskawesa.pl rozpoczęła się wielka akcja zbierania podpisów pod petycją do Premiera w tej sprawie.

 / Fot. Łukasz WilczyńskiJesienią tego roku odbędzie się zebranie Rady Ministrów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na którym podejmowane będą decyzje dotyczące europejskiej polityki kosmicznej w najbliższych latach. Decyzja o członkostwie w ESA musi zapaść do końca czerwca, by Polska mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Kolejne takie posiedzenie będzie miało miejsce dopiero w 2015-2016 roku.

Agencja ESA to europejski odpowiednik amerykańskiej NASA. Do ESA należą państwa członkowskie, wspólnie realizujące programy oparte na wysokich technologiach, które mają coraz większe znaczenie dla ogólnoświatowej gospodarki. Polska od listopada zeszłego roku negocjuje członkostwo w ESA. Część techniczna negocjacji zakończyła się powodzeniem w lutym tego roku. Do końca czerwca rząd ma czas, by ratyfikować porozumienie akcesyjne. Jeśli tak się nie stanie, Polska straci nie tylko pieniądze, ale także możliwość rozwoju technologii w najbliższych latach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gosc
  • gosc
  • 07.06.2012 15:13

A co chca donka wyslac na ksiezyc ,przeciez tam nie ma nic do sprzedania ani do zniszczenia tam nie istnieje zadna gospodarka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.