Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20921 miejsce

Kosmiczny Teleskop Hubble'a: "Filary stworzenia" jeszcze raz

Jeden z najbardziej znanych obrazów wykonanych w przestrzeni kosmicznej w swojej nowej odsłonie. Widok Mgławicy Orzeł z 1995r. w konfrontacji z uwiecznionym stanem rzeczy w 2014r. Hubble prezentuje widowiskowe regiony gwiazdotwórcze.

(2014)Kosmiczny Teleskop Hubble'a powrócił do słynnych Filarów Stworzenia, prezentując ostrzejszy i szerszy obraz pogląd struktur w M16. Astronomowie połączyli kilka ekspozycji dla montażu szerszej perspektywy. Filary piętrzą się na 5 lat świetln / Fot. Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)Chociaż Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope) wykonał wiele zapierających dech w piersiach obrazów wszechświata, to jeden z nich wyróżnia się szczególnie: ikoniczny już widok, który nazwano "Filarami stworzenia". Imponujące zdjęcie zrobione w 1995 roku, ukazało nigdy wcześniej nie widziane szczegóły trzech gigantycznych kolumn zimnego gazu. Wystawione na niszczące działanie światła ultrafioletowego, jakie pochodzi od gromady młodych, masywnych gwiazd w małym regionie Mgławicy Orzeł, znanej też jako M16, lokalizowanej w konstelacji Węża.

Obiekty o cechach upodabniających do malowniczych górskich stromizn występują powszechnie w regionach formowania się gwiazd. Jednakże struktury M16 są o wiele bardziej fotogeniczne i sugestywne. Ten obraz Hubble'a stał się tak popularny, że pokazywany jest w filmach i programach telewizyjnych, drukowany na t-shirtach i poduszkach, a nawet na znaczku pocztowym.

Teraz przy okazji swojego 25-lecia, Kosmiczny Teleskop Hubble'a ponownie spogląda na słynne filary, przywodząc astronomów do ostrzejszego i szerszego widoku. Pewnym bonusem jest wykonanie fotografii filarów w świetle bliskiej podczerwieni, nie gorzej jak w świetle widzialnym. Widok w podczerwieni przekształca filary w niesamowite, wystrzępione sylwetki widoczne na tle miriadów gwiazd. Dzieje się tak dlatego, że światło podczerwone przenika dużą część gazu i pyłu, za wyjątkiem najgęstszych regionów filarów. Nowo narodzone gwiazdy można dojrzeć skrywane daleko wewnątrz słupów. Najnowsze obrazy zaprezentowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS - American Astronomical Society) w Seattle, w stanie Waszyngton.

Teleskop Hubble'a prezentuje nowe spojrzenie na 'Filary Stworzenia' w M16. Oryginał z 1995r. z Hubble's Wide Field Planetary Camera 2, jest widoczny po lewej. W nowym obrazie (pr.), tlen jest niebieski, siarka jest pomarańczowa, a wodór i azot są zielone. / Fot. Credit WFPC2 image:NASA, ESA, STScI, J. Hester, P. Scowen (Arizona State University)  Credit WFC3 image:NASA, ESA,Hubble Heritage Team(STScI/AURA)Mimo tego, że oryginalny obraz nazwano "Filarami stworzenia", nowy wizerunek sugeruje, że są również filarami zniszczenia. "Jestem pod wrażeniem, jak ulotne są te struktury. Ulegają ablacji na naszych oczach. Widmowa niebieskawa mgiełka wokół tępokrawędzistych filarów jest materiałem coraz bardziej rozgrzewającym się i wyparowującym w przestrzeń kosmiczną. Udało się nam uchwycić te filary w bardzo wyjątkowym i krótkotrwałym momencie w ich ewolucji" - wyjaśniał Paul Scowen z Arizona State University w Tempe, który wraz z astronomem Jeffem Hesterem (dawniej Arizona State University), prowadził pierwsze obserwacje Mgławicy Orzeł z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z pewnością FS nie są już takimi jak na załączonych obrazkach. Póki co, nie ma też dowodu na kres ich istnienia. Wręcz przeciwnie, można domniemać, że coś tam pozostało. Przede wszystkim jednak FS stało się wdzięcznym polem odniesienia w dyskusjach i innych rozprawach, jeżeli mieć na myśli szeroko pojmowany relatywizm, kwestie temporalne i przemijania, a ostatecznie w o wiele mniejszym stopniu paradoksalność następstw czasowych i efektów myślowych (a nawet spekulacji), jako że te ostatnie to już fizyka powszednia nawet na etapie kształcenia się na poziomie ponadpodstawowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słynne Filary Stworzenia, chmury gazu w mgławicy Orła widoczne na najbardziej znanym zdjęciu wykonanym przez teleskop Hubble\'a, najprawdopodobniej już nie istnieją. Astronomowie, analizujący zdjęcia w podczerwieni wykonane przez teleskop Spitzera, doszli do wniosku, że przed 6000 lat Filary zostały zniszczone przez wybuch supernowej.

Najnowsze fotografie pokazały, że w kierunku Filarów zmierza potężna fala uderzeniowa. Biorąc pod uwagę odległość, która dzieli nas do gwiazdozbioru Orła astronomowie uważają, że fala już do Filarów dotarła, powodując ich zagładę. Z Ziemi będziemy mogli zaobserwować zniknięcie tych niezwykłych obiektów za około 1000 lat.

Astronomowie uważają, że wybuch supernowej powinno być widać na naszej planecie 1000-2000 lat temu. Szukają więc obecnie w starych dokumentach wzmianki o zaobserwowaniu takiego zjawiska przez naszych przodków.Autor: Mariusz Błoński

Źródło: The Register

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.