Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18233 miejsce

Kosmiczne śmieci mogą doprowadzić do konfliktu zbrojnego? Na orbicie znajdują się miliony odpadów

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się około 500 tys. zidentyfikowanych kosmicznych śmieci. O wiele więcej odpadów nie skatalogowano. Są to pozostałości rakiet, satelitów itp. Okazuje się, że mogą być one zarzewiem konfliktu zbrojnego.

 / Fot. ESAWedług doniesień NASA na orbicie okołoziemskiej można doliczyć się 500 tys. kosmicznych śmieci. Poruszają się one z prędkością nawet 28 tys. kilometrów na godzinę - podaje ScienceAlert.com. Większość stanowią małe obiekty, ale około 20 tys. z nich ma wielkość większą niż piłka do softballu, której obwód wynosi 30 cm.

Okazuje się, że śmieci zwiększają też ryzyko konfliktu zbrojnego. Wskazuje na to zespół magazynu Acta Astronautica. W jaki sposób mogłoby dojść do wojny? Zdaniem autorów raportu trudno odróżnić kolizję ze złomem od celowego zniszczenia. "Właścicielowi uderzonej i zniszczonej satelity trudno będzie ustalić prawdziwe przyczyny wypadku" - piszą.

Wspomniane 500 tys. sztuk złomu to obiekty, które da się łatwo zidentyfikować. Według NASA wokół Ziemi krążą miliony śmieci na tyle małych, że nie zostały skatalogowane. Przy prędkościach orbitalnych niszczycielskie mogą być nawet drobiny farby.

Autorzy raportu przywołują przykłady uszkodzeń satelitów wojskowych. Ich przyczyny nigdy nie zostały wyjaśnione, tymczasem oprócz możliwej kolizji z odpadkami mogło dojść do sabotażu. Na tym - ich zdaniem - polega problem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.